E&l2a0o7c067F(s0p16.66h3b6T&a00L
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0001-01

0001 A001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   4,114
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   1,032                    463           387           182             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     508    49.22           267           178            63             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     420    40.70           156           163           101             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .     104    10.08            40            46            18             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .10             1             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            25.09
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .02
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0001-02

0001 A001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      57    11.40            32            20             5             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     443    88.60           231           154            58             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     202    46.98           116            61            25             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .     157    36.51            63            70            24             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    16.51            42            19            10             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .20             1             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     383    77.85           213           124            46             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       3      .61             1             2             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     1.02             0             4             1             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       5     1.02             4             1             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4      .81             0             3             1             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    16.26            39            28            13             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     2.24             4             6             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     272    59.78           129           103            40             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     183    40.22           110            52            21             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     175    41.08            93            57            25             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .     131    30.75            69            46            16             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      87    20.42            46            30            11             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33     7.75            13            17             3             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0001-03

0001 A001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     338    85.57           122           129            87             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    14.43            25            23             9             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      88    21.62            34            25            29             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     130    31.94            59            47            24             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    14.50            14            37             8             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     1.23             3             2             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     121    29.73            41            42            38             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1      .25             1             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3      .74             2             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     307    82.09           105           123            79             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    17.91            34            23            10             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     221    58.16            84            80            57             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      36     9.47            15            16             5             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .     123    32.37            41            52            30             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     279    70.63           103           101            75             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     116    29.37            43            52            21             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0001-04

0001 A001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     488    59.08           223           160           105             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     338    40.92           146           143            49             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     404    49.03           160           160            84             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     420    50.97           212           138            70             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .     142    17.57            64            49            29             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .     159    19.68            71            59            29             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .     140    17.33            56            67            17             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     367    45.42           178           116            73             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     458    57.61           214           163            81             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     337    42.39           146           126            65             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     297    35.96           123           108            66             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     529    64.04           243           198            88             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     333    41.47           144           120            69             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     470    58.53           212           177            81             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     198    24.32            94            63            41             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     411    50.49           178           153            80             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .     205    25.18            94            82            29             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     324    41.01           132           135            57             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     314    39.75           149           106            59             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     152    19.24            68            50            34             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     435    54.65           202           144            89             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     361    45.35           147           155            59             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0001-05

0001 A001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     550    66.75           251           208            91             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     274    33.25           118            94            62             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     279    35.54           116           108            55             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .     225    28.66           110            85            30             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     281    35.80           120           101            60             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     621    76.48           281           224           116             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     191    23.52            88            68            35             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     221    26.82           108            84            29             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     537    65.17           236           183           118             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66     8.01            31            24            11             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     367    45.09           144           136            87             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      74     9.09            30            28            16             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     373    45.82           194           126            53             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     393    43.72           171           146            76             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     506    56.28           232           183            91             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0002-01

0002 A002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,282
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     266                    123            99            44             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      90    33.83            41            35            14             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     143    53.76            64            53            26             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      33    12.41            18            11             4             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            20.75
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0002-02

0002 A002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      11    12.64             5             5             1             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    87.36            36            27            13             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    42.31            16             8             9             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      27    34.62             9            16             2             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    23.08            11             6             1             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     2.30             2             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    66.67            24            23            11             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       2     2.30             0             2             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     3.45             3             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       4     4.60             1             3             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.15             1             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    19.54            10             4             3             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    44.58            16            14             7             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    55.42            21            19             6             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    46.05            19            13             3             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    15.79             4             5             3             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    26.32             8             8             4             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    11.84             2             6             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0002-03

0002 A002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     105    80.15            49            35            21             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    19.85            12            13             1             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    32.85            28             8             9             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    24.82            15            13             6             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    16.79             3            14             6             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .73             0             1             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    21.90            14            11             5             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1      .73             1             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.19             0             3             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      95    78.51            41            35            19             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    21.49            16             8             2             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      75    60.48            31            33            11             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      22    17.74            17             2             3             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    21.77             9            11             7             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      94    72.31            43            35            16             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    27.69            13            15             8             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0002-04

0002 A002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     107    47.14            50            39            18             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     120    52.86            53            49            18             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     106    46.09            48            38            20             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     124    53.91            55            51            18             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      40    18.02            22            11             7             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      44    19.82            13            27             4             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      47    21.17            18            23             6             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      91    40.99            47            25            19             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     126    57.01            61            46            19             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      95    42.99            39            40            16             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     103    46.40            47            40            16             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     119    53.60            53            46            20             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     109    49.10            49            39            21             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     113    50.90            50            47            16             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      62    28.18            32            16            14             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     106    48.18            48            40            18             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      52    23.64            20            29             3             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      81    36.82            34            31            16             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      86    39.09            46            29            11             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      53    24.09            21            24             8             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     115    53.24            65            29            21             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     101    46.76            33            55            13             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0002-05

0002 A002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    50.68            52            39            20             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     108    49.32            47            46            15             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    35.65            31            32            14             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      60    27.78            29            23             8             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    36.57            38            28            13             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     139    63.76            63            53            23             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      79    36.24            34            33            12             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    23.36            28            15             7             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     153    71.50            63            64            26             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     5.14             6             3             2             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      98    47.34            43            40            15             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    14.98            18             7             6             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      78    37.68            34            30            14             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     140    62.78            69            49            22             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      83    37.22            35            30            18             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0003-01

0003 A003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,751
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     505                    210           243            52             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     133    26.34            72            49            12             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     322    63.76           120           168            34             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      50     9.90            18            26             6             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .20             1             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            28.84
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .06
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0003-02

0003 A003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       7     5.38             4             3             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     123    94.62            68            43            12             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    52.07            33            22             8             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      35    28.93            16            16             3             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    19.01            15             8             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     3.15             1             2             1             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      92    72.44            55            28             9             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .79             0             1             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     3.94             1             2             2             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1      .79             1             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     5.51             4             3             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    10.24             5             8             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     3.15             3             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      62    50.00            32            26             4             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      62    50.00            36            20             6             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    43.48            30            18             2             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    31.30            20            13             3             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    15.65             8             6             4             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     9.57             5             5             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0003-03

0003 A003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     245    86.88            83           135            27             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    13.12            21            13             3             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    11.51            18             8             9             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    16.45            31            15             4             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    21.05            16            40             8             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .66             0             2             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     151    49.67            50            91            10             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       2      .66             0             2             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     201    75.85            73           105            23             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    24.15            26            32             6             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     212    75.18            83           109            20             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      27     9.57             9            14             4             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    15.25            12            23             8             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     194    64.67            65           108            21             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     106    35.33            40            55            11             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .     235    60.10            95           121            19             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     156    39.90            56            79            21             0


County Commissioner District 2
(VOTE FOR)  1
 Mark D. Bogen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     247    81.52            86           138            23             0
 Ryan Ross  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    18.48            31            17             8             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0003-04

0003 A003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     137    33.66            51            65            21             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     270    66.34           108           139            23             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     172    40.38            74            75            23             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     254    59.62            95           137            22             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .     183    44.53            73            94            16             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      48    11.68            17            26             5             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      65    15.82            25            33             7             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     115    27.98            45            55            15             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     273    70.91           104           145            24             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     112    29.09            40            56            16             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     270    65.85           108           141            21             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     140    34.15            46            71            23             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     249    61.18            99           126            24             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     158    38.82            56            83            19             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    24.62            39            52             6             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     182    46.19            69            86            27             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .     115    29.19            43            63             9             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     110    28.95            42            55            13             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      74    19.47            33            32             9             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     196    51.58            70           108            18             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     233    60.52            97           113            23             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     152    39.48            48            88            16             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0003-05

0003 A003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     170    40.87            56            93            21             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     246    59.13           105           119            22             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     243    61.36            91           128            24             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      62    15.66            27            30             5             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    22.98            34            44            13             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     208    54.03            69           113            26             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     177    45.97            77            86            14             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     105    27.20            38            57            10             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     249    64.51            92           130            27             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32     8.29            13            14             5             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     258    66.49            86           143            29             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    11.86            23            19             4             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      84    21.65            35            41             8             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     244    60.70           103           123            18             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     158    39.30            50            83            25             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0004-01

0004 A004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,512
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     321                    211            76            34             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     123    38.32            93            21             9             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     161    50.16            95            45            21             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      37    11.53            23            10             4             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            21.23
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0004-02

0004 A004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      10     8.26             7             3             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    91.74            85            17             9             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    46.49            42             7             4             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      23    20.18            15             7             1             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    33.33            31             4             3             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.71             1             1             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    65.81            58            10             9             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.56             2             1             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    29.06            28             6             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .85             1             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    43.59            35            13             3             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    56.41            54             6             6             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    50.00            44             7             4             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    17.27            14             4             1             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    25.45            23             3             2             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     7.27             4             3             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0004-03

0004 A004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     106    73.10            66            27            13             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    26.90            21            12             6             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    34.38            42             5             8             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    28.13            31             8             6             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    11.88             4            13             2             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .63             0             1             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    24.38            18            16             5             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .63             0             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    70.50            60            23            15             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    29.50            21            17             3             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      90    59.60            54            25            11             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      30    19.87            18            10             2             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    20.53            14            10             7             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     114    72.61            63            35            16             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    27.39            28            10             5             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0004-04

0004 A004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     132    49.07            79            32            21             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     137    50.93            90            37            10             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     134    48.55            85            34            15             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     142    51.45            91            35            16             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      67    25.28            43            13            11             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      48    18.11            36             8             4             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      51    19.25            30            16             5             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      99    37.36            59            30            10             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     155    59.16           101            40            14             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     107    40.84            65            27            15             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     125    46.99            90            29             6             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     141    53.01            79            39            23             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     142    53.38            96            31            15             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    46.62            74            36            14             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    31.97            54            25             7             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     122    45.35            79            26            17             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      61    22.68            38            17             6             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     112    43.08            71            27            14             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      81    31.15            49            21            11             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      67    25.77            45            17             5             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     134    52.34            88            33            13             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     122    47.66            76            31            15             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0004-05

0004 A004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     164    61.65            97            45            22             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     102    38.35            72            22             8             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     105    40.08            67            26            12             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      71    27.10            45            22             4             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    32.82            56            18            12             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     189    72.41           112            51            26             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      72    27.59            52            16             4             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    27.14            53            14             9             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     173    61.79           108            46            19             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    11.07            18            10             3             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     119    43.27            80            26            13             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    16.36            32             8             5             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    40.36            63            36            12             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     170    58.22           106            48            16             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     122    41.78            82            24            16             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0005-01

0005 A005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,531
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     346                    195           110            41             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     147    42.49            94            41            12             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     159    45.95            77            54            28             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      40    11.56            24            15             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            22.60
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0005-02

0005 A005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      17    11.81             9             7             1             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     127    88.19            84            32            11             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    41.94            33            13             6             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      41    33.06            24            12             5             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    25.00            21             9             1             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.44             1             1             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     108    77.70            73            23            12             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.44             0             2             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.88             2             2             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1      .72             0             1             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .72             1             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    13.67            13             6             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.44             1             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    51.94            45            16             6             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      62    48.06            40            16             6             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    34.45            25            10             6             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    28.57            24             6             4             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    26.05            20             9             2             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    10.92            10             3             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0005-03

0005 A005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     129    84.87            59            44            26             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    15.13            12             9             2             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    28.85            25            12             8             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    30.13            27            10            10             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    12.82             2            15             3             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.28             2             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    26.92            18            17             7             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     107    76.43            48            39            20             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    23.57            18             9             6             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     102    70.83            48            34            20             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      13     9.03             7             6             0             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    20.14            13            10             6             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      95    64.63            43            33            19             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    35.37            27            17             8             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0005-04

0005 A005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     145    53.11            75            51            19             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     128    46.89            75            36            17             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     136    50.56            67            48            21             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     133    49.44            80            39            14             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      70    26.82            44            20             6             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      56    21.46            29            21             6             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      32    12.26            18             9             5             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     103    39.46            50            38            15             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     153    58.62            84            56            13             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     108    41.38            57            30            21             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     135    51.53            80            38            17             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     127    48.47            58            50            19             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     129    48.68            66            43            20             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     136    51.32            80            43            13             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    25.29            36            23             7             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     129    49.43            68            38            23             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      66    25.29            37            25             4             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      93    36.47            45            33            15             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      72    28.24            41            22             9             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      90    35.29            50            30            10             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     131    51.98            72            41            18             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     121    48.02            62            44            15             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0005-05

0005 A005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     150    56.82            80            54            16             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     114    43.18            64            35            15             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     100    38.46            45            39            16             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      74    28.46            46            23             5             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    33.08            47            26            13             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     170    66.15            92            59            19             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      87    33.85            47            26            14             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    27.88            42            23            10             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     169    62.83            95            48            26             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25     9.29            12            12             1             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     121    46.01            63            46            12             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    14.83            22            11             6             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     103    39.16            64            25            14             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     160    55.17            84            55            21             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     130    44.83            73            41            16             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0006-01

0006 A006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,934
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     398                    155           119           124             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      83    20.85            30            23            30             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     259    65.08           105            77            77             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      56    14.07            20            19            17             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .50             0             0             2             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            20.58
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .10
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0006-02

0006 A006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       9    11.39             6             2             1             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    88.61            22            21            27             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    37.14            13             6             7             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      30    42.86             8            14             8             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    20.00             4             1             9             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    73.68            16            19            21             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       3     3.95             1             1             1             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     5.26             1             1             2             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    17.11             8             1             4             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    40.28             8            11            10             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    59.72            19             9            15             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    43.28            13             8             8             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    20.90             2             4             8             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    29.85             9             4             7             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     5.97             1             2             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0006-03

0006 A006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     157    73.36            60            46            51             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    26.64            28            11            18             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     112    45.71            57            11            44             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    13.47            18            11             4             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    15.92             5            24            10             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     2.04             1             3             1             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    22.04            17            20            17             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .82             2             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     168    73.36            68            42            58             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    26.64            21            25            15             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     153    64.83            65            43            45             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      38    16.10            15            10            13             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    19.07            13            18            14             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     160    66.67            64            48            48             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    33.33            33            24            23             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .     139    43.44            50            44            45             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     181    56.56            76            52            53             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0006-04

0006 A006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     148    45.96            58            38            52             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     174    54.04            60            64            50             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     178    54.27            69            46            63             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     150    45.73            52            58            40             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      72    22.43            25            18            29             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      69    21.50            30            21            18             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      70    21.81            21            33            16             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     110    34.27            42            29            39             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     204    61.82            70            69            65             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     126    38.18            51            35            40             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     173    53.73            69            53            51             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     149    46.27            44            51            54             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     183    56.83            76            58            49             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     139    43.17            40            44            55             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    25.79            28            23            31             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     164    51.57            65            55            44             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      72    22.64            24            22            26             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     120    38.59            48            35            37             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     103    33.12            32            31            40             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      88    28.30            33            32            23             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     186    59.05            77            54            55             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     129    40.95            38            46            45             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0006-05

0006 A006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     167    51.38            59            52            56             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     158    48.62            58            55            45             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     116    36.25            46            32            38             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      72    22.50            21            26            25             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     132    41.25            51            41            40             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     227    69.85            78            77            72             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      98    30.15            38            27            33             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     108    32.34            42            19            47             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     180    53.89            61            74            45             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    13.77            21            10            15             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     151    47.78            56            51            44             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    21.84            30            17            22             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      96    30.38            29            33            34             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     222    68.31            87            73            62             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     103    31.69            31            31            41             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0007-01

0007 A007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,628
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     369                    180           124            65             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     166    44.99            92            50            24             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     161    43.63            70            56            35             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      42    11.38            18            18             6             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       4     1.08             3             0             1             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            22.67
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .25
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0007-02

0007 A007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      14     8.48             7             4             3             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     151    91.52            84            46            21             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    40.97            37            13             9             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      38    26.39            12            16            10             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    32.64            31            14             2             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .64             1             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     118    75.16            63            36            19             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.55             1             2             1             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.27             1             0             1             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       3     1.91             3             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .64             1             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    15.92            18             6             1             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.91             2             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    52.63            44            24            12             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    47.37            42            19            11             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    42.25            36            15             9             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    26.76            19            15             4             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    25.35            24             6             6             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     5.63             4             3             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0007-03

0007 A007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     119    80.41            46            44            29             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    19.59            16             9             4             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    22.01            19             5            11             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    23.27            18            13             6             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    19.50             7            16             8             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .63             0             1             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    33.33            23            20            10             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1      .63             1             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .63             1             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     102    72.34            42            37            23             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    27.66            19            11             9             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     106    73.61            44            36            26             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      10     6.94             3             6             1             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    19.44            15             8             5             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      92    61.74            35            34            23             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    38.26            29            18            10             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .     143    55.43            75            43            25             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     115    44.57            54            43            18             0


County Commissioner District 2
(VOTE FOR)  1
 Mark D. Bogen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     102    70.34            39            42            21             0
 Ryan Ross  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    29.66            21            11            11             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0007-04

0007 A007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     128    43.69            67            34            27             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     165    56.31            77            67            21             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     134    45.73            59            51            24             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     159    54.27            86            51            22             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      71    24.65            39            23             9             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      61    21.18            36            17             8             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      52    18.06            19            28             5             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     104    36.11            47            30            27             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     169    59.51            87            62            20             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     115    40.49            50            39            26             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     127    42.76            68            41            18             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     170    57.24            76            63            31             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     132    46.48            77            42            13             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     152    53.52            61            56            35             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    28.01            37            29            13             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     144    51.06            70            52            22             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      59    20.92            32            15            12             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     112    41.18            50            40            22             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      81    29.78            45            26            10             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      79    29.04            38            28            13             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     152    54.09            79            48            25             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     129    45.91            58            50            21             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0007-05

0007 A007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     175    59.93            78            63            34             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     117    40.07            66            37            14             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     118    42.45            56            46            16             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      67    24.10            40            19             8             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    33.45            40            29            24             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     201    71.79            92            71            38             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      79    28.21            44            26             9             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    22.74            31            21            16             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     197    65.89            98            68            31             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    11.37            18            11             5             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     108    36.73            50            35            23             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    14.97            23            13             8             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     142    48.30            75            47            20             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     188    60.45            95            61            32             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     123    39.55            61            40            22             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0008-01

0008 A008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     574
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     137                     67            39            30             1
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .       8     5.84             6             2             0             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     117    85.40            54            34            28             1
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      12     8.76             7             3             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            23.87
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0008-02

0008 A008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       2    25.00             1             1             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    75.00             5             1             0             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    16.67             1             0             0             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .       3    50.00             1             2             0             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    33.33             2             0             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    50.00             4             0             0             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    50.00             2             2             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    50.00             2             1             0             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    50.00             2             1             0             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    28.57             2             0             0             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    42.86             2             1             0             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    28.57             1             1             0             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0008-03

0008 A008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      84    76.36            40            25            19             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    23.64            12             6             7             1


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      87    75.65            46            19            22             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     4.35             3             1             1             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     8.70             1             7             1             1
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .87             1             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    10.43             2             6             4             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    84.55            44            27            21             1
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    15.45             7             7             3             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      82    73.21            36            29            17             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      19    16.96            11             3             4             1
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     9.82             4             2             5             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      74    66.07            33            25            16             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    33.93            18             9            10             1


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .      39    34.51            13            17             9             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .      74    65.49            39            18            17             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0008-04

0008 A008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .      75    60.98            40            17            18             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      48    39.02            20            19             8             1


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      73    58.40            29            28            15             1
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      52    41.60            31             9            12             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      37    30.33            14            11            11             1
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      11     9.02             8             2             1             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      15    12.30             3            10             2             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      59    48.36            32            15            12             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .      46    36.80            20            19             6             1
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      79    63.20            39            19            21             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      52    42.28            36            11             5             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    57.72            23            26            21             1


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      64    52.46            31            21            11             1
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    47.54            28            15            15             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    44.00            32            11            11             1
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      56    44.80            19            22            15             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      14    11.20             8             4             2             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      50    40.98            20            15            15             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      44    36.07            25            13             5             1
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      28    22.95            13             9             6             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .      75    61.48            41            22            12             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      47    38.52            18            15            13             1
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0008-05

0008 A008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      62    50.41            27            18            16             1
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      61    49.59            30            20            11             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    33.33            15            13            13             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      11     8.94             7             2             2             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    57.72            37            22            11             1


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    75.83            41            28            22             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      29    24.17            15            10             3             1


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    45.67            32            13            12             1
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    43.31            19            21            15             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    11.02             8             4             2             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      67    55.37            32            25             9             1
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    38.84            22            11            14             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     5.79             3             1             3             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    69.57            41            24            14             1
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    30.43            13            11            11             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0009-01

0009 A009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,988
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     822                    346           407            69             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     222    27.01           118            88            16             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     522    63.50           200           272            50             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      78     9.49            28            47             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       4      .49             4             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            27.51
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .13
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0009-02

0009 A009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      20     9.48            11             9             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     191    90.52           101            74            16             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      85    42.50            57            19             9             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      58    29.00            19            37             2             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    28.50            29            23             5             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.42             1             2             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     153    72.51            90            49            14             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       8     3.79             3             5             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.90             3             1             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       3     1.42             1             2             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     2.37             4             1             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    12.80            11            14             2             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     3.79             2             6             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    49.25            40            49             9             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     101    50.75            66            28             7             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    36.36            48            19             5             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    32.83            29            31             5             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    18.18            16            16             4             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    12.63            13            11             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0009-03

0009 A009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     420    88.79           155           226            39             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    11.21            22            25             6             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    11.09            30            16             9             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      85    17.14            43            38             4             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     105    21.17            20            75            10             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     2.02             0            10             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     235    47.38            94           116            25             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       2      .40             0             2             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4      .81             2             2             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     302    70.40           114           154            34             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     127    29.60            38            78            11             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     315    69.23           119           159            37             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      59    12.97            16            37             6             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    17.80            28            49             4             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     287    60.42            91           164            32             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     188    39.58            79            95            14             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .     341    55.18           135           178            28             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     277    44.82            99           150            28             0


County Commissioner District 2
(VOTE FOR)  1
 Mark D. Bogen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     368    76.03           127           203            38             0
 Ryan Ross  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     116    23.97            45            60            11             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0009-04

0009 A009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     251    38.03           103           121            27             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     409    61.97           147           227            35             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     309    44.65           114           162            33             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     383    55.35           150           202            31             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .     238    35.63            84           130            24             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .     122    18.26            43            67            12             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .     122    18.26            45            65            12             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     186    27.84            81            90            15             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     456    69.94           166           246            44             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     196    30.06            79           101            16             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     374    56.67           140           198            36             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     286    43.33           108           152            26             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     387    58.11           151           198            38             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     279    41.89           102           151            26             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     171    26.15            61            90            20             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     315    48.17           129           157            29             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .     168    25.69            59            98            11             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     192    29.63            71           104            17             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     154    23.77            58            81            15             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     302    46.60           118           156            28             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     372    57.50           141           192            39             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     275    42.50            97           157            21             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0009-05

0009 A009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     293    43.47           115           156            22             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     381    56.53           139           201            41             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     339    52.40           130           175            34             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .     142    21.95            55            72            15             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     166    25.66            60            94            12             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     412    63.48           158           217            37             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     237    36.52            84           128            25             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     189    28.51            78            96            15             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     414    62.44           152           222            40             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60     9.05            22            32             6             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     374    57.89           135           204            35             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    10.37            25            36             6             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     205    31.73            86           103            16             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     437    67.96           158           235            44             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     206    32.04            86           108            12             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0010-01

0010 A010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,096
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     248                    141            79            28             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     108    43.55            67            35             6             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     109    43.95            60            30            19             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      31    12.50            14            14             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            22.63
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0010-02

0010 A010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      15    14.02            11             2             2             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      92    85.98            56            32             4             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    34.02            22             7             4             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      37    38.14            19            17             1             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    27.84            19             8             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    72.82            54            18             3             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .97             0             1             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.94             1             1             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .97             1             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    20.39            10             9             2             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.91             0             2             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    57.00            34            20             3             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    43.00            28            12             3             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    43.01            30             9             1             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    27.96            17             7             2             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    18.28             8             7             2             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    10.75             3             7             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0010-03

0010 A010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    79.41            38            26            17             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    20.59            17             2             2             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    21.70            18             0             5             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    29.25            22             3             6             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    12.26             0            11             2             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .94             1             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    34.91            16            16             5             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .94             1             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    84.21            42            24            14             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    15.79             6             6             3             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      55    57.29            25            20            10             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      11    11.46             7             1             3             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    31.25            17             8             5             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      71    70.30            37            20            14             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    29.70            16             9             5             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0010-04

0010 A010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     101    48.56            59            27            15             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     107    51.44            53            43            11             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      99    46.92            47            35            17             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     112    53.08            66            36            10             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      42    20.39            21            17             4             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      50    24.27            29            12             9             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      37    17.96            15            17             5             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      77    37.38            49            21             7             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     113    55.94            59            39            15             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      89    44.06            48            32             9             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      84    40.19            42            28            14             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     125    59.81            70            42            13             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      85    41.67            40            32            13             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     119    58.33            70            37            12             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    24.88            31            13             7             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     100    48.78            54            36            10             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      54    26.34            25            21             8             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      77    38.89            38            27            12             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      72    36.36            40            24             8             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      49    24.75            29            15             5             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .      98    49.75            55            30            13             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      99    50.25            49            37            13             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0010-05

0010 A010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     134    64.42            73            46            15             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      74    35.58            37            25            12             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    42.36            39            36            11             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      61    30.05            38            15             8             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    27.59            33            17             6             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     150    73.89            80            49            21             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      53    26.11            29            19             5             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    25.25            33            11             6             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     131    66.16            63            50            18             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17     8.59            12             4             1             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      89    46.60            43            30            16             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    12.04            11             7             5             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    41.36            48            27             4             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      99    46.92            45            32            22             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     112    53.08            70            37             5             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0011-01

0011 A011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,109
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     590                    223           196           171             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      17     2.88             9             7             1             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     545    92.37           202           173           170             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      28     4.75            12            16             0             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            27.98
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0011-02

0011 A011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       8    57.14             3             4             1             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    42.86             4             2             0             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    36.36             3             1             0             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .       2    18.18             1             1             0             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    45.45             2             2             1             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    21.43             2             0             1             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    14.29             2             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    14.29             1             1             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    42.86             2             4             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     7.14             0             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    58.33             4             3             0             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    41.67             3             1             1             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    27.27             1             2             0             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    45.45             3             1             1             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    27.27             2             1             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0011-03

0011 A011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     358    73.21           123           130           105             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     131    26.79            55            26            50             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     391    73.91           177            83           131             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27     5.10             8            14             5             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45     8.51             4            35             6             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4      .76             0             3             1             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    11.34             7            32            21             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1      .19             1             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .19             1             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     439    86.76           170           125           144             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    13.24            16            38            13             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     368    71.04           153           107           108             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      83    16.02            24            31            28             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    12.93            13            25            29             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     314    60.04           106           115            93             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     209    39.96            88            52            69             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .     153    26.94            64            36            53             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     415    73.06           148           154           113             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0011-04

0011 A011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     350    63.87           154            91           105             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     198    36.13            49            92            57             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     282    51.55           115            90            77             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     265    48.45            90            89            86             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .     194    35.34            86            51            57             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      63    11.48            17            27            19             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      61    11.11            20            28            13             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     231    42.08            85            75            71             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     219    40.41            74            86            59             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     323    59.59           131            92           100             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     230    41.82            68            84            78             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     320    58.18           137            99            84             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     312    56.73           129            82           101             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     238    43.27            76           101            61             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     264    47.83            85           102            77             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     229    41.49           104            53            72             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      59    10.69            19            27            13             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     244    44.94           108            61            75             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     208    38.31            81            70            57             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      91    16.76            16            45            30             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     336    61.54           107           128           101             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     210    38.46            97            53            60             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0011-05

0011 A011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     296    53.33           125            85            86             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     259    46.67            84           100            75             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     226    40.87           102            58            66             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      48     8.68            15            26             7             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     279    50.45            91            97            91             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     417    77.22           167           128           122             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     123    22.78            32            54            37             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     242    43.84            93            73            76             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     257    46.56            93            88            76             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53     9.60            17            25            11             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     267    48.99            97            95            75             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     204    37.43            84            55            65             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      74    13.58            19            33            22             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     316    64.23           112           107            97             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     176    35.77            68            59            49             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0012-01

0012 A012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,933
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     483                    191           244            47             1
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     147    30.43            73            60            14             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     274    56.73            95           148            30             1
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      62    12.84            23            36             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .41             1             1             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            24.99
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .10
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0012-02

0012 A012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      17    12.41             7             9             1             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     120    87.59            61            46            13             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    44.72            27            23             5             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      36    29.27            14            16             6             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    26.02            17            12             3             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.49             0             2             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    72.39            53            32            12             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       8     5.97             5             3             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.24             1             2             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       2     1.49             1             1             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .75             0             1             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    10.45             4             8             2             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     5.22             3             4             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    54.96            29            35             8             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    45.04            35            18             6             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    44.53            34            17             6             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    25.78            15            10             8             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    21.09            11            16             0             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     8.59             3             8             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0012-03

0012 A012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     208    84.90            75           110            22             1
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    15.10            13            16             8             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    23.86            38            18             7             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    20.45            16            31             6             1
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    19.32            11            35             5             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.14             1             1             1             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      90    34.09            24            55            11             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       2      .76             2             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .38             0             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     184    76.99            65           101            18             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    23.01            18            28             8             1


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     167    66.53            58            86            22             1
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      33    13.15            11            20             2             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    20.32            16            30             5             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     154    62.86            57            74            22             1
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    37.14            27            56             8             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .     204    56.67            49           132            22             1
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     156    43.33            84            54            18             0


County Commissioner District 2
(VOTE FOR)  1
 Mark D. Bogen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     160    66.39            45            95            19             1
 Ryan Ross  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    33.61            34            36            11             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0012-04

0012 A012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     164    42.82            64            75            25             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     219    57.18            77           126            15             1


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     173    44.36            64            86            22             1
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     217    55.64            81           116            20             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .     117    30.39            34            71            12             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      68    17.66            27            32             9             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      63    16.36            25            31             6             1
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     137    35.58            54            69            14             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     240    64.17            87           128            25             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     134    35.83            47            71            16             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     209    53.87            80           116            13             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     179    46.13            63            89            27             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     206    53.65            79           107            20             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     178    46.35            66            92            20             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    20.57            30            40             9             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     204    53.13            73           106            25             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .     101    26.30            40            54             7             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     137    36.73            39            82            16             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      99    26.54            46            44             9             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     137    36.73            51            71            15             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     212    56.38            91            97            24             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     164    43.62            46           102            15             1
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0012-05

0012 A012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     208    54.03            92            89            27             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     177    45.97            50           113            13             1


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     165    43.65            59            91            15             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      82    21.69            38            37             7             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     131    34.66            43            69            18             1


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     246    64.57            97           118            31             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     135    35.43            42            84             9             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     105    26.32            40            58             7             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     257    64.41            95           133            28             1
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37     9.27            14            18             5             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     208    53.61            58           123            26             1
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    11.86            25            17             4             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     134    34.54            62            62            10             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     263    62.03            91           148            24             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     161    37.97            69            72            20             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0013-01

0013 A013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   3,087
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     665                    346           209           109             1
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     249    37.44           132            76            40             1
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     334    50.23           174           100            60             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      82    12.33            40            33             9             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            21.54
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0013-02

0013 A013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      39    16.25            26             8             4             1
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     201    83.75           103            62            36             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      99    46.05            52            30            17             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      70    32.56            39            20            10             1
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    21.40            28            11             7             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     2.15             2             3             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     160    68.67            82            48            30             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.29             1             0             1             1
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .86             2             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       3     1.29             3             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.72             1             3             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    20.60            28            12             8             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     3.43             6             2             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     125    57.60            75            31            19             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      92    42.40            43            33            15             1


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      90    42.86            43            34            13             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    31.43            35            17            13             1
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    23.33            36             7             6             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     2.38             1             3             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0013-03

0013 A013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     249    79.55           131            70            48             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    20.45            35            20             9             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    33.53            70            19            22             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    21.15            44            19             7             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    12.69             9            27             6             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     2.42             1             3             4             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      94    28.40            48            26            20             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       3      .91             1             1             1             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3      .91             1             2             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     226    77.40           120            65            41             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    22.60            34            20            12             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     194    63.61           111            52            31             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      40    13.11            23            10             7             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    23.28            26            29            16             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     225    72.35           114            63            48             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    27.65            45            32             9             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .     254    52.37           126            86            42             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     231    47.63           127            66            37             1


State Representative UPC District 96
(VOTE FOR)  1
 Saima Farooqui.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Kristin Jacobs.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


County Commissioner District 2
(VOTE FOR)  1
 Mark D. Bogen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     178    61.17            86            58            34             0
 Ryan Ross  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     113    38.83            67            31            15             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0013-04

0013 A013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     276    53.08           142            78            56             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     244    46.92           125            87            31             1


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     257    48.13           121            85            51             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     277    51.87           148            84            44             1


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .     121    23.18            74            32            15             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      98    18.77            59            19            20             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .     101    19.35            33            55            13             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     202    38.70           101            60            40             1


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     297    57.01           157            97            42             1
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     224    42.99           110            69            45             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     240    45.63           129            76            35             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     286    54.37           138            93            54             1


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     248    47.33           138            73            37             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     276    52.67           127            95            53             1


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     135    26.01            61            42            32             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     264    50.87           148            78            38             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .     120    23.12            61            40            18             1


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     204    40.24           113            58            33             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     182    35.90            87            57            37             1
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     121    23.87            59            45            17             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     277    54.74           154            80            42             1
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     229    45.26           108            82            39             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0013-05

0013 A013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     316    60.31           154            95            67             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     208    39.69           115            71            21             1


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     182    36.25           101            49            32             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .     130    25.90            71            42            16             1
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     190    37.85            88            65            37             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     362    70.57           182           115            64             1
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     151    29.43            81            44            26             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     133    24.77            70            31            32             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     372    69.27           189           123            60             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32     5.96            20             9             2             1


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     251    47.81           126            84            41             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    12.95            32            21            14             1
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     206    39.24           115            56            35             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     343    60.60           179           109            55             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     223    39.40           113            69            40             1
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0014-01

0014 A014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   3,297
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     541                    238           189           114             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     160    29.57            71            60            29             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     327    60.44           147           101            79             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      54     9.98            20            28             6             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .37             0             1             1             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            16.41
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .06
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0014-02

0014 A014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      22    14.10            13             8             1             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     134    85.90            55            51            28             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    48.89            33            18            15             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      37    27.41             8            20             9             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    23.70            19            10             3             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     110    70.51            51            37            22             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       6     3.85             2             3             1             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     3.85             2             3             1             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1      .64             1             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.92             1             1             1             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    14.74             8            13             2             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     4.49             5             1             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    56.64            39            29            13             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      62    43.36            23            24            15             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    47.10            26            25            14             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    25.36            18            14             3             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    18.12             8             9             8             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     9.42             7             4             2             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0014-03

0014 A014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     241    79.28           102            82            57             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    20.72            31            14            18             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      94    29.75            53            17            24             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    19.30            34            17            10             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    17.41            16            27            12             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.27             3             1             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    31.01            34            33            31             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       3      .95             1             2             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .32             1             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     207    73.93            93            61            53             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      73    26.07            36            22            15             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     186    62.42            83            58            45             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      38    12.75            21             8             9             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      74    24.83            30            23            21             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     210    67.74            96            65            49             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     100    32.26            42            31            27             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .     200    47.85            84            75            41             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     218    52.15           104            64            50             0


State Representative UPC District 96
(VOTE FOR)  1
 Saima Farooqui.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Kristin Jacobs.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


County Commissioner District 2
(VOTE FOR)  1
 Mark D. Bogen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     220    73.58            89            74            57             0
 Ryan Ross  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    26.42            44            18            17             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0014-04

0014 A014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     232    51.56            96            78            58             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     218    48.44           101            77            40             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     231    50.00           101            84            46             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     231    50.00           101            77            53             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .     107    23.36            44            31            32             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      94    20.52            46            31            17             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      77    16.81            29            37            11             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     180    39.30            82            59            39             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     221    49.33            97            83            41             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     227    50.67            95            74            58             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     224    49.12           110            75            39             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     232    50.88            82            85            65             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     238    52.89           124            61            53             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     212    47.11            71            97            44             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     151    33.71            65            50            36             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     200    44.64            84            74            42             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      97    21.65            45            31            21             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     173    39.41            75            58            40             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     128    29.16            51            41            36             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     138    31.44            63            54            21             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     259    59.27           112            92            55             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     178    40.73            79            63            36             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0014-05

0014 A014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     264    57.64           108           101            55             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     194    42.36            88            63            43             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     187    42.31            80            71            36             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      87    19.68            37            33            17             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     168    38.01            69            54            45             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     300    68.49           128            99            73             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     138    31.51            62            50            26             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     136    29.06            67            41            28             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     289    61.75           113           107            69             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43     9.19            23            12             8             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     253    55.60            95           102            56             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    14.51            34            17            15             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     136    29.89            66            43            27             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     305    65.31           134           107            64             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     162    34.69            70            58            34             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0015-01

0015 A015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,045
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     498                    204           152           142             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      22     4.42            12             4             6             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     451    90.56           182           137           132             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      25     5.02            10            11             4             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            24.35
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0015-02

0015 A015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       4    21.05             1             1             2             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    78.95            11             3             1             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    37.50             4             0             2             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .       8    50.00             4             4             0             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    12.50             1             0             1             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    76.47             8             2             3             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1     5.88             1             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    17.65             2             1             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    62.50             7             2             1             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    37.50             3             1             2             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    40.00             4             1             1             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    46.67             3             2             2             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     6.67             1             0             0             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     6.67             1             0             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0015-03

0015 A015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     323    79.36           127           102            94             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      84    20.64            39            20            25             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     278    62.75           134            52            92             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43     9.71            19            12            12             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    10.84            12            29             7             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4      .90             1             1             2             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    14.45            13            34            17             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       3      .68             0             2             1             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3      .68             0             3             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     351    85.19           145           100           106             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    14.81            21            24            16             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     284    66.20           130            76            78             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      68    15.85            26            23            19             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    17.95            17            33            27             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     243    56.64            80            87            76             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     186    43.36            93            44            49             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .     132    27.85            69            30            33             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     342    72.15           122           115           105             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0015-04

0015 A015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     242    52.95           123            44            75             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     215    47.05            60           100            55             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     217    47.17            72            71            74             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     243    52.83           114            73            56             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .     169    36.50            89            39            41             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      52    11.23            20            18            14             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      64    13.82            18            33            13             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     178    38.44            59            54            65             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     171    37.67            54            77            40             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     283    62.33           126            67            90             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     219    47.61            81            76            62             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     241    52.39           101            70            70             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     305    66.45           129            93            83             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     154    33.55            53            51            50             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     202    44.40            70            70            62             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     185    40.66            91            44            50             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      68    14.95            22            26            20             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     224    50.11           115            45            64             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     124    27.74            40            41            43             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      99    22.15            25            52            22             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     240    54.79            90            79            71             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     198    45.21            81            61            56             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0015-05

0015 A015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     201    43.79            78            56            67             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     258    56.21           104            88            66             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     180    38.71            91            39            50             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      60    12.90            22            25            13             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     225    48.39            74            79            72             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     340    75.22           145            94           101             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     112    24.78            34            49            29             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     167    35.61            48            53            66             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     226    48.19           106            68            52             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    16.20            30            26            20             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     235    51.99           101            66            68             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     155    34.29            54            48            53             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      62    13.72            25            26            11             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     317    73.89           137            91            89             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     112    26.11            32            44            36             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0016-01

0016 A016
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,787
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     435                    179           200            56             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     152    34.94            69            63            20             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     244    56.09            98           114            32             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      39     8.97            12            23             4             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            24.34
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0016-02

0016 A016
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      25    17.24            12             9             4             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     120    82.76            56            48            16             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      62    49.21            30            25             7             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      31    24.60            15            11             5             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    26.19            15            15             3             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.80             1             3             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     100    69.93            47            37            16             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.10             0             3             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.40             0             1             1             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       3     2.10             2             1             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .70             0             1             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    18.88            14            10             3             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.10             1             2             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    46.15            26            28             6             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    53.85            35            25            10             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    38.58            27            18             4             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    26.77            18             7             9             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    20.47            11            13             2             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    14.17             4            13             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0016-03

0016 A016
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     192    86.49            72            90            30             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    13.51            21             7             2             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    25.22            38             4            16             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    24.78            18            33             6             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    14.78             8            24             2             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.30             2             1             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    33.48            29            40             8             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1      .43             1             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     150    73.89            56            68            26             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    26.11            26            23             4             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     146    68.22            60            67            19             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      24    11.21            10            11             3             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    20.56            15            20             9             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     126    58.60            55            54            17             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      89    41.40            26            48            15             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .     161    55.14            57            82            22             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     131    44.86            57            52            22             0


County Commissioner District 2
(VOTE FOR)  1
 Mark D. Bogen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     157    74.41            51            79            27             0
 Ryan Ross  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    25.59            28            22             4             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0016-04

0016 A016
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     147    45.51            62            54            31             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     176    54.49            61           100            15             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     150    45.32            60            68            22             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     181    54.68            67            90            24             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      91    27.41            30            52             9             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      70    21.08            34            27             9             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      58    17.47            22            31             5             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     113    34.04            44            47            22             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     179    56.47            65            99            15             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     138    43.53            56            52            30             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     156    48.45            53            85            18             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     166    51.55            70            69            27             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     173    53.23            61            90            22             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     152    46.77            61            65            26             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      78    24.61            31            34            13             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     169    53.31            64            78            27             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      70    22.08            29            35             6             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     112    35.56            44            50            18             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      94    29.84            43            32            19             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     109    34.60            35            66             8             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     169    53.31            75            70            24             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     148    46.69            49            79            20             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0016-05

0016 A016
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     183    55.96            68            86            29             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     144    44.04            59            70            15             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     143    45.83            51            76            16             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      68    21.79            25            33            10             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     101    32.37            45            38            18             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     206    64.17            80            96            30             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     115    35.83            46            54            15             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    24.24            37            32            11             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     225    68.18            83           106            36             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25     7.58            12            12             1             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     171    50.74            64            91            16             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    14.54            21            14            14             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     117    34.72            51            49            17             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     263    70.51           102           125            36             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     110    29.49            50            41            19             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0017-01

0017 A017
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     468
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .      95                     28            61             6             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      33    34.74            13            20             0             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      53    55.79            13            35             5             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .       9     9.47             2             6             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            20.30
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0017-02

0017 A017
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       3     9.38             1             2             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    90.63            12            17             0             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    38.46             5             5             0             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .       9    34.62             2             7             0             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    26.92             3             4             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.23             0             1             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    70.97            11            11             0             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.23             0             1             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    16.13             1             4             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     6.45             1             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    58.62             6            11             0             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    41.38             7             5             0             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    42.31             4             7             0             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    30.77             5             3             0             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    15.38             2             2             0             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    11.54             0             3             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0017-03

0017 A017
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    72.73             7            20             5             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    27.27             5             7             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    16.33             2             6             0             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    24.49             5             5             2             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    36.73             2            15             1             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     2.04             0             1             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    18.37             4             4             1             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     2.04             0             0             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    61.36             3            20             4             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    38.64             9             8             0             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      31    63.27             8            22             1             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .       5    10.20             3             2             0             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    26.53             1             9             3             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      31    60.78             6            22             3             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    39.22             6            12             2             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .      35    53.85             9            24             2             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .      30    46.15             6            22             2             0


County Commissioner District 2
(VOTE FOR)  1
 Mark D. Bogen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    60.42             7            20             2             0
 Ryan Ross  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    39.58             5            12             2             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0017-04

0017 A017
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .      32    42.11             8            21             3             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      44    57.89            15            27             2             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      32    41.56             8            22             2             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      45    58.44            14            27             4             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      17    22.67             4            12             1             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .       7     9.33             2             5             0             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      28    37.33             8            17             3             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      23    30.67             7            14             2             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .      50    66.67            16            32             2             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      25    33.33             6            17             2             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      46    61.33            11            33             2             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    38.67            11            16             2             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      41    53.95            12            28             1             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    46.05            10            22             3             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    19.74             4            11             0             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      40    52.63             8            28             4             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      21    27.63            10            11             0             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      32    43.24             8            22             2             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      13    17.57             6             6             1             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      29    39.19             8            20             1             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .      33    44.00            11            21             1             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      42    56.00            11            28             3             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0017-05

0017 A017
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    49.35            10            26             2             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      39    50.65            12            24             3             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    33.33             7            18             0             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      22    29.33            10            11             1             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    37.33             5            19             4             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    68.00            15            34             2             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      24    32.00             7            14             3             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    30.38             4            16             4             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    54.43            11            31             1             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    15.19             6             6             0             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      30    39.47             6            21             3             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    21.05             2            14             0             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    39.47            13            15             2             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    66.67            10            37             5             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    33.33            11            15             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0018-01

0018 A018
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,357
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     313                    153           117            43             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      32    10.22            16            14             2             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     252    80.51           124            88            40             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      29     9.27            13            15             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            23.07
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0018-02

0018 A018
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       4    12.50             3             1             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    87.50            13            13             2             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    38.71             5             6             1             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .       7    22.58             1             5             1             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    38.71            10             2             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    56.25             7             9             2             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.13             0             1             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     9.38             2             1             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.13             0             1             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    28.13             7             2             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    53.13             6             9             2             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    46.88            10             5             0             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    43.33             7             6             0             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    16.67             2             2             1             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    20.00             5             1             0             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    20.00             1             4             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0018-03

0018 A018
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     174    79.45            82            64            28             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    20.55            22            14             9             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     148    61.16            91            31            26             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16     6.61            10             4             2             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    10.74             4            17             5             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     2.07             2             3             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    18.18            11            26             7             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.24             2             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     184    80.00            88            60            36             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    20.00            23            21             2             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     149    62.34            85            41            23             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      35    14.64            21             9             5             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    23.01            13            34             8             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     182    75.52           100            57            25             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    24.48            16            29            14             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .      99    33.45            49            36            14             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     197    66.55            95            74            28             0


County Commissioner District 2
(VOTE FOR)  1
 Mark D. Bogen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    43.75             4             3             0             0
 Ryan Ross  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    56.25             1             7             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0018-04

0018 A018
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     141    49.13            79            42            20             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     146    50.87            61            68            17             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     189    66.78            90            74            25             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      94    33.22            47            35            12             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      64    22.46            19            30            15             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      45    15.79            26            16             3             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      55    19.30            30            19             6             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     121    42.46            60            46            15             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     145    51.24            66            63            16             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     138    48.76            68            47            23             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     169    58.28            81            66            22             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     121    41.72            60            45            16             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     164    56.94            69            71            24             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    43.06            68            41            15             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     147    50.34            74            56            17             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     100    34.25            46            37            17             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      45    15.41            20            21             4             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      97    33.80            39            37            21             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     121    42.16            67            47             7             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      69    24.04            32            28             9             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     171    60.00            91            57            23             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     114    40.00            47            54            13             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0018-05

0018 A018
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     159    55.21            81            59            19             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     129    44.79            58            54            17             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      89    30.69            37            35            17             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      60    20.69            23            29             8             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     141    48.62            79            47            15             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     197    69.61           104            65            28             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      86    30.39            32            44            10             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    42.61            66            43            15             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     113    38.83            46            51            16             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    18.56            30            15             9             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     125    44.64            71            37            17             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      88    31.43            36            34            18             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    23.93            26            38             3             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     207    77.82            98            87            22             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    22.18            25            17            17             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0019-01

0019 A019
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,636
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     413                    209           137            66             1
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     163    39.47           100            48            15             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     210    50.85            93            68            48             1
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      40     9.69            16            21             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            25.24
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0019-02

0019 A019
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      28    17.83            19             5             4             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     129    82.17            77            42            10             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    37.58            36            15             5             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      41    27.52            23            13             5             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    34.90            35            15             2             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.63             1             3             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      94    61.84            64            21             9             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       5     3.29             3             2             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.63             2             1             1             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1      .66             1             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.32             1             1             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    23.03            21            10             4             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     4.61             4             3             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    54.61            46            24             7             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    45.39            44            15             5             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    43.28            36            15             7             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    32.09            26            14             3             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    17.91            14             8             2             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     6.72             7             2             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0019-03

0019 A019
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     161    82.56            72            50            38             1
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    17.44            15            12             7             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    32.20            36            11            18             1
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    25.85            25            15            13             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    17.56             5            22             9             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.95             2             2             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    21.46            22            14             8             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .98             1             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     162    83.51            70            51            41             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    16.49            16            12             4             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     119    61.66            56            33            30             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      24    12.44             8            11             5             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    25.91            24            19             7             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     148    75.90            61            51            36             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    24.10            25            14             8             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .     145    46.33            66            57            22             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     168    53.67            90            52            26             0


County Commissioner District 2
(VOTE FOR)  1
 Mark D. Bogen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     130    68.42            51            46            33             0
 Ryan Ross  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    31.58            35            15            10             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0019-04

0019 A019
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     183    54.14            88            62            33             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     155    45.86            82            51            22             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     158    47.16            74            60            24             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     177    52.84            96            50            31             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      62    18.40            28            26             8             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      63    18.69            36            19             8             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      58    17.21            34            18             6             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     154    45.70            70            50            34             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     172    53.09            85            54            33             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     152    46.91            74            57            21             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     158    47.16            79            55            24             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     177    52.84            89            59            29             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     153    46.08            78            50            25             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     179    53.92            86            63            30             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    21.88            45            15            12             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     177    53.80            82            58            37             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      80    24.32            37            38             5             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     131    40.94            53            58            20             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     106    33.13            62            24            20             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      83    25.94            43            27            13             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     190    58.10           111            51            28             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     137    41.90            56            59            22             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0019-05

0019 A019
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     202    60.84            98            76            28             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     130    39.16            68            36            26             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     112    34.36            54            33            25             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      71    21.78            37            31             3             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     143    43.87            75            45            23             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     236    71.30           110            88            38             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      95    28.70            60            23            12             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     106    30.29            53            34            19             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     226    64.57           117            77            32             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18     5.14             8             6             4             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     157    45.11            77            48            32             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    15.23            34            12             7             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     138    39.66            67            58            13             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     198    53.66           101            58            39             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     171    46.34            88            62            20             1
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0020-01

0020 A020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,900
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     366                    188           120            58             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      93    25.41            49            27            17             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     228    62.30           116            78            34             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      45    12.30            23            15             7             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .55             0             0             2             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            19.26
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .11
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0020-02

0020 A020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      12    13.19             8             2             2             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    86.81            39            25            15             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    40.24            16            10             7             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      24    29.27            14             9             1             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    30.49            10             7             8             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     2.20             0             0             2             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    69.23            33            17            13             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       2     2.20             1             1             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     3.30             2             1             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     2.20             1             0             1             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    17.58             9             6             1             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     3.30             1             2             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    44.71            18            15             5             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    55.29            25            11            11             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    46.43            19             9            11             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    25.00            12             8             1             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    20.24             5             7             5             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     8.33             5             2             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0020-03

0020 A020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     174    80.93            88            59            27             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    19.07            24            12             5             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      83    36.89            48            19            16             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    24.44            34            17             4             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    12.00             7            17             3             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     3.11             5             2             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    23.11            21            21            10             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .44             1             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     160    77.67            77            57            26             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    22.33            26            15             5             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     142    67.62            75            45            22             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      31    14.76            16            12             3             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    17.62            18            14             5             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     143    66.51            69            54            20             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    33.49            38            22            12             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .     130    43.77            70            45            15             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     167    56.23            81            56            30             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0020-04

0020 A020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     149    50.17            67            56            26             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     148    49.83            75            53            20             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     158    51.47            77            59            22             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     149    48.53            72            52            25             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      61    20.20            31            19            11             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      52    17.22            26            18             8             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      64    21.19            35            23             6             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     125    41.39            54            49            22             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     147    49.16            76            55            16             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     152    50.84            68            53            31             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     155    51.16            79            52            24             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     148    48.84            71            55            22             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     143    46.73            69            49            25             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     163    53.27            84            57            22             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    27.24            40            27            15             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     152    50.50            72            57            23             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      67    22.26            35            24             8             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     113    38.18            51            42            20             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      92    31.08            46            29            17             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      91    30.74            47            34            10             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     180    60.20            89            57            34             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     119    39.80            56            50            13             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0020-05

0020 A020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     186    61.18            84            73            29             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     118    38.82            63            36            19             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     108    35.53            50            40            18             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      68    22.37            37            21            10             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     128    42.11            62            47            19             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     204    69.86            98            73            33             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      88    30.14            44            32            12             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     110    34.81            64            30            16             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     172    54.43            77            71            24             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    10.76            18             7             9             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     137    44.92            68            50            19             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    21.97            30            26            11             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     101    33.11            57            26            18             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     208    65.82           107            67            34             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     108    34.18            55            38            15             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0021-01

0021 A021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,511
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     249                    123            65            61             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      31    12.45            15             9             7             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     183    73.49            92            41            50             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      35    14.06            16            15             4             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            16.48
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0021-02

0021 A021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       3     9.68             1             0             2             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    90.32            14             9             5             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    45.16             6             3             5             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      14    45.16             8             5             1             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     9.68             1             1             1             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    80.65            12             9             4             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.23             0             0             1             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.23             1             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.23             1             0             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     9.68             1             0             2             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    48.39             5             5             5             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    51.61            10             4             2             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    67.74            13             6             2             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    25.81             2             3             3             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.23             0             0             1             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.23             0             0             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0021-03

0021 A021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     125    75.76            59            27            39             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    24.24            20            12             8             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      85    47.22            52             9            24             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    15.56            12             9             7             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    11.11             6             9             5             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     2.78             3             1             1             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    22.78            16            12            13             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1      .56             1             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    70.70            56            23            32             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    29.30            23            16             7             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     115    68.45            60            26            29             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      25    14.88            18             6             1             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    16.67             9             8            11             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     136    80.47            67            34            35             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    19.53            17             7             9             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .      72    34.95            33            18            21             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     134    65.05            68            34            32             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0021-04

0021 A021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     122    58.10            71            28            23             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      88    41.90            32            29            27             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     142    67.62            67            39            36             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      68    32.38            39            18            11             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      44    21.05            24            11             9             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      45    21.53            21            14            10             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      26    12.44            10             9             7             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      94    44.98            48            24            22             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .      95    46.57            45            34            16             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     109    53.43            55            25            29             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      99    47.60            54            27            18             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     109    52.40            49            30            30             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     106    50.96            56            28            22             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     102    49.04            48            29            25             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      84    40.58            37            29            18             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      81    39.13            48            15            18             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      42    20.29            18            13            11             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      80    39.02            37            29            14             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      74    36.10            40            13            21             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      51    24.88            26            15            10             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     121    59.31            62            34            25             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      83    40.69            38            24            21             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0021-05

0021 A021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    59.62            57            40            27             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      84    40.38            47            18            19             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      78    37.68            42            21            15             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      36    17.39            17            13             6             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    44.93            43            24            26             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     137    67.49            66            37            34             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      66    32.51            33            18            15             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    34.55            40            19            17             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     108    49.09            49            30            29             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    16.36            23             8             5             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     105    50.24            57            27            21             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    26.79            27            16            13             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    22.97            20            13            15             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     154    70.64            74            44            36             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    29.36            37            10            17             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0022-01

0022 A022
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,530
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     279                    145            67            67             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      17     6.09            11             5             1             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     234    83.87           118            55            61             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      28    10.04            16             7             5             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .36             1             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            18.24
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .07
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0022-02

0022 A022
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       4    23.53             1             3             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    76.47            10             2             1             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    33.33             3             1             1             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .       3    20.00             2             1             0             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    46.67             4             3             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     5.88             1             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    58.82             6             3             1             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     5.88             1             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    11.76             1             1             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    11.76             2             0             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     5.88             0             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    43.75             4             2             1             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    56.25             6             3             0             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    21.43             3             0             0             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    21.43             2             1             0             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    35.71             4             1             0             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    21.43             0             2             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0022-03

0022 A022
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     144    73.85            73            32            39             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    26.15            29            10            12             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     156    69.33            86            25            45             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20     8.89             6             9             5             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     2.67             1             4             1             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .89             0             1             1             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    16.00            17            12             7             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       3     1.33             2             1             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .89             1             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     162    79.41            83            35            44             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    20.59            22            13             7             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     158    74.53            77            36            45             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      33    15.57            20             5             8             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      21     9.91            10             8             3             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     147    70.00            79            33            35             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    30.00            27            18            18             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .      77    29.96            28            27            22             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     180    70.04           102            35            43             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0022-04

0022 A022
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     131    54.58            74            23            34             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     109    45.42            56            30            23             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     147    61.25            87            27            33             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      93    38.75            41            27            25             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      47    19.34            22             9            16             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      40    16.46            29             5             6             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      52    21.40            20            23             9             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     104    42.80            58            18            28             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     111    46.64            66            27            18             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     127    53.36            65            23            39             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     123    50.00            72            23            28             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     123    50.00            59            34            30             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     132    54.32            68            34            30             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    45.68            60            23            28             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     118    47.97            67            19            32             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      86    34.96            39            28            19             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      42    17.07            25             8             9             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      78    32.23            35            13            30             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     108    44.63            70            16            22             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      56    23.14            26            25             5             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     139    57.68            83            22            34             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     102    42.32            48            32            22             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0022-05

0022 A022
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     144    58.30            90            23            31             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     103    41.70            41            33            29             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    32.66            35            25            21             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      37    14.92            25             6             6             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     130    52.42            71            25            34             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     180    75.31            95            36            49             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      59    24.69            30            18            11             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     123    48.81            65            26            32             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      73    28.97            35            23            15             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    22.22            28            10            18             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     117    49.16            63            22            32             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    29.83            34            17            20             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    21.01            27            14             9             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     176    82.24            95            35            46             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    17.76            13            17             8             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0023-01

0023 A023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     888
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     143                     83            35            25             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      23    16.08            15             7             1             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     106    74.13            59            25            22             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      14     9.79             9             3             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            16.10
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0023-02

0023 A023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       4    19.05             1             3             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    80.95            14             2             1             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    45.45             6             4             0             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .       5    22.73             5             0             0             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    31.82             4             2             1             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     8.70             0             2             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    65.22            13             2             0             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       1     4.35             0             1             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1     4.35             0             1             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     8.70             1             0             1             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     8.70             1             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    31.82             3             4             0             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    68.18            11             3             1             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    21.74             4             0             1             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    39.13             7             2             0             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    17.39             3             1             0             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    21.74             1             4             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0023-03

0023 A023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      62    68.89            36            14            12             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    31.11            16             3             9             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    62.50            43            10            12             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     7.69             4             0             4             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     9.62             3             4             3             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    19.23             8             9             3             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1      .96             1             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    66.67            37            15            12             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    33.33            16             7             9             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      60    63.83            33            13            14             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      18    19.15            10             4             4             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    17.02             9             3             4             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      65    67.01            38            12            15             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    32.99            16             9             7             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .      56    43.41            31            14            11             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .      73    56.59            41            18            14             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0023-04

0023 A023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .      66    53.23            37            11            18             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      58    46.77            33            19             6             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      72    58.54            39            18            15             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      51    41.46            29            12            10             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      24    19.67            11             6             7             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      28    22.95            14             7             7             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      22    18.03            15             6             1             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      48    39.34            29             9            10             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .      62    50.41            36            18             8             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      61    49.59            32            13            16             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      70    56.45            40            16            14             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    43.55            30            15             9             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      71    56.80            39            20            12             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    43.20            31            11            12             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    37.82            26             8            11             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      52    43.70            29            13            10             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      22    18.49            11             8             3             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      43    36.75            24             8            11             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      40    34.19            23             6            11             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      34    29.06            17            15             2             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .      68    57.63            36            16            16             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      50    42.37            28            14             8             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0023-05

0023 A023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    54.55            40            13            13             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      55    45.45            26            18            11             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    30.83            21            10             6             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      21    17.50            11             5             5             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      62    51.67            34            15            13             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    66.96            39            19            19             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      38    33.04            22            10             6             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    39.02            25            12            11             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    36.59            23            13             9             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    24.39            20             5             5             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      49    40.83            29            10            10             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    33.33            18            12            10             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    25.83            19             8             4             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      87    75.00            48            19            20             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    25.00            16            10             3             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0024-01

0024 A024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     980
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     183                    131            14            38             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      18     9.84            15             3             0             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     148    80.87           100            11            37             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      17     9.29            16             0             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            18.67
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0024-02

0024 A024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       6    35.29             5             1             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    64.71             9             2             0             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    30.77             4             0             0             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .       3    23.08             2             1             0             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    46.15             6             0             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    58.82             8             2             0             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     5.88             1             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     5.88             0             1             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    29.41             5             0             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    73.33            10             1             0             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    26.67             3             1             0             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    20.00             3             0             0             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    40.00             5             1             0             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    26.67             3             1             0             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    13.33             2             0             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0024-03

0024 A024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     113    86.92            70             9            34             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    13.08            15             0             2             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    60.14            59             4            23             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    11.89            12             0             5             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     7.69             6             4             1             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.40             2             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    18.88            18             2             7             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      85    66.93            51             7            27             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    33.07            33             2             7             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      96    71.11            63             7            26             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      22    16.30            17             1             4             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    12.59            10             2             5             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      97    72.93            67             5            25             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    27.07            22             6             8             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .      58    35.37            38             5            15             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     106    64.63            78             6            22             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0024-04

0024 A024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .      77    49.68            55             4            18             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      78    50.32            57             7            14             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      96    60.38            67            10            19             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      63    39.62            45             3            15             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      33    21.15            22             4             7             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      29    18.59            23             0             6             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      28    17.95            23             1             4             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      66    42.31            44             6            16             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .      69    45.39            47             6            16             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      83    54.61            63             6            14             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      88    57.89            65             4            19             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    42.11            46             6            12             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      96    61.94            73             5            18             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    38.06            37             7            15             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    41.67            42             3            20             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      56    35.90            42             4            10             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      35    22.44            28             3             4             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      62    41.61            47             6             9             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      49    32.89            32             4            13             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      38    25.50            27             1            10             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .      93    60.78            62             7            24             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      60    39.22            46             5             9             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0024-05

0024 A024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      85    54.84            61             7            17             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      70    45.16            49             5            16             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    34.19            35             4            14             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      37    23.87            27             3             7             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    41.94            50             4            11             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      92    62.59            61             7            24             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      55    37.41            43             4             8             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    32.73            27             7            20             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    36.97            46             3            12             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    30.30            45             2             3             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      74    49.33            48             6            20             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    20.67            25             0             6             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    30.00            32             4             9             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     114    78.08            78             9            27             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    21.92            22             2             8             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0025-01

0025 B001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,162
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     323                    187            98            38             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     229    70.90           131            72            26             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      67    20.74            39            19             9             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      27     8.36            17             7             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .31             1             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            27.80
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .09
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0025-02

0025 B001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      10     4.44             8             2             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     215    95.56           121            68            26             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    39.41            46            18            16             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .     100    49.26            54            37             9             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    11.33            15             7             1             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .47             0             1             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     171    79.53            96            51            24             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .93             2             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.86             2             2             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    15.35            20            12             1             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.86             2             2             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     110    55.84            68            36             6             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      87    44.16            47            22            18             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    44.13            47            23             9             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    24.58            22            19             3             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    22.91            25             7             9             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     8.38             7             7             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0025-03

0025 B001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    75.00            21            15             9             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    25.00            13             2             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    16.67             7             2             2             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    36.36            14             7             3             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    21.21             5             6             3             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     3.03             2             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    19.70             9             3             1             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1     1.52             0             1             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.52             1             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    78.57            26            11             7             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    21.43             6             4             2             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      38    63.33            20            11             7             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .       6    10.00             4             2             0             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    26.67            10             4             2             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      41    65.08            21            13             7             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    34.92            15             5             2             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0025-04

0025 B001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     158    59.85            84            47            27             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     106    40.15            66            30            10             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     106    40.61            66            27            13             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     155    59.39            83            50            22             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      45    18.15            32             8             5             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      36    14.52            24            10             2             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      43    17.34            25            14             4             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     124    50.00            61            41            22             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     145    59.18            87            35            23             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     100    40.82            55            36             9             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      76    29.80            52            17             7             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     179    70.20            92            60            27             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      86    34.82            53            23            10             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     161    65.18            85            51            25             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    18.43            30            13             4             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     149    58.43            79            45            25             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      59    23.14            35            18             6             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      88    35.92            52            27             9             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     122    49.80            62            42            18             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      35    14.29            23             5             7             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     116    47.54            71            29            16             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     128    52.46            63            49            16             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0025-05

0025 B001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     174    67.97            95            52            27             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      82    32.03            47            26             9             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    33.33            46            21            10             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      87    37.66            47            29            11             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    29.00            36            18            13             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     207    79.92           124            53            30             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      52    20.08            24            22             6             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    23.53            42            13             5             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     175    68.63            85            61            29             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20     7.84            14             6             0             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      88    35.63            52            26            10             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16     6.48             8             5             3             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     143    57.89            80            42            21             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      99    35.36            56            32            11             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     181    64.64           103            54            24             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0026-01

0026 B002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,747
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     482                    226           193            63             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     256    53.11           137            95            24             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     162    33.61            59            70            33             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      64    13.28            30            28             6             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .41             2             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            27.59
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .11
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0026-02

0026 B002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      30    11.81            13            16             1             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     224    88.19           123            78            23             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     104    46.02            63            29            12             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      86    38.05            42            36             8             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    15.93            15            20             1             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .41             1             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     180    74.07            99            61            20             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.65             0             3             1             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.23             2             1             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1      .41             0             0             1             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .82             0             2             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    19.75            27            20             1             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.65             2             2             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     125    54.59            61            54            10             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     104    45.41            59            34            11             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    42.86            50            32            11             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    30.41            34            30             2             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    18.89            22            13             6             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17     7.83             7             9             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0026-03

0026 B002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     122    82.43            47            48            27             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    17.57            10            13             3             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    16.67            12             6             8             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    28.21            16            16            12             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    20.51             8            19             5             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.56             2             2             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    30.77            18            23             7             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1      .64             0             1             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .64             1             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     118    83.69            43            48            27             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    16.31            10            11             2             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      95    65.52            34            39            22             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      13     8.97             4             9             0             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    25.52            14            18             5             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     104    67.97            39            41            24             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    32.03            16            26             7             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0026-04

0026 B002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     205    52.84           101            80            24             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     183    47.16            79            81            23             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     167    42.93            73            75            19             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     222    57.07           113            82            27             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      90    23.50            43            37            10             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      71    18.54            32            30             9             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      58    15.14            30            23             5             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     164    42.82            76            65            23             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     228    60.96           101            95            32             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     146    39.04            72            63            11             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     168    42.53            73            69            26             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     227    57.47           111            93            23             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     147    39.30            67            65            15             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     227    60.70            98            95            34             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      96    24.94            46            40            10             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     186    48.31            72            86            28             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .     103    26.75            59            33            11             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     126    33.69            52            60            14             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     168    44.92            90            52            26             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      80    21.39            29            43             8             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     212    57.14           110            76            26             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     159    42.86            58            83            18             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0026-05

0026 B002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     271    68.61           135           103            33             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     124    31.39            48            61            15             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    33.60            57            47            20             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .     126    34.15            60            54            12             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     119    32.25            49            55            15             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     302    78.04           143           117            42             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      85    21.96            37            42             6             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    28.17            58            40            13             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     257    65.23           116           104            37             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26     6.60            12            12             2             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     171    43.18            68            80            23             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30     7.58            13            11             6             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     195    49.24           107            68            20             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     181    41.61            86            69            26             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     254    58.39           121           101            32             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0027-01

0027 B003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,238
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     374                    201           125            48             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     214    57.22           132            64            18             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     119    31.82            55            40            24             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      41    10.96            14            21             6             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .27             1             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            30.21
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .08
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0027-02

0027 B003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      20     9.57            15             4             1             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     189    90.43           115            57            17             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    32.11            44            11             6             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .     102    53.68            58            35             9             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    14.21            16             8             3             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.47             3             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     142    69.61            90            39            13             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .49             1             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .49             1             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       2      .98             1             1             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    25.00            33            13             5             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.96             1             3             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    61.50            77            27            11             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    38.50            41            24             7             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    31.15            36            17             4             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      74    40.44            40            25             9             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    15.30            21             4             3             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    13.11            16             7             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0027-03

0027 B003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      87    80.56            44            27            16             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    19.44            10             6             5             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    19.13            15             4             3             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    32.17            21             9             7             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    16.52             3            13             3             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .87             1             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    29.57            13            11            10             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       2     1.74             1             1             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      73    70.87            31            24            18             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    29.13            18            10             2             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      65    61.90            36            21             8             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      12    11.43             6             6             0             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    26.67             9             9            10             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      74    66.67            29            28            17             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    33.33            24             8             5             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0027-04

0027 B003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     178    58.55            92            60            26             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     126    41.45            68            44            14             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     134    44.67            63            51            20             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     166    55.33            94            53            19             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      54    18.18            27            17            10             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      57    19.19            35            17             5             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      57    19.19            31            17             9             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     129    43.43            64            49            16             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     154    53.66            87            50            17             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     133    46.34            59            52            22             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      98    33.22            63            25            10             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     197    66.78            86            80            31             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      96    32.32            59            26            11             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     201    67.68            94            78            29             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    25.76            32            33            11             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     149    50.51            75            54            20             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      70    23.73            45            16             9             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     109    38.79            52            42            15             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     111    39.50            58            33            20             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      61    21.71            35            20             6             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     144    52.36            87            40            17             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     131    47.64            52            58            21             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0027-05

0027 B003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     212    71.86           106            76            30             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      83    28.14            42            31            10             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      96    34.04            55            24            17             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      92    32.62            47            37             8             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      94    33.33            40            38            16             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     238    80.68           115            86            37             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      57    19.32            34            19             4             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    23.00            32            30             7             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     209    69.67           119            61            29             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22     7.33            10             8             4             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     115    38.72            65            32            18             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28     9.43            14             9             5             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     154    51.85            78            57            19             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     135    41.67            65            51            19             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     189    58.33           116            55            18             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0028-01

0028 B004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,371
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     611                    383           179            49             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     413    67.59           284           106            23             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     149    24.39            74            51            24             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      49     8.02            25            22             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            25.77
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0028-02

0028 B004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      38     9.31            21            13             4             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     370    90.69           261            90            19             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     127    34.42            88            30             9             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .     182    49.32           128            44            10             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    16.26            41            17             2             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.01             3             0             1             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     291    73.12           210            65            16             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       3      .75             1             1             1             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     2.26             5             4             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1      .25             0             1             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .50             1             1             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    20.10            50            26             4             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     2.01             3             4             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     202    54.01           139            51            12             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     172    45.99           117            45            10             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     140    41.18            97            41             2             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .     109    32.06            68            29            12             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      74    21.76            53            16             5             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17     5.00            10             7             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0028-03

0028 B004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     133    92.36            64            47            22             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     7.64             7             3             1             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    16.11            15             5             4             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    34.90            29            14             9             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    16.11            10            12             2             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.01             0             2             1             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    29.53            19            17             8             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1      .67             1             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .67             0             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    76.56            47            29            22             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    23.44            18            11             1             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      84    65.63            48            22            14             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .       6     4.69             3             2             1             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    29.69            15            15             8             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     107    79.26            50            39            18             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    20.74            18             6             4             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0028-04

0028 B004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     317    66.04           191            93            33             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     163    33.96           100            53            10             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     206    42.65           127            62            17             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     277    57.35           171            79            27             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      90    18.91            61            24             5             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      78    16.39            49            22             7             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .     116    24.37            75            37             4             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     192    40.34           110            56            26             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     241    51.83           142            75            24             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     224    48.17           140            66            18             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     146    30.42           102            37             7             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     334    69.58           194           106            34             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     148    31.76            90            49             9             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     318    68.24           193            92            33             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    15.30            50            18             3             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     297    64.01           172            93            32             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      96    20.69            65            26             5             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     190    41.94           102            67            21             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     188    41.50           125            47            16             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      75    16.56            46            25             4             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     236    51.08           156            67            13             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     226    48.92           122            77            27             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0028-05

0028 B004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     354    74.21           219           103            32             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     123    25.79            73            41             9             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     142    31.56            89            39            14             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .     175    38.89           114            49            12             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     133    29.56            74            44            15             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     372    78.15           228           109            35             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     104    21.85            66            31             7             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     136    28.16            91            36             9             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     308    63.77           183            97            28             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39     8.07            26             9             4             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     206    42.30           107            75            24             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27     5.54            15            11             1             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     254    52.16           181            56            17             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     245    44.63           150            76            19             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     304    55.37           198            84            22             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0029-01

0029 B005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     823
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     148                     57            65            26             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      63    42.57            20            26            17             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      63    42.57            26            31             6             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      22    14.86            11             8             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            17.98
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0029-02

0029 B005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       7    11.86             2             3             2             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    88.14            17            21            14             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    50.00             8             9            10             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      18    33.33             7             9             2             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    16.67             4             5             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    75.00            15            19            11             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       3     5.00             1             2             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    16.67             3             2             5             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     3.33             0             1             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    47.17             5            13             7             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    52.83            11             9             8             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    49.02             8            12             5             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    15.69             2             3             3             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    21.57             3             5             3             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    13.73             4             1             2             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0029-03

0029 B005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    83.93            18            25             4             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    16.07             5             3             1             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    25.40             6             9             1             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    15.87             6             3             1             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     9.52             1             5             0             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    46.03            13            14             2             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1     1.59             0             0             1             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.59             0             0             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    74.58            16            22             6             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    25.42            10             5             0             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      41    70.69            16            22             3             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .       6    10.34             3             3             0             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    18.97             5             3             3             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      28    49.12             7            19             2             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    50.88            17             8             4             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0029-04

0029 B005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .      61    49.19            25            26            10             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      63    50.81            23            26            14             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      49    39.52            16            22            11             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      75    60.48            30            32            13             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      27    22.69            13             8             6             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      21    17.65             8             6             7             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      25    21.01             7            15             3             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      46    38.66            18            21             7             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .      60    50.00            23            27            10             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      60    50.00            22            27            11             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      55    45.45            21            22            12             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    54.55            24            30            12             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      54    46.15            23            23             8             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    53.85            21            30            12             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    23.93            10            12             6             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      60    51.28            28            25             7             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      29    24.79             8            13             8             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      41    35.65            14            23             4             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      42    36.52            14            16            12             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      32    27.83            14            13             5             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .      62    51.67            24            25            13             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      58    48.33            21            28             9             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0029-05

0029 B005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    65.04            28            32            20             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      43    34.96            18            21             4             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    36.97            14            21             9             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      35    29.41            10            16             9             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    33.61            21            15             4             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      90    72.58            33            40            17             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      34    27.42            13            14             7             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    27.12            15            11             6             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    63.56            27            35            13             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     9.32             5             4             2             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      48    41.38            18            21             9             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    13.79             8             7             1             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    44.83            19            20            13             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    52.34            28            33             6             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    47.66            22            20            19             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0030-01

0030 B006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     730
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     208                    142            49            17             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     118    56.73            85            24             9             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      72    34.62            50            16             6             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      18     8.65             7             9             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .48             1             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            28.49
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .14
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0030-02

0030 B006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      13    11.11            10             2             1             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     104    88.89            75            21             8             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    29.13            20             6             4             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      53    51.46            40            10             3             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    19.42            13             5             2             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .91             1             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      78    70.91            58            13             7             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .91             1             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.82             1             1             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.82             2             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    23.64            17             7             2             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    50.48            36            11             6             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    49.52            40             9             3             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    33.68            25             3             4             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    25.26            16             5             3             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    29.47            21             6             1             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    11.58             7             4             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0030-03

0030 B006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    89.06            39            12             6             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    10.94             7             0             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    16.90            12             0             0             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    35.21            17             4             4             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    15.49             6             3             2             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     5.63             2             2             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    25.35            11             7             0             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.41             1             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    72.41            29             9             4             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    27.59            13             2             1             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      33    56.90            25             5             3             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      11    18.97             9             1             1             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    24.14             8             5             1             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      43    69.35            32             9             2             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    30.65            13             3             3             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0030-04

0030 B006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .      99    61.11            63            27             9             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      63    38.89            46            11             6             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      73    43.45            46            22             5             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      95    56.55            67            18            10             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      38    23.46            21            12             5             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      47    29.01            38             8             1             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      24    14.81            16             7             1             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      53    32.72            33            13             7             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .      91    56.17            64            15            12             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      71    43.83            44            23             4             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      62    38.75            44            15             3             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    61.25            63            24            11             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      72    45.28            51            16             5             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      87    54.72            57            22             8             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    20.50            24             6             3             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      86    53.42            58            22             6             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      42    26.09            27            10             5             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      61    38.85            34            20             7             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      66    42.04            50            12             4             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      30    19.11            22             5             3             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .      95    60.51            69            20             6             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      62    39.49            36            19             7             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0030-05

0030 B006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     110    69.18            72            26            12             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      49    30.82            35            11             3             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    37.97            47            11             2             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      55    34.81            33            17             5             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    27.22            27             9             7             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     109    67.28            72            28             9             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      53    32.72            40             9             4             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    26.25            30             8             4             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     106    66.25            68            27            11             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     7.50             9             2             1             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      72    46.45            48            17             7             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     8.39            11             2             0             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    45.16            45            16             9             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    44.71            47            20             9             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      94    55.29            65            21             8             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0031-01

0031 C001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,904
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     804                    369           292           143             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     359    44.65           181           126            52             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     352    43.78           143           133            76             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      93    11.57            45            33            15             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       3      .37             2             1             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            27.69
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .10
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0031-02

0031 C001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      30     8.67            17             9             4             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     316    91.33           158           111            47             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     154    50.83            79            48            27             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      93    30.69            44            41             8             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    18.48            25            23             8             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3      .89             1             2             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     263    78.04           130            89            44             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       6     1.78             2             4             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3      .89             0             3             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     2.37             4             4             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    13.95            31            11             5             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     2.08             4             3             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     164    52.90            82            56            26             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     146    47.10            75            53            18             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     128    44.44            64            49            15             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    20.14            34            12            12             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    24.31            34            25            11             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    11.11            11            15             6             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0031-03

0031 C001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     278    86.34           106           111            61             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    13.66            21            12            11             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    17.44            31            13            16             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     113    32.85            67            29            17             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    15.70             9            28            17             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .29             0             0             1             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     114    33.14            30            60            24             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .58             0             1             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     235    76.30           100            86            49             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      73    23.70            26            30            17             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     197    63.75            90            60            47             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      36    11.65            17            12             7             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    24.60            18            46            12             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     232    71.38            86            95            51             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    28.62            43            31            19             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0031-04

0031 C001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     362    56.30           157           132            73             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     281    43.70           127           112            42             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     305    47.14           128           123            54             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     342    52.86           160           119            63             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .     143    22.45            72            52            19             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .     122    19.15            51            47            24             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .     118    18.52            43            57            18             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     254    39.87           116            85            53             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     344    54.43           159           125            60             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     288    45.57           123           117            48             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     275    42.90           134            95            46             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     366    57.10           154           145            67             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     287    45.56           141            93            53             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     343    54.44           144           145            54             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     161    25.08            66            77            18             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     341    53.12           150           115            76             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .     140    21.81            76            48            16             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     225    36.59           111            78            36             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     228    37.07            96            84            48             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     162    26.34            66            69            27             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     349    57.03           165           122            62             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     263    42.97           112           111            40             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0031-05

0031 C001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     396    61.88           161           157            78             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     244    38.13           122            85            37             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     251    40.48           112            96            43             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .     173    27.90            81            66            26             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     196    31.61            86            75            35             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     448    70.89           198           170            80             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     184    29.11            84            67            33             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     181    26.97            93            65            23             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     441    65.72           187           158            96             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49     7.30            22            22             5             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     302    46.89           140           103            59             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    10.25            31            25            10             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     276    42.86           117           107            52             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     392    55.60           172           148            72             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     313    44.40           150           108            55             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0032-01

0032 C002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     995
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     243                    106            94            43             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     122    50.21            54            50            18             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      89    36.63            37            29            23             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      32    13.17            15            15             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .41             1             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            24.42
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .10
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0032-02

0032 C002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      14    12.17             4             9             1             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     101    87.83            48            37            16             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    40.57            24            13             6             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      37    34.91            13            19             5             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    24.53            11             9             6             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.68             0             2             1             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      85    75.89            41            28            16             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.79             0             2             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       2     1.79             0             1             1             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .89             1             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    13.39             5            10             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     3.57             3             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    42.86            12            26             7             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    57.14            36            13            11             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    46.73            26            16             8             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    26.17             9            17             2             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    24.30            13             7             6             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.80             1             0             2             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0032-03

0032 C002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    83.33            30            25            15             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    16.67             5             2             7             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    21.59             7             4             8             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    23.86            14             1             6             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    21.59             2            12             5             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    31.82            13            11             4             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.14             0             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    77.22            23            21            17             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    22.78             8             6             4             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      53    65.43            20            19            14             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .       8     9.88             5             2             1             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    24.69             9             4             7             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      58    68.24            23            19            16             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    31.76            10            10             7             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0032-04

0032 C002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     119    58.91            44            49            26             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      83    41.09            43            27            13             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     105    50.48            43            38            24             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     103    49.52            43            43            17             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      29    14.36            17             7             5             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      45    22.28            17            20             8             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      40    19.80            15            18             7             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      88    43.56            38            32            18             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     105    53.03            44            36            25             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      93    46.97            41            41            11             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      86    42.57            36            27            23             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     116    57.43            50            50            16             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      80    40.82            37            31            12             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     116    59.18            49            44            23             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    23.86            21            11            15             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     111    56.35            41            53            17             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      39    19.80            21            12             6             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      72    37.31            27            27            18             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      87    45.08            39            34            14             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      34    17.62            14            14             6             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     113    58.55            44            45            24             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      80    41.45            37            31            12             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0032-05

0032 C002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     145    72.50            58            58            29             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      55    27.50            24            22             9             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    31.77            29            21            11             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      56    29.17            30            19             7             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    39.06            24            34            17             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     160    79.60            66            63            31             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      41    20.40            17            16             8             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    31.25            28            23            14             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    59.62            52            49            23             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19     9.13            13             4             2             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      81    40.50            32            36            13             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    11.00             5             6            11             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    48.50            49            32            16             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      83    36.73            34            34            15             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     143    63.27            59            57            27             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0033-01

0033 C003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     982
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     232                    108            68            56             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      96    41.38            48            23            25             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     116    50.00            49            40            27             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      20     8.62            11             5             4             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .86             2             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            23.63
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .20
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0033-02

0033 C003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      10    10.53             6             2             2             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      85    89.47            42            21            22             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    51.09            26             8            13             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      25    27.17            11            10             4             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    21.74            10             4             6             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.06             1             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      73    77.66            36            18            19             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.06             0             0             1             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.06             0             0             1             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.06             0             1             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    15.96            10             3             2             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     2.13             0             1             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    39.33            20             5            10             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    60.67            26            16            12             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    34.94            18             6             5             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    26.51            12             6             4             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    21.69             8             0            10             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    16.87             6             6             2             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0033-03

0033 C003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      85    80.95            35            29            21             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    19.05             9             7             4             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    36.04            22             8            10             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    20.72            10             8             5             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    11.71             5             5             3             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.70             0             2             1             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    23.42             7            11             8             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     5.41             1             5             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    62.50            25            23            17             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    37.50            15            16             8             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      54    51.43            24            16            14             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      16    15.24             9             3             4             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    33.33             7            20             8             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      79    70.54            32            25            22             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    29.46            15            14             4             0


County Commissioner District 2
(VOTE FOR)  1
 Mark D. Bogen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    75.23            35            28            19             0
 Ryan Ross  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    24.77            11            11             5             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0033-04

0033 C003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     121    60.20            58            32            31             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      80    39.80            33            29            18             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      95    47.98            41            32            22             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     103    52.02            49            29            25             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      47    23.38            20            19             8             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      32    15.92            13            10             9             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      35    17.41            14             8            13             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      87    43.28            46            24            17             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     117    58.79            51            37            29             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      82    41.21            40            25            17             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      86    43.22            40            26            20             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     113    56.78            48            35            30             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     103    51.76            50            30            23             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      96    48.24            40            32            24             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    27.36            23            14            18             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     103    51.24            47            33            23             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      43    21.39            20            15             8             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      68    34.87            24            26            18             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      81    41.54            39            20            22             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      46    23.59            25            14             7             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     131    65.83            62            36            33             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      68    34.17            29            24            15             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0033-05

0033 C003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     130    64.68            61            37            32             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      71    35.32            27            26            18             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    31.66            32            17            14             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      65    32.66            27            20            18             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    35.68            32            24            15             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     149    75.63            62            51            36             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      48    24.37            26            10            12             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      85    40.48            43            19            23             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     104    49.52            40            39            25             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    10.00            11             5             5             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      84    41.79            36            28            20             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    15.42            17             7             7             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    42.79            35            27            24             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     109    50.70            47            34            28             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     106    49.30            52            28            26             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0034-01

0034 C004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,448
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     349                    108           148            93             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     162    46.42            53            59            50             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     138    39.54            38            63            37             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      49    14.04            17            26             6             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .29             1             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            24.10
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .07
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0034-02

0034 C004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      14     8.75             4             8             2             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     146    91.25            48            51            47             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    48.00            25            19            28             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      47    31.33            17            19            11             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    20.67             9            13             9             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .64             0             0             1             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     127    80.89            48            34            45             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.91             0             3             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.91             1             2             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.91             2             0             1             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    10.83             1            14             2             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.91             0             3             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    40.82            15            25            20             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      87    59.18            34            27            26             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    35.71            19            12            19             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    22.86             5            20             7             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    34.29            22            14            12             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     7.14             3             4             3             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0034-03

0034 C004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    87.40            29            51            31             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    12.60             5             6             5             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    14.18            12             2             5             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    32.09            11            21            11             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    17.16             6            11             6             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.49             0             2             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    33.58             8            23            14             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.49             1             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    75.00            24            40            29             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    25.00            12            15             4             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      92    71.88            25            38            29             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      18    14.06             6             8             4             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    14.06             4            11             3             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      91    68.42            26            40            25             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    31.58            12            19            11             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0034-04

0034 C004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     155    53.82            57            60            38             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     133    46.18            36            58            39             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     122    42.21            38            52            32             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     167    57.79            53            67            47             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      72    24.91            18            31            23             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      50    17.30            10            22            18             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      44    15.22            15            20             9             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     123    42.56            48            46            29             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     152    54.48            45            66            41             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     127    45.52            46            49            32             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     131    44.26            45            54            32             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     165    55.74            52            64            49             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     122    42.81            32            55            35             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     163    57.19            57            64            42             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    24.49            17            36            19             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     148    50.34            47            58            43             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      74    25.17            27            30            17             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     107    38.08            32            45            30             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     100    35.59            44            29            27             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      74    26.33            13            42            19             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     139    49.82            41            63            35             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     140    50.18            45            56            39             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0034-05

0034 C004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     180    60.61            65            68            47             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     117    39.39            29            56            32             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     100    35.71            29            46            25             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .     103    36.79            37            35            31             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    27.50            23            36            18             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     206    71.28            70            85            51             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      83    28.72            22            34            27             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      87    29.69            21            43            23             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     177    60.41            61            66            50             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29     9.90            13             9             7             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     132    45.05            29            69            34             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21     7.17            13             6             2             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     140    47.78            54            45            41             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     162    52.09            48            74            40             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     149    47.91            51            55            43             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0035-01

0035 C005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,220
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     766                    286           280           200             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .       7      .91             3             4             0             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     738    96.34           274           268           196             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      21     2.74             9             8             4             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            34.50
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0035-02

0035 C005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       2    28.57             0             2             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    71.43             3             2             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    50.00             3             0             0             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    33.33             0             2             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    16.67             0             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    71.43             3             2             0             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    28.57             0             2             0             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    42.86             2             1             0             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             1             0             0             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             0             1             0             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    28.57             0             2             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0035-03

0035 C005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .      97    13.98            34            32            31             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .     597    86.02           228           218           151             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     510    71.53           228           143           139             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37     5.19            11            17             9             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47     6.59             4            34             9             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     2.10             2            12             1             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     101    14.17            22            49            30             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       3      .42             0             3             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     607    88.23           233           205           169             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    11.77            30            36            15             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     475    68.94           206           139           130             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      95    13.79            27            45            23             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .     119    17.27            25            60            34             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .      76    10.15            22            36            18             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     673    89.85           255           241           177             0


County Commissioner District 2
(VOTE FOR)  1
 Mark D. Bogen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     558    79.15           207           202           149             0
 Ryan Ross  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     147    20.85            55            55            37             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0035-04

0035 C005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     386    54.83           166           104           116             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     318    45.17            97           150            71             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     426    60.17           155           168           103             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     282    39.83           110            92            80             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .     162    22.56            75            55            32             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      50     6.96            15            29             6             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      99    13.79            40            43            16             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     407    56.69           138           136           133             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     317    44.65           101           145            71             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     393    55.35           167           118           108             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     378    52.94           129           136           113             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     336    47.06           137           127            72             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     360    50.70           149           138            73             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     350    49.30           114           122           114             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     445    61.55           159           159           127             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     198    27.39            88            65            45             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      80    11.07            20            43            17             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     296    41.87           127           104            65             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     299    42.29           102           103            94             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     112    15.84            33            55            24             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     496    71.47           185           167           144             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     198    28.53            74            85            39             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0035-05

0035 C005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     290    40.45           114           105            71             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     427    59.55           153           162           112             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     247    34.45           110            81            56             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      80    11.16            34            35            11             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     390    54.39           123           145           122             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     555    79.74           219           181           155             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     141    20.26            39            72            30             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     439    60.72           157           131           151             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     237    32.78            86           123            28             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47     6.50            25            13             9             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     419    60.29           165           125           129             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     181    26.04            57            84            40             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      95    13.67            35            47            13             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     502    78.81           194           170           138             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     135    21.19            47            60            28             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0036-01

0036 C006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   3,034
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     723                    304           203           216             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      22     3.04             9             9             4             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     656    90.73           273           184           199             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      45     6.22            22            10            13             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .14             0             1             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            23.83
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .03
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0036-02

0036 C006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       8    40.00             4             4             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    60.00             4             5             3             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     5.00             1             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    50.00             4             4             2             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       2    10.00             1             1             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    10.00             1             0             1             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       2    10.00             1             1             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    15.00             1             1             1             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    68.18             6             6             3             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    31.82             3             3             1             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    45.45             6             3             1             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    27.27             3             2             1             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     9.09             0             2             0             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    18.18             0             2             2             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0036-03

0036 C006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .     111    18.11            36            34            41             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .     502    81.89           222           132           148             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     454    71.05           218            95           141             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39     6.10            17            12            10             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40     6.26             5            24            11             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4      .63             0             3             1             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     100    15.65            27            38            35             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1      .16             0             1             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .16             0             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     507    83.94           222           133           152             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    16.06            30            33            34             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     436    70.10           216            93           127             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      81    13.02            24            30            27             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .     105    16.88            22            48            35             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .     128    18.55            53            36            39             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     562    81.45           236           157           169             0


County Commissioner District 2
(VOTE FOR)  1
 Mark D. Bogen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     508    81.28           223           137           148             0
 Ryan Ross  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     117    18.72            36            40            41             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0036-04

0036 C006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     401    59.76           191            90           120             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     270    40.24            89            99            82             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     411    61.16           179           106           126             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     261    38.84            98            84            79             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .     176    25.92            73            42            61             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      58     8.54            19            21            18             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      91    13.40            29            46            16             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     354    52.14           160            85           109             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     288    43.44            89           121            78             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     375    56.56           184            69           122             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     386    57.36           168           100           118             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     287    42.64           109            91            87             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     345    52.04           135           106           104             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     318    47.96           137            87            94             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     398    58.88           177            98           123             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     191    28.25            78            59            54             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      87    12.87            27            32            28             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     267    39.91           104            83            80             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     263    39.31           126            58            79             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     139    20.78            48            48            43             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     433    66.01           194           111           128             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     223    33.99            78            75            70             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0036-05

0036 C006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     317    47.03           144            91            82             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     357    52.97           132           100           125             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     221    32.64            83            64            74             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      89    13.15            32            30            27             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     367    54.21           167            96           104             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     512    77.22           229           130           153             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     151    22.78            48            53            50             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     400    58.31           180            83           137             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     217    31.63            77            87            53             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    10.06            30            18            21             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     427    63.26           188           104           135             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     145    21.48            52            46            47             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     103    15.26            41            39            23             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     517    82.59           226           122           169             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     109    17.41            37            46            26             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0037-01

0037 C007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     494
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     169                     91            45            33             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      89    52.66            51            23            15             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      69    40.83            36            18            15             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      11     6.51             4             4             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            34.21
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0037-02

0037 C007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      10    11.49             4             3             3             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    88.51            45            20            12             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    48.19            28             7             5             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      27    32.53            11            11             5             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    19.28             7             5             4             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    68.97            40            15             5             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       2     2.30             2             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.15             0             1             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.15             1             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    24.14             5             6            10             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     2.30             1             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    38.55            18             8             6             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    61.45            29            13             9             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    42.31            19            10             4             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    17.95             8             4             2             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    30.77            14             4             6             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     8.97             4             2             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0037-03

0037 C007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    83.33            31            10            14             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    16.67             4             6             1             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    37.31            16             1             8             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    35.82            11             8             5             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     5.97             3             1             0             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    17.91             5             5             2             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1     1.49             0             1             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.49             1             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    79.31            23            10            13             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    20.69             7             3             2             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      34    57.63            19             7             8             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .       8    13.56             3             3             2             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    28.81             9             4             4             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      46    70.77            24            10            12             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    29.23            10             6             3             0


County Commissioner District 2
(VOTE FOR)  1
 Mark D. Bogen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    64.41            22             6            10             0
 Ryan Ross  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    35.59             9             8             4             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0037-04

0037 C007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .      77    55.00            44            18            15             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      63    45.00            31            19            13             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      69    47.92            37            18            14             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      75    52.08            40            19            16             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      35    24.31            13            11            11             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      24    16.67            12             9             3             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      16    11.11             7             7             2             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      69    47.92            46            11            12             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .      73    53.68            38            24            11             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      63    46.32            33            13            17             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      55    39.01            31            15             9             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    60.99            44            22            20             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      63    43.15            31            22            10             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      83    56.85            45            16            22             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    23.36            21             6             5             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      68    49.64            37            20            11             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      37    27.01            16             9            12             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      49    35.51            23            16            10             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      67    48.55            40            13            14             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      22    15.94            12             6             4             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .      67    48.20            37            18            12             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      72    51.80            36            20            16             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0037-05

0037 C007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      95    66.90            51            20            24             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      47    33.10            24            18             5             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    40.30            29            20             5             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      34    25.37            16             7            11             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    34.33            25             8            13             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     114    80.85            63            24            27             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      27    19.15            11            13             3             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    51.35            47            16            13             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    45.27            33            20            14             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     3.38             1             0             4             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      52    36.36            24            18            10             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    18.18            14             4             8             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    45.45            38            17            10             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      74    47.13            32            21            21             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      83    52.87            54            17            12             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0038-01

0038 C008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,126
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     291                    115           106            70             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     125    42.96            56            43            26             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     127    43.64            45            44            38             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      39    13.40            14            19             6             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            25.84
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0038-02

0038 C008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      16    13.01             9             3             4             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     107    86.99            47            39            21             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    41.38            27             8            13             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      50    43.10            18            27             5             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    15.52             8             6             4             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      88    75.21            39            30            19             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .85             1             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .85             0             1             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    18.80            12             5             5             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     4.27             3             1             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    46.90            26            14            13             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    53.10            24            24            12             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    35.09            20            14             6             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    26.32            14             9             7             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    28.95            16             7            10             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     9.65             1             9             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0038-03

0038 C008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    84.48            35            31            32             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    15.52             7             6             5             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    20.00            14             7             4             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    24.00            12             6            12             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    23.20             5            17             7             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .80             0             0             1             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    31.20            14            11            14             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .80             0             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      85    80.95            28            27            30             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    19.05             6             8             6             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      67    61.47            19            24            24             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      14    12.84             8             5             1             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    25.69             8            10            10             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      83    69.75            30            24            29             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    30.25            12            16             8             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0038-04

0038 C008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     137    57.08            51            50            36             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     103    42.92            43            40            20             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     114    45.97            35            51            28             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     134    54.03            59            45            30             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      47    20.00            20            18             9             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      44    18.72            17            17            10             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      52    22.13            15            26            11             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      92    39.15            42            26            24             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     130    55.56            45            58            27             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     104    44.44            46            32            26             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     102    42.86            37            44            21             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     136    57.14            58            41            37             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      96    41.56            45            34            17             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     135    58.44            43            54            38             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    24.37            22            21            15             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     111    46.64            40            42            29             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      69    28.99            31            24            14             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      53    22.46            19            19            15             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     123    52.12            48            39            36             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      60    25.42            26            28             6             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     128    57.14            54            41            33             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      96    42.86            34            42            20             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0038-05

0038 C008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     163    66.26            64            58            41             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      83    33.74            33            32            18             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    34.05            30            31            18             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      78    33.62            35            24            19             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    32.33            25            34            16             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     173    74.57            63            66            44             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      59    25.43            29            20            10             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     109    45.42            41            40            28             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    10.00            11            10             3             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     107    44.58            39            39            29             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    46.27            51            45            28             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     144    53.73            52            57            35             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0039-01

0039 C009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     752
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     107                     36            30            41             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      11    10.28             2             8             1             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      85    79.44            32            16            37             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      11    10.28             2             6             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            14.23
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0039-02

0039 C009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       3    27.27             2             1             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    72.73             0             7             1             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    22.22             0             1             1             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .       3    33.33             1             2             0             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    44.44             1             3             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    72.73             2             5             1             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     9.09             0             1             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    18.18             0             2             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    45.45             2             3             0             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    54.55             0             5             1             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    30.00             1             2             0             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    20.00             1             1             0             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    50.00             0             4             1             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0039-03

0039 C009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .       4    66.67             2             1             1             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .       2    33.33             0             0             2             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    72.60            21             6            26             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    27.40             7             8             5             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    62.35            26             5            22             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     8.24             3             3             1             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     9.41             2             1             5             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     2.35             0             2             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    16.47             1             5             8             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1     1.18             0             0             1             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    72.29            23             8            29             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    27.71             9             8             6             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      54    67.50            23            10            21             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      10    12.50             4             1             5             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    20.00             5             3             8             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .      33    34.02            11            10            12             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .      64    65.98            25            12            27             0


County Commissioner District 2
(VOTE FOR)  1
 Mark D. Bogen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    73.17            26            10            24             0
 Ryan Ross  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    26.83             6             4            12             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0039-04

0039 C009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .      53    55.21            23            11            19             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      43    44.79            12            14            17             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      55    57.29            26            12            17             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      41    42.71            10            11            20             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      23    23.71             6             8             9             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      16    16.49             5             3             8             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      16    16.49             4             5             7             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      42    43.30            21             9            12             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .      45    47.37            12            13            20             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      50    52.63            24            10            16             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      60    63.16            23            17            20             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    36.84            12             7            16             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      49    50.00            19            12            18             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    50.00            17            13            19             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    43.30            18             6            18             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      39    40.21            15            14            10             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      16    16.49             2             5             9             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      38    39.58            11            15            12             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      31    32.29            14             4            13             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      27    28.13            11             6            10             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .      47    49.47            20             8            19             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      48    50.53            15            17            16             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0039-05

0039 C009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    43.30            20            11            11             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      55    56.70            15            14            26             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    29.59            13             6            10             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      18    18.37             4             4            10             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    52.04            19            15            17             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    68.09            21            21            22             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      30    31.91            14             3            13             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    36.36            15             9            12             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    48.48            13            14            21             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    15.15             7             3             5             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      55    57.89            21            11            23             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    23.16            10             5             7             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    18.95             4             8             6             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    84.04            27            21            31             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    15.96             5             5             5             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0040-01

0040 C010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,277
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     522                    233           173           116             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     186    35.63           105            45            36             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     273    52.30           102           104            67             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      63    12.07            26            24            13             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       3      .57             1             1             1             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            22.92
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .13
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0040-02

0040 C010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      20    10.99             6             9             5             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     162    89.01            96            35            31             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    41.46            42            10            16             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      45    27.44            20            16             9             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    31.10            29            13             9             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     2.84             3             1             1             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    63.07            66            22            23             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       5     2.84             2             3             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.27             3             0             1             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.14             1             1             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    22.73            21            11             8             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     5.11             4             4             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      94    57.32            51            26            17             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    42.68            39            16            15             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    47.33            45            12            14             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    25.33            22             9             7             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    18.00            14             8             5             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     9.33             3             8             3             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0040-03

0040 C010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     199    77.73            72            78            49             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    22.27            24            19            14             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    28.31            42            20            15             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      74    27.21            28            28            18             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    14.34             7            22            10             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.47             1             2             1             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      73    26.84            22            30            21             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       4     1.47             1             2             1             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .37             1             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     182    75.21            68            68            46             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    24.79            20            26            14             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     155    62.00            63            55            37             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      36    14.40            13            11            12             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    23.60            18            29            12             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     182    71.94            65            75            42             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    28.06            28            26            17             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0040-04

0040 C010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     242    55.76           104            83            55             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     192    44.24            80            71            41             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     201    46.96            72            71            58             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     227    53.04           108            79            40             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      68    15.96            37            17            14             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      95    22.30            44            32            19             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      70    16.43            25            29            16             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     193    45.31            74            73            46             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     245    57.51           106            85            54             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     181    42.49            74            65            42             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     196    46.01            96            59            41             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     230    53.99            84            91            55             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     207    48.94            82            78            47             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     216    51.06            93            76            47             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     107    24.71            49            38            20             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     224    51.73            87            82            55             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .     102    23.56            47            35            20             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     163    38.72            62            56            45             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     168    39.90            76            59            33             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      90    21.38            39            33            18             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     245    58.61           109            84            52             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     173    41.39            66            67            40             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0040-05

0040 C010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     245    56.45           108            85            52             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     189    43.55            75            67            47             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     168    40.19            74            58            36             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .     105    25.12            47            32            26             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     145    34.69            53            60            32             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     304    70.37           131           108            65             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     128    29.63            51            44            33             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     192    43.64            74            72            46             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    16.14            31            25            15             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     177    40.23            85            55            37             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     263    54.68           115            87            61             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     218    45.32           100            72            46             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0041-01

0041 C011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,786
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     492                    165           246            81             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     199    40.45            83            90            26             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     236    47.97            69           121            46             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      57    11.59            13            35             9             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .41             1             0             1             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            27.55
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .11
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0041-02

0041 C011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      12     6.28             5             4             3             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     179    93.72            75            83            21             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    41.36            32            26             9             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      58    35.80            19            34             5             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    22.84            15            14             8             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.08             2             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     150    80.65            67            66            17             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.08             1             1             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .54             0             1             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       2     1.08             1             1             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .54             0             1             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    11.83             8            11             3             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     3.23             1             3             2             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    44.97            32            36             8             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    55.03            38            39            16             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    35.67            29            18             9             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    29.30            16            25             5             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    22.93            14            15             7             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    12.10             2            12             5             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0041-03

0041 C011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     179    84.83            53            90            36             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    15.17            11            15             6             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16     6.99             1            12             3             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    21.40            16            26             7             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    30.57            14            44            12             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .87             1             1             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      84    36.68            30            31            23             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     3.49             5             3             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     153    76.88            45            77            31             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    23.12            13            27             6             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     139    64.95            44            67            28             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      21     9.81             7            12             2             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    25.23             9            37             8             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     157    69.78            41            86            30             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    30.22            22            33            13             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0041-04

0041 C011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     222    55.64            67           119            36             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     177    44.36            55            93            29             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     200    48.54            71            99            30             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     212    51.46            57           117            38             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      98    24.69            30            57            11             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      78    19.65            28            36            14             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      75    18.89            21            44            10             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     146    36.78            42            74            30             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     203    53.14            66           110            27             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     179    46.86            54            93            32             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     181    46.53            62            94            25             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     208    53.47            56           116            36             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     183    45.64            60            88            35             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     218    54.36            65           126            27             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      84    21.16            23            49            12             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     221    55.67            69           112            40             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      92    23.17            27            53            12             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     141    37.40            38            78            25             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     111    29.44            38            52            21             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     125    33.16            34            75            16             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     174    45.31            56            95            23             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     210    54.69            61           115            34             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0041-05

0041 C011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     228    57.43            65           124            39             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     169    42.57            57            87            25             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     139    36.48            46            68            25             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .     108    28.35            36            62            10             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     134    35.17            36            73            25             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     277    71.76            81           157            39             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     109    28.24            34            52            23             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     106    26.57            29            59            18             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     259    64.91            80           131            48             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34     8.52            17            16             1             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     203    51.01            55           113            35             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29     7.29            10            17             2             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     166    41.71            60            80            26             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     224    51.97            74           115            35             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     207    48.03            72           103            32             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0042-01

0042 C012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,557
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     461                    114           260            87             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     202    43.82            62           115            25             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     203    44.03            45            99            59             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      56    12.15             7            46             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            29.61
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0042-02

0042 C012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      19     9.84             6            12             1             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     174    90.16            54            97            23             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      74    42.05            22            37            15             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      72    40.91            27            41             4             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    17.05             5            19             6             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.59             0             3             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     150    79.37            52            81            17             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.59             0             2             1             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .53             0             1             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1      .53             0             1             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.12             0             3             1             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    12.17             6            11             6             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.12             1             3             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      87    48.88            21            55            11             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    51.12            35            44            12             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    41.57            28            33             8             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    25.90            12            26             5             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    23.49            11            23             5             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     9.04             5             9             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0042-03

0042 C012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     159    85.48            34            72            53             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    14.52             9            14             4             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    16.24            12            11             9             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    24.87            16            25             8             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    21.83             4            27            12             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.52             0             3             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    33.50            11            26            29             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       2     1.02             0             2             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.02             1             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     139    79.89            30            65            44             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    20.11             8            16            11             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     121    67.98            28            57            36             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      23    12.92             2             7            14             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    19.10            10            17             7             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     133    71.89            28            63            42             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    28.11            12            24            16             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0042-04

0042 C012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     192    51.61            45           105            42             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     180    48.39            44           108            28             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     181    47.76            39           104            38             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     198    52.24            52           108            38             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .     105    28.00            18            62            25             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      75    20.00            19            47             9             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      62    16.53            19            36             7             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     133    35.47            33            66            34             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     189    52.94            50           109            30             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     168    47.06            31            97            40             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     186    50.00            47           104            35             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     186    50.00            39           110            37             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     164    43.73            46            79            39             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     211    56.27            41           137            33             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      87    23.39            21            48            18             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     193    51.88            48           105            40             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      92    24.73            21            57            14             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     149    40.82            28            90            31             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     112    30.68            35            56            21             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     104    28.49            22            63            19             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     181    50.99            51            96            34             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     174    49.01            30           110            34             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0042-05

0042 C012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     227    59.58            57           136            34             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     154    40.42            32            83            39             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     163    45.40            46            82            35             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      94    26.18            20            63            11             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     102    28.41            17            61            24             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     257    69.27            59           152            46             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     114    30.73            27            62            25             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     187    50.68            35           107            45             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    10.57            15            16             8             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     143    38.75            39            86            18             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     214    51.57            52           118            44             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     201    48.43            56           109            36             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0043-01

0043 C013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,080
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     256                     82           132            42             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     109    42.58            37            56            16             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     121    47.27            37            59            25             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      26    10.16             8            17             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .39             1             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            23.70
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .09
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0043-02

0043 C013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      10     9.62             5             4             1             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      94    90.38            31            48            15             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    41.57            14            14             9             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      20    22.47             7            12             1             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    35.96            10            18             4             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.94             0             2             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    79.61            30            38            14             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .97             1             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .97             1             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1      .97             1             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.94             0             1             1             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     9.71             3             6             1             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     3.88             1             3             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    54.55            16            25             7             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    45.45            16            20             4             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    33.33             6            21             1             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    33.33            11            12             5             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    21.43             9             7             2             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    11.90             5             3             2             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0043-03

0043 C013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      97    86.61            29            47            21             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    13.39             4             8             3             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    22.61            12             7             7             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    26.96            10            14             7             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    19.13             2            17             3             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    30.43            11            17             7             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .87             0             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      78    78.00            24            39            15             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    22.00             6            10             6             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      64    65.31            20            29            15             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      10    10.20             4             4             2             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    24.49             5            13             6             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      77    70.00            27            39            11             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    30.00             7            15            11             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0043-04

0043 C013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     106    54.08            27            60            19             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      90    45.92            32            47            11             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     118    57.28            37            62            19             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      88    42.72            27            47            14             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      51    26.02            21            23             7             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      42    21.43             8            26             8             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      36    18.37            15            20             1             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      67    34.18            16            36            15             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     117    59.09            43            57            17             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      81    40.91            19            50            12             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      73    37.06            35            30             8             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    62.94            27            73            24             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      79    39.90            32            35            12             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     119    60.10            30            72            17             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    22.22            16            24             4             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     105    53.03            28            56            21             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      49    24.75            17            26             6             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      65    34.21            19            33            13             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      62    32.63            14            35            13             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      63    33.16            24            35             4             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     101    52.33            33            49            19             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      92    47.67            26            55            11             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0043-05

0043 C013
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     136    67.33            37            78            21             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      66    32.67            25            31            10             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      83    42.56            26            49             8             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      55    28.21            18            29             8             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    29.23            19            24            14             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     142    72.45            44            74            24             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      54    27.55            18            29             7             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     105    51.72            29            60            16             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20     9.85             8            10             2             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      78    38.42            27            38            13             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     110    49.77            38            55            17             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    50.23            30            58            23             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0044-01

0044 C014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,164
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     274                    113           106            55             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     128    46.72            63            34            31             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     104    37.96            35            47            22             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      42    15.33            15            25             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            23.54
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0044-02

0044 C014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      12     9.52             4             5             3             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     114    90.48            58            29            27             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    45.76            27            11            16             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      37    31.36            18            14             5             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    22.88            12             6             9             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .80             1             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     102    81.60            52            24            26             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .80             0             1             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .80             0             1             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .80             0             0             1             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    14.40             8             7             3             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .80             1             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    50.86            24            21            14             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    49.14            30            11            16             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    38.39            20            16             7             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    30.36            13            11            10             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    24.11            15             2            10             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     7.14             3             3             2             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0044-03

0044 C014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    80.00            25            28            19             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    20.00             5            10             3             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    17.48             6             5             7             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    15.53             5             6             5             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    24.27             4            16             5             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.94             2             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    36.89            18            17             3             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1      .97             0             0             1             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.91             0             2             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    67.95            20            22            11             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    32.05            11            11             3             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      47    58.02            17            19            11             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      11    13.58             6             4             1             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    28.40             6            13             4             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      61    68.54            23            22            16             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    31.46             9            15             4             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0044-04

0044 C014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     126    58.06            60            42            24             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      91    41.94            27            42            22             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      86    38.05            24            41            21             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     140    61.95            65            48            27             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      55    25.23            21            21            13             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      44    20.18            17            20             7             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      33    15.14            12            17             4             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      86    39.45            39            26            21             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     121    57.08            47            50            24             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      91    42.92            39            35            17             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      96    42.48            31            42            23             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     130    57.52            58            49            23             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      91    42.33            33            40            18             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    57.67            52            47            25             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    27.98            19            30            12             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      89    40.83            40            30            19             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      68    31.19            27            28            13             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      87    42.03            28            37            22             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      78    37.68            35            28            15             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      42    20.29            21            15             6             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     119    54.84            49            44            26             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      98    45.16            38            43            17             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0044-05

0044 C014
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     144    66.06            56            57            31             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      74    33.94            33            27            14             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    37.91            28            36            16             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      79    37.44            35            26            18             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    24.64            20            23             9             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     161    74.19            69            59            33             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      56    25.81            19            26            11             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      89    40.64            39            33            17             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21     9.59            10            10             1             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     109    49.77            39            46            24             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     121    48.02            45            52            24             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     131    51.98            58            47            26             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0045-01

0045 C015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,488
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     471                    204            97           170             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .       9     1.91             6             3             0             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     425    90.23           183            86           156             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      37     7.86            15             8            14             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       3      .64             1             0             2             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            18.93
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .12
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0045-02

0045 C015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       1    12.50             1             0             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    87.50             4             3             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    44.44             4             0             0             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       1    11.11             0             1             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    11.11             0             1             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    33.33             2             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    77.78             6             1             0             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    22.22             0             2             0             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    28.57             1             1             0             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    42.86             1             2             0             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             1             0             0             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             1             0             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0045-03

0045 C015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .      74    18.55            32            12            30             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .     325    81.45           145            65           115             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     303    73.01           153            39           111             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16     3.86             4             4             8             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28     6.75             6            17             5             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .24             1             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    15.90            15            22            29             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .24             0             0             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     347    88.07           151            67           129             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    11.93            22             8            17             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     275    67.90           122            50           103             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      53    13.09            19            15            19             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    19.01            34            16            27             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .      57    12.61            23            14            20             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     395    87.39           173            79           143             0


County Commissioner District 2
(VOTE FOR)  1
 Mark D. Bogen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     318    78.71           144            57           117             0
 Ryan Ross  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    21.29            30            25            31             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0045-04

0045 C015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     240    56.47           115            37            88             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     185    43.53            72            50            63             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     285    65.67           124            57           104             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     149    34.33            64            33            52             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      86    19.68            33            11            42             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      45    10.30            19            12            14             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      64    14.65            29            22            13             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     242    55.38           105            46            91             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     172    39.81            63            52            57             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     260    60.19           124            38            98             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     269    61.14           133            46            90             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     171    38.86            58            46            67             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     213    49.42            90            49            74             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     218    50.58            94            42            82             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     256    58.18           108            50            98             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     119    27.05            53            23            43             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      65    14.77            30            19            16             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     156    36.19            65            34            57             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     196    45.48            94            36            66             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      79    18.33            26            20            33             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     302    70.23           137            56           109             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     128    29.77            49            33            46             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0045-05

0045 C015
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     207    47.59            98            40            69             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     228    52.41            88            52            88             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    28.05            51            21            52             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      58    13.12            17            21            20             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     260    58.82           122            50            88             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     327    77.67           147            63           117             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      94    22.33            35            25            34             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     250    57.08           109            43            98             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     121    27.63            54            32            35             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    15.30            27            15            25             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     256    60.24           123            42            91             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     104    24.47            38            24            42             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    15.29            22            23            20             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     346    82.78           158            68           120             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    17.22            23            20            29             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0046-01

0046 C016
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,926
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     726                    263           288           173             2
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     339    46.69           141           127            71             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     308    42.42            98           122            86             2
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      79    10.88            24            39            16             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            24.81
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0046-02

0046 C016
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      41    12.39            16            19             6             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     290    87.61           125           102            63             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    41.75            64            31            29             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .     123    41.41            50            52            21             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    16.84            18            20            12             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     2.22             5             2             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     219    69.30            96            73            50             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       3      .95             2             1             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.27             2             2             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1      .32             0             0             1             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     1.58             3             1             1             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    22.15            24            32            14             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     2.22             3             3             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     169    56.90            70            62            37             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     128    43.10            59            42            27             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     114    40.71            47            39            28             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    27.14            31            23            22             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    23.21            37            19             9             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25     8.93             9            16             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0046-03

0046 C016
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     238    84.70            75            86            76             1
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    15.30            14            20             8             1


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    23.00            36            12            21             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    26.33            29            25            24             1
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    18.67             3            37            15             1
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.33             0             4             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    28.67            30            31            25             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       2      .67             0             1             1             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.33             0             4             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     202    76.23            67            75            58             2
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    23.77            18            28            17             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     176    63.08            61            63            52             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      31    11.11            13            12             6             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    25.81            16            31            23             2


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     190    65.29            64            64            61             1
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     101    34.71            27            49            24             1
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0046-04

0046 C016
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     354    60.31           142           128            83             1
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     233    39.69            80           101            52             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     293    49.49            91           130            71             1
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     299    50.51           131           102            66             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .     106    18.03            33            47            26             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      88    14.97            34            27            26             1
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .     129    21.94            42            64            23             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     265    45.07           114            93            58             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     307    54.43           111           126            70             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     257    45.57            96            99            61             1


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     227    38.80            93            74            59             1
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     358    61.20           130           153            75             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     258    45.03           110            89            59             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     315    54.97           100           138            76             1


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     109    18.83            39            44            25             1
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     338    58.38           131           120            87             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .     132    22.80            47            61            24             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     204    35.60            66            80            58             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     266    46.42           116            97            52             1
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     103    17.98            33            50            20             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     307    55.82           124           107            75             1
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     243    44.18            75           113            55             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0046-05

0046 C016
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     383    65.58           144           146            92             1
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     201    34.42            70            83            48             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     218    39.21            78            93            47             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .     169    30.40            69            58            41             1
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     169    30.40            53            71            45             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     451    78.03           174           177            99             1
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     127    21.97            45            48            34             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     274    46.84            86           109            79             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54     9.23            23            19            12             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     257    43.93           115            93            48             1


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     334    51.31           125           134            75             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     317    48.69            98           130            87             2
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0047-01

0047 C017
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,159
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     317                    168           103            46             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     172    54.26            93            46            33             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     113    35.65            62            40            11             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      32    10.09            13            17             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            27.35
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0047-02

0047 C017
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      18    10.65            10             3             5             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     151    89.35            82            41            28             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    53.38            46            16            17             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      41    27.70            19            12            10             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    18.92            15             9             4             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.83             2             1             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     125    76.22            69            31            25             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.44             1             2             1             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1      .61             1             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    17.07            15             7             6             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.83             2             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      84    55.63            40            26            18             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    44.37            44            10            13             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    47.76            39            13            12             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    22.39            12             9             9             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    20.15            16             4             7             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     9.70             5             5             3             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0047-03

0047 C017
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    80.39            41            32             9             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    19.61            14             4             2             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    15.89             9             5             3             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    46.73            26            17             7             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    12.15             6             7             0             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.87             1             1             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    21.50            14             8             1             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.87             1             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    74.74            40            20            11             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    25.26            11            13             0             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      62    63.92            34            21             7             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      10    10.31             6             4             0             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    25.77            12             9             4             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      69    64.49            33            28             8             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    35.51            26             9             3             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0047-04

0047 C017
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     153    62.45            65            54            34             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      92    37.55            61            23             8             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     119    48.57            53            45            21             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     126    51.43            72            32            22             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      50    21.01            28            18             4             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      32    13.45            12            15             5             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      44    18.49            22            17             5             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     112    47.06            57            27            28             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     109    48.23            53            29            27             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     117    51.77            62            41            14             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      81    34.03            48            22            11             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     157    65.97            70            55            32             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      91    38.56            58            23            10             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     145    61.44            61            53            31             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    14.71            16            13             6             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     149    62.61            72            47            30             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      54    22.69            33            15             6             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      85    36.80            44            29            12             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     101    43.72            47            32            22             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      45    19.48            27            13             5             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     134    58.26            65            45            24             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      96    41.74            52            29            15             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0047-05

0047 C017
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     165    65.74            84            51            30             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      86    34.26            45            28            13             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    37.23            43            29            14             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      87    37.66            46            28            13             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    25.11            29            16            13             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     188    80.00            91            58            39             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      47    20.00            30            14             3             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     109    45.61            55            35            19             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    12.97            17            11             3             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      99    41.42            52            28            19             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     123    40.46            62            47            14             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     181    59.54           101            50            30             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0048-01

0048 C018
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,552
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     371                    177           129            65             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     192    51.75           108            55            29             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     141    38.01            53            58            30             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      38    10.24            16            16             6             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            23.90
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0048-02

0048 C018
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      24    12.70            13             9             2             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     165    87.30            93            46            26             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    42.26            42            14            15             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      67    39.88            29            29             9             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    17.86            20             6             4             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.10             2             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     134    73.63            78            32            24             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.65             2             1             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.20             0             2             2             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.10             1             1             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    15.93            17            11             1             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     4.40             3             5             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    52.91            48            26            17             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    47.09            50            19            12             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    49.39            49            16            16             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    20.73            19             9             6             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    19.51            16            12             4             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    10.37             6             9             2             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0048-03

0048 C018
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     105    81.40            36            49            20             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    18.60            10             7             7             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    16.55            13             7             3             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    33.81            19            14            14             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    20.86             5            22             2             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .72             0             1             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    25.90            13            13            10             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1      .72             1             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.44             1             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      84    72.41            28            34            22             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    27.59            13            13             6             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      86    69.35            31            36            19             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      15    12.10             6             6             3             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    18.55             7            10             6             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      85    65.38            29            39            17             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    34.62            17            16            12             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0048-04

0048 C018
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     166    55.70            75            61            30             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     132    44.30            60            43            29             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     133    43.61            61            43            29             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     172    56.39            71            69            32             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      48    16.11            17            17            14             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      53    17.79            27            21             5             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      66    22.15            26            26            14             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     131    43.96            58            46            27             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     177    60.62            71            67            39             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     115    39.38            53            42            20             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     122    42.07            57            36            29             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     168    57.93            72            66            30             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     115    40.35            54            37            24             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     170    59.65            71            64            35             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    18.12            22            18            12             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     167    58.19            73            57            37             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      68    23.69            32            26            10             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     103    37.59            46            35            22             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     111    40.51            57            33            21             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      60    21.90            20            26            14             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     170    61.15            75            57            38             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     108    38.85            48            42            18             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0048-05

0048 C018
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     174    59.79            78            63            33             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     117    40.21            48            43            26             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    32.97            30            42            19             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      99    35.87            43            30            26             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    31.16            46            28            12             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     203    70.49            87            71            45             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      85    29.51            39            34            12             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     125    41.95            43            51            31             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29     9.73            16             7             6             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     144    48.32            75            48            21             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     182    50.98            96            57            29             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     175    49.02            78            64            33             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0049-01

0049 C019
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,466
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     425                    190           139            96             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     222    52.24           102            68            52             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     160    37.65            65            56            39             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      43    10.12            23            15             5             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            28.99
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0049-02

0049 C019
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      19     8.72             8             6             5             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     199    91.28            92            61            46             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      83    43.01            52            14            17             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      63    32.64            21            27            15             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    24.35            15            20            12             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .48             0             1             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     153    73.21            80            38            35             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.44             1             2             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     3.35             0             5             2             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1      .48             0             1             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    18.66            14            14            11             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     2.39             2             3             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     104    50.49            51            36            17             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     102    49.51            46            26            30             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    47.64            37            31            23             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    28.27            23            18            13             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    20.94            25             8             7             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     3.14             1             3             2             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0049-03

0049 C019
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     119    82.07            47            40            32             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    17.93            14             7             5             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    25.66            23             5            11             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    32.24            22            16            11             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    17.11             4            15             7             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .66             1             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    21.05            10            13             9             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1      .66             1             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.63             1             2             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    73.13            42            30            26             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    26.87            15            12             9             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      82    58.99            43            21            18             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      10     7.19             3             3             4             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    33.81            14            19            14             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      93    65.96            39            30            24             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    34.04            19            17            12             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0049-04

0049 C019
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     212    62.17           103            59            50             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     129    37.83            59            44            26             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     157    47.15            84            48            25             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     176    52.85            71            55            50             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      71    21.65            37            25             9             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      69    21.04            30            22            17             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      46    14.02            18            18            10             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     142    43.29            65            41            36             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     176    54.32            78            55            43             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     148    45.68            72            47            29             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     146    43.32            72            39            35             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     191    56.68            84            65            42             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     115    36.28            60            33            22             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     202    63.72            83            70            49             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    19.38            26            20            17             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     172    52.92            76            58            38             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      90    27.69            46            28            16             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     115    35.83            56            37            22             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     147    45.79            73            35            39             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      59    18.38            21            28            10             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     179    57.19            80            56            43             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     134    42.81            64            46            24             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0049-05

0049 C019
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     216    65.85           102            71            43             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     112    34.15            46            35            31             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    37.10            53            38            24             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      85    27.42            38            31            16             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     110    35.48            53            31            26             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     250    76.92           114            81            55             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      75    23.08            33            24            18             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     154    45.03            71            53            30             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33     9.65            16            10             7             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     155    45.32            70            47            38             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     167    42.39            81            49            37             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     227    57.61           100            80            47             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0050-01

0050 C020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     968
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     133                     66            31            36             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      17    12.78             7             8             2             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      96    72.18            48            18            30             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      20    15.04            11             5             4             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            13.74
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0050-02

0050 C020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       3    18.75             1             1             1             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    81.25             5             7             1             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .       2    66.67             2             0             0             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    33.33             0             0             1             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    60.00             3             5             1             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       1     6.67             1             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     6.67             1             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     6.67             0             1             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    20.00             2             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    56.25             1             7             1             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    43.75             5             1             1             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    26.67             1             3             0             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    20.00             2             1             0             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    26.67             3             0             1             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    26.67             0             4             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0050-03

0050 C020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .      28    33.33            10             5            13             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .      56    66.67            32            10            14             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    66.67             1             1             0             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    33.33             0             0             1             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    63.16            31             8            21             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     5.26             4             1             0             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     9.47             4             4             1             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.05             0             0             1             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    20.00             8             5             6             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.05             1             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    83.33            41            14            20             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    16.67             5             2             8             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      57    64.04            28            10            19             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      14    15.73             7             3             4             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    20.22             9             2             7             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .      21    17.80            13             4             4             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .      97    82.20            45            21            31             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0050-04

0050 C020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .      63    55.75            37             8            18             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      50    44.25            24            14            12             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      72    61.02            42            12            18             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      46    38.98            20            13            13             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      18    15.38            11             1             6             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .       9     7.69             3             5             1             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      27    23.08            15             6             6             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      63    53.85            33            12            18             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .      48    41.38            20            17            11             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      68    58.62            41             8            19             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      72    61.54            41            14            17             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    38.46            20            11            14             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      52    44.07            28            11            13             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    55.93            35            13            18             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    49.14            35             7            15             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      28    24.14            13             8             7             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      31    26.72            13            10             8             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      31    26.72            16             5            10             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      53    45.69            33             7            13             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      32    27.59            13            11             8             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .      75    64.10            43            13            19             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      42    35.90            19            11            12             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0050-05

0050 C020
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    62.07            42            12            18             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      44    37.93            20            12            12             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    27.97            15             8            10             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      21    17.80            12             4             5             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    54.24            35            12            17             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    68.38            39            17            24             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      37    31.62            23             6             8             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    52.46            37            12            15             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    33.61            19            11            11             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    13.93             6             3             8             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      60    51.28            34            11            15             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    27.35            14             8            10             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    21.37            11             6             8             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      96    82.05            47            22            27             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    17.95            13             5             3             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0051-01

0051 C021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,668
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     468                    139           225           104             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     143    30.56            53            65            25             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     283    60.47            78           134            71             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      42     8.97             8            26             8             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            28.06
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0051-02

0051 C021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      24    17.52            10            10             4             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     113    82.48            42            50            21             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.86             0             3             1             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      99    70.71            40            41            18             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       6     4.29             2             4             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.86             1             3             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1      .71             0             1             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .71             1             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    15.00             7             9             5             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.86             2             2             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      63    51.22            21            32            10             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    48.78            22            27            11             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    35.00            21            14             7             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    31.67             8            24             6             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    19.17             8             8             7             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    14.17             6             8             3             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0051-03

0051 C021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .      80    32.26            18            43            19             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .     168    67.74            51            73            44             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    21.25            24            12            22             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    18.68            18            23            10             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    20.15             5            41             9             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     2.56             3             3             1             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    35.90            26            46            26             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1      .37             0             1             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.10             1             2             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     192    79.34            48            90            54             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    20.66            17            24             9             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     151    60.16            42            66            43             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      31    12.35            13            14             4             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    27.49            13            39            17             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .     224    64.18            56           114            54             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     125    35.82            42            56            27             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0051-04

0051 C021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     193    52.02            43            96            54             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     178    47.98            58            89            31             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     214    56.61            57           108            49             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     164    43.39            42            85            37             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      87    23.26            34            32            21             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      75    20.05            26            37            12             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      56    14.97             7            38            11             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     156    41.71            35            81            40             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     215    59.23            61           106            48             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     148    40.77            35            76            37             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     170    45.33            54            77            39             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     205    54.67            48           114            43             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     159    42.40            53            72            34             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     216    57.60            48           116            52             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    25.99            28            43            27             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     209    55.44            46           116            47             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      70    18.57            29            30            11             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     144    39.45            33            70            41             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     108    29.59            33            49            26             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     113    30.96            33            64            16             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     232    63.39            75            99            58             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     134    36.61            28            81            25             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0051-05

0051 C021
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     217    56.51            58           113            46             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     167    43.49            46            79            42             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     142    38.80            45            63            34             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      77    21.04            24            41            12             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     147    40.16            30            79            38             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     275    74.53            69           142            64             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      94    25.47            29            46            19             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    21.24            32            39            11             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     270    69.95            64           138            68             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34     8.81             6            20             8             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     207    55.50            53            98            56             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    13.94            16            30             6             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     114    30.56            26            64            24             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     270    67.50            72           134            64             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     130    32.50            40            60            30             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0052-01

0052 C022
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,559
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     407                    167           150            89             1
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     203    49.88            84            76            42             1
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     156    38.33            63            54            39             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      48    11.79            20            20             8             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .25             0             1             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            26.11
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .06
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0052-02

0052 C022
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      24    12.18             7            10             7             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     173    87.82            74            63            35             1


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      90    50.00            44            25            20             1
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      61    33.89            18            35             8             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    16.11            12             6            11             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     140    74.47            60            47            32             1
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .53             0             1             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.13             1             2             1             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .53             0             0             1             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    20.21            15            16             7             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.13             2             1             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      99    56.25            34            50            15             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    43.75            38            16            22             1


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    35.88            26            21            14             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    30.59            14            29             9             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    27.06            23            11            11             1
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11     6.47             6             3             2             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0052-03

0052 C022
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    78.77            39            42            34             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    21.23            21             6             4             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    18.06            15             4             9             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    27.10            24            10             8             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    19.35             8            18             4             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.29             1             1             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    33.55            13            21            18             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .65             1             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     104    79.39            41            34            29             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    20.61            11            10             6             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      95    70.37            34            35            26             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      17    12.59             9             4             4             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    17.04            10             9             4             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     121    80.67            47            44            30             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    19.33            15             6             8             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0052-04

0052 C022
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     201    60.91            75            76            49             1
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     129    39.09            57            44            28             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     144    44.17            51            59            34             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     182    55.83            78            60            43             1


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      78    23.49            38            27            13             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      49    14.76            15            18            16             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      59    17.77            19            22            18             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     146    43.98            59            57            29             1


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     169    52.16            71            64            33             1
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     155    47.84            53            58            44             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     134    40.00            61            46            27             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     201    60.00            72            78            50             1


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     127    40.19            53            35            39             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     189    59.81            65            87            36             1


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    20.25            23            29            14             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     198    60.74            88            67            42             1
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      62    19.02            23            21            18             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     120    37.50            43            59            18             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     140    43.75            59            46            34             1
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      60    18.75            27             9            24             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     173    55.63            60            64            49             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     138    44.37            56            55            26             1
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0052-05

0052 C022
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     240    70.80            93            98            48             1
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      99    29.20            40            28            31             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    36.98            50            35            29             1
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .     106    34.08            38            41            27             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      90    28.94            28            44            18             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     248    74.03            88           100            59             1
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      87    25.97            42            23            22             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     107    31.20            46            36            25             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     218    63.56            87            83            47             1
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18     5.25             9             5             4             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     155    45.59            59            70            26             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31     9.12            17             7             7             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     154    45.29            65            44            44             1


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     164    45.43            51            75            38             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     197    54.57            94            61            41             1
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0053-01

0053 C023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   5,281
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   1,669                    645           736           288             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     454    27.20           199           193            62             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .   1,017    60.93           376           438           203             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .     198    11.86            70           105            23             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       6      .36             0             4             2             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            31.60
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .11
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0053-02

0053 C023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      50    11.29            25            20             5             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     393    88.71           170           168            55             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     194    48.62            86            76            32             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .     124    31.08            47            66            11             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    20.30            34            37            10             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .23             0             0             1             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     319    74.71           145           134            40             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .      10     2.34             3             5             2             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10     2.34             5             4             1             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       3      .70             1             2             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     1.87             2             6             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      62    14.52            26            25            11             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     3.28             5             8             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     214    52.84           100            86            28             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     191    47.16            75            88            28             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     186    47.57            83            79            24             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      89    22.76            41            30            18             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    20.20            26            41            12             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37     9.46            15            21             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0053-03

0053 C023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     819    89.80           285           363           171             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    10.20            52            22            19             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     228    23.27           119            50            59             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     202    20.61            98            80            24             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     189    19.29            35           118            36             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15     1.53             3            10             2             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     339    34.59           103           156            80             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       3      .31             3             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4      .41             2             2             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     700    79.73           256           292           152             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     178    20.27            66            85            27             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     592    66.07           226           243           123             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .     102    11.38            40            43            19             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .     202    22.54            62            99            41             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .     706    54.98           242           344           120             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     578    45.02           232           228           118             0


County Commissioner District 2
(VOTE FOR)  1
 Mark D. Bogen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     736    78.80           251           333           152             0
 Ryan Ross  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     198    21.20            84            73            41             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0053-04

0053 C023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     705    50.29           262           315           128             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     697    49.71           247           329           121             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     732    51.26           270           323           139             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     696    48.74           250           329           117             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .     372    26.35           114           200            58             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .     238    16.86           110            80            48             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .     206    14.59            67           100            39             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     596    42.21           227           263           106             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     787    55.97           273           395           119             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     619    44.03           239           249           131             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     648    45.35           243           280           125             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     781    54.65           272           377           132             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     628    45.02           260           250           118             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     767    54.98           248           390           129             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     391    28.21           156           176            59             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     694    50.07           247           316           131             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .     301    21.72           107           139            55             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     534    39.09           196           247            91             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     450    32.94           184           198            68             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     382    27.96           121           180            81             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     857    62.28           338           356           163             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     519    37.72           164           274            81             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0053-05

0053 C023
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     784    55.13           275           375           134             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     638    44.87           246           272           120             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     528    38.01           203           244            81             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .     323    23.25            98           169            56             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     538    38.73           208           224           106             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     932    67.00           329           435           168             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     459    33.00           181           204            74             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     377    26.99           127           176            74             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     904    64.71           345           404           155             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .     116     8.30            43            53            20             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     761    55.03           277           337           147             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     184    13.30            79            64            41             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     438    31.67           149           233            56             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     916    62.87           368           388           160             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     541    37.13           190           260            91             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0054-01

0054 C024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,478
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     730                    252           340           138             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     164    22.47            75            64            25             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     473    64.79           150           222           101             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      93    12.74            27            54            12             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .27             1             0             1             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            29.46
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .08
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0054-02

0054 C024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      27    17.09            10            14             3             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     131    82.91            61            48            22             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    40.38            12            17            13             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      36    34.62            14            17             5             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    25.00             8            14             4             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     116    78.38            53            43            20             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.35             0             2             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.03             2             1             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       2     1.35             0             2             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.70             3             0             1             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    12.16             9             7             2             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.03             2             0             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      73    51.41            33            31             9             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    48.59            31            23            15             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    41.04            34            12             9             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    34.33            14            28             4             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    19.40            12             8             6             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     5.22             0             5             2             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0054-03

0054 C024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     392    89.50           117           189            86             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    10.50            21            13            12             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    16.63            46            14            15             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     125    27.72            46            55            24             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    20.18            20            58            13             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4      .89             1             1             2             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     154    34.15            29            81            44             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1      .22             1             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .22             1             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     313    75.79            93           152            68             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     100    24.21            34            43            23             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     291    68.31            92           134            65             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      46    10.80            15            22             9             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      89    20.89            26            41            22             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .     351    61.58           109           168            74             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     219    38.42            84            94            41             0


County Commissioner District 2
(VOTE FOR)  1
 Mark D. Bogen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     338    77.35           102           160            76             0
 Ryan Ross  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      99    22.65            35            43            21             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0054-04

0054 C024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     297    49.92            90           144            63             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     298    50.08           105           141            52             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     338    54.60           101           153            84             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     281    45.40            96           147            38             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .     148    24.42            41            85            22             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .     108    17.82            42            40            26             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      99    16.34            32            48            19             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     251    41.42            86           112            53             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     371    61.94           122           183            66             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     228    38.06            74            99            55             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     302    49.92           103           144            55             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     303    50.08            91           145            67             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     293    48.27           119           125            49             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     314    51.73            85           161            68             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     161    26.88            50            74            37             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     323    53.92           105           150            68             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .     115    19.20            44            59            12             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     215    37.33            58           112            45             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     150    26.04            62            55            33             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     211    36.63            71           101            39             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     369    62.65           135           157            77             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     220    37.35            61           120            39             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0054-05

0054 C024
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     329    54.38           111           161            57             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     276    45.62            88           126            62             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     242    40.54            87           113            42             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .     119    19.93            43            56            20             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     236    39.53            68           111            57             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     400    69.20           125           194            81             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     178    30.80            64            83            31             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    20.63            40            53            31             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     433    72.05           148           200            85             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44     7.32            16            24             4             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     353    60.14           116           165            72             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    11.75            24            27            18             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     165    28.11            54            86            25             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     410    65.81           124           190            96             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     213    34.19            87           101            25             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0055-01

0055 C025
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     795
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     104                     50            22            32             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .       6     5.77             1             4             1             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      82    78.85            40            15            27             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      16    15.38             9             3             4             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .96             0             0             1             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            13.08
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .13
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0055-02

0055 C025
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4   100.00             1             3             0             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .       2   100.00             0             2             0             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    25.00             1             0             0             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       2    50.00             0             2             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    25.00             0             1             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4   100.00             1             3             0             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    25.00             1             0             0             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    75.00             0             3             0             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0055-03

0055 C025
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .      26    35.14            14             5             7             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .      48    64.86            24             7            17             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2   100.00             2             0             0             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    60.00            28             5            15             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    11.25             3             2             4             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    11.25             2             5             2             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     2.50             2             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    13.75             4             2             5             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1     1.25             0             0             1             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    69.74            27             5            21             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    30.26            11             8             4             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      46    58.97            20             8            18             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      19    24.36            11             4             4             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    16.67             6             3             4             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .      31    32.29            15             7             9             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .      65    67.71            31            14            20             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0055-04

0055 C025
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .      46    49.46            24             7            15             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      47    50.54            21            14            12             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      64    68.09            32            13            19             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      30    31.91            12             9             9             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      17    17.89             8             5             4             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      17    17.89             9             3             5             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      20    21.05            10             6             4             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      41    43.16            17             8            16             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .      43    46.24            21            13             9             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      50    53.76            24             8            18             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      65    70.65            33            12            20             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    29.35            10             9             8             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      55    58.51            24            11            20             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    41.49            21             9             9             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    43.96            19             5            16             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      33    36.26            15             9             9             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      18    19.78            10             6             2             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      34    36.96            16             7            11             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      40    43.48            21             8            11             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      18    19.57             8             3             7             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .      56    59.57            31            11            14             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      38    40.43            15            10            13             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0055-05

0055 C025
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    43.62            21             7            13             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      53    56.38            24            14            15             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    31.91            15             9             6             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      15    15.96             7             3             5             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    52.13            24             8            17             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    58.06            27            10            17             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      39    41.94            17            10            12             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    43.88            25             4            14             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    39.80            15            12            12             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    16.33             8             4             4             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      38    41.30            14             9            15             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    35.87            20             4             9             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    22.83            10             7             4             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    91.01            39            19            23             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     8.99             4             0             4             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0056-01

0056 C026
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     683
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .      73                     34            28            11             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .       7     9.59             1             4             2             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      57    78.08            30            21             6             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .       9    12.33             3             3             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            10.69
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0056-02

0056 C026
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       2    28.57             1             1             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    71.43             0             3             2             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             0             1             0             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .       4    57.14             1             3             0             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    28.57             0             0             2             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    71.43             1             2             2             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    28.57             0             2             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    57.14             0             4             0             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    42.86             1             0             2             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    20.00             0             0             1             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    20.00             0             1             0             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    20.00             0             0             1             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    40.00             0             2             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0056-03

0056 C026
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    80.77            22            15             5             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    19.23             5             4             1             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    41.07            15             6             2             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    26.79             4             9             2             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     5.36             0             3             0             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    26.79            10             3             2             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    74.55            21            18             2             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    25.45             8             2             4             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      37    66.07            18            13             6             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .       7    12.50             6             1             0             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    21.43             6             6             0             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .      27    39.13            11            11             5             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .      42    60.87            22            14             6             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0056-04

0056 C026
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .      36    56.25            19            13             4             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      28    43.75            11            12             5             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      35    53.85            19            13             3             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      30    46.15            11            13             6             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .       8    11.94             5             0             3             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      14    20.90             6             7             1             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      14    20.90             5             6             3             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      31    46.27            14            13             4             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .      34    52.31            15            15             4             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      31    47.69            14            11             6             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      34    53.13            17            11             6             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    46.88            13            14             3             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      35    53.03            19            12             4             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    46.97            12            14             5             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    29.23             5            12             2             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      30    46.15            15            11             4             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      16    24.62             9             3             4             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      28    44.44            13            12             3             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      19    30.16             8             9             2             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      16    25.40             8             4             4             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .      34    53.97            18            13             3             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      29    46.03            12            11             6             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0056-05

0056 C026
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    53.23            17            11             5             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      29    46.77            11            14             4             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    34.85            11             9             3             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      12    18.18             6             5             1             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    46.97            14            12             5             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    64.62            21            15             6             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      23    35.38             9            10             4             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    25.81             7             7             2             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    61.29            13            18             7             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    12.90             8             0             0             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      33    53.23            16             9             8             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    22.58             8             5             1             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    24.19             4            11             0             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    76.56            24            17             8             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    23.44             5             9             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0057-01

0057 C027
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     422
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .      76                     50             9            17             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .       7     9.21             5             2             0             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      66    86.84            42             7            17             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .       3     3.95             3             0             0             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            18.01
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0057-02

0057 C027
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6   100.00             4             2             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             1             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    57.14             2             2             0             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             1             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             1             0             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    42.86             3             0             0             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    57.14             2             2             0             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    50.00             3             0             0             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    16.67             1             0             0             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    33.33             0             2             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0057-03

0057 C027
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .      19    32.76            16             1             2             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .      39    67.24            20             5            14             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    73.44            32             2            13             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.56             1             0             0             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.56             1             0             0             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    20.31             4             5             4             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1     1.56             1             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.56             1             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    66.67            23             3            14             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    33.33            14             4             2             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      33    56.90            22             1            10             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .       9    15.52             7             2             0             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    27.59             9             4             3             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      45    75.00            28             5            12             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    25.00            10             2             3             0


County Commissioner District 2
(VOTE FOR)  1
 Mark D. Bogen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    82.46            28             6            13             0
 Ryan Ross  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    17.54             8             1             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0057-04

0057 C027
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .      40    64.52            23             6            11             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      22    35.48            16             3             3             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      25    40.32            18             1             6             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      37    59.68            21             8             8             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .       9    13.64             6             2             1             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      10    15.15             8             0             2             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      14    21.21            11             3             0             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      33    50.00            18             4            11             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .      31    49.21            17             4            10             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      32    50.79            22             5             5             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      33    50.00            19             5             9             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    50.00            24             4             5             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      35    53.85            24             5             6             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    46.15            18             4             8             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    34.85            10             2            11             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      32    48.48            22             6             4             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      11    16.67            10             1             0             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      23    37.10            15             4             4             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      23    37.10            11             4             8             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      16    25.81            13             1             2             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .      40    64.52            22             8            10             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      22    35.48            16             1             5             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0057-05

0057 C027
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    71.88            30             8             8             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      18    28.13            10             1             7             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    30.16            13             5             1             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      14    22.22            10             1             3             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    47.62            17             3            10             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    73.02            26             8            12             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      17    26.98            14             1             2             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    45.59            17             4            10             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    41.18            19             5             4             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    13.24             8             0             1             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      36    57.14            24             2            10             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    20.63            11             0             2             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    22.22             7             7             0             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    67.16            25             6            14             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    32.84            18             3             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0058-01

0058 C028
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,827
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     753                    299           270           184             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      15     1.99             4             6             5             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     706    93.76           279           253           174             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      32     4.25            16            11             5             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            26.64
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0058-02

0058 C028
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       7    50.00             2             3             2             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    50.00             2             2             3             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    42.86             3             1             2             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       2    14.29             0             1             1             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1     7.14             0             1             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    28.57             1             2             1             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     7.14             0             0             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    78.57             4             4             3             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    21.43             0             1             2             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    23.08             1             1             1             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    46.15             2             3             1             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    15.38             0             1             1             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    15.38             1             0             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0058-03

0058 C028
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .      78    11.73            34            26            18             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .     587    88.27           232           209           146             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     508    73.62           241           139           128             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39     5.65             8            25             6             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48     6.96             6            31            11             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4      .58             2             1             1             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    13.19            17            50            24             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     600    90.77           245           204           151             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61     9.23            14            34            13             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     413    60.12           176           131           106             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .     105    15.28            34            46            25             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .     169    24.60            58            70            41             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .     114    15.49            42            47            25             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     622    84.51           250           215           157             0


County Commissioner District 2
(VOTE FOR)  1
 Mark D. Bogen .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     545    79.56           218           190           137             0
 Ryan Ross  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     140    20.44            52            56            32             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0058-04

0058 C028
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     436    60.98           198           125           113             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     279    39.02            85           135            59             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     401    56.08           185           110           106             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     314    43.92            98           146            70             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .     199    27.72            80            60            59             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      55     7.66            23            22            10             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .     109    15.18            30            57            22             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     355    49.44           152           120            83             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     247    34.59            75           120            52             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     467    65.41           206           140           121             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     375    52.74           166           125            84             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     336    47.26           118           130            88             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     377    53.10           134           142           101             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     333    46.90           148           113            72             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     407    56.61           177           133            97             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     231    32.13            85            87            59             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      81    11.27            27            36            18             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     299    42.35           103           111            85             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     307    43.48           144            93            70             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     100    14.16            32            50            18             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     494    71.18           197           176           121             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     200    28.82            81            73            46             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0058-05

0058 C028
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     289    40.99           129            88            72             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     416    59.01           149           168            99             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     255    35.37            94            93            68             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      73    10.12            27            30            16             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     393    54.51           171           132            90             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     577    82.08           241           191           145             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     126    17.92            41            58            27             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     327    45.29           139            95            93             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     293    40.58           110           115            68             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .     102    14.13            40            45            17             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     456    64.23           207           128           121             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     163    22.96            52            72            39             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    12.82            26            54            11             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     574    85.42           235           206           133             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    14.58            30            39            29             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0059-01

0059 C029
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     773
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     385                    204           177             4             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     176    45.71           108            67             1             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     171    44.42            77            91             3             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      38     9.87            19            19             0             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .26             0             1             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            49.81
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .13
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0059-02

0059 C029
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      20    12.12            10            10             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     145    87.88            92            52             1             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.27             1             1             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     100    63.29            68            32             0             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       5     3.16             2             3             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     5.70             4             5             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.53             1             3             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    18.99            21             8             1             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     5.06             2             6             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    69.50            63            34             1             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    30.50            24            19             0             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    38.62            41            15             0             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    44.14            40            23             1             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    12.41            12             6             0             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     4.83             3             4             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0059-03

0059 C029
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .      45    29.61            22            22             1             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .     107    70.39            45            60             2             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     3.59             3             3             0             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    38.92            28            37             0             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    25.15            14            27             1             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    31.14            29            21             2             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1      .60             0             1             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .60             0             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     128    85.91            53            73             2             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    14.09            10            10             1             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      94    63.09            46            47             1             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      20    13.42             5            14             1             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    23.49            14            21             0             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .     181    68.82            96            82             3             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .      82    31.18            40            42             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0059-04

0059 C029
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     181    61.99            94            86             1             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     111    38.01            55            55             1             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     196    63.84            97            96             3             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     111    36.16            65            45             1             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      49    16.61            24            24             1             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      44    14.92            26            18             0             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      46    15.59            20            26             0             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     156    52.88            81            74             1             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     142    49.13            61            79             2             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     147    50.87            86            61             0             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     100    33.56            58            42             0             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     198    66.44            97            99             2             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      89    29.18            50            37             2             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     216    70.82           110           105             1             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    18.52            30            25             0             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     166    55.89            85            79             2             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      76    25.59            40            36             0             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     148    51.21            73            74             1             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      83    28.72            49            34             0             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      58    20.07            26            31             1             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     150    49.50            83            65             2             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     153    50.50            73            79             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0059-05

0059 C029
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     199    65.68           106            92             1             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     104    34.32            51            52             1             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      96    31.68            55            41             0             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      70    23.10            46            23             1             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     137    45.21            59            77             1             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     257    84.54           131           124             2             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      47    15.46            28            19             0             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    17.15            25            26             2             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     225    72.82           117           108             0             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    10.03            19            12             0             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     171    58.16            79            91             1             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25     8.50            17             8             0             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    33.33            57            39             2             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     229    66.57           117           111             1             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    33.43            67            46             2             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0060-01

0060 C030
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,089
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     397                    205           110            82             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     146    36.78            79            34            33             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     200    50.38            99            58            43             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      51    12.85            27            18             6             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .25             0             1             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            19.00
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .05
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0060-02

0060 C030
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      21    14.69            15             3             3             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     122    85.31            63            30            29             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    46.03            31            11            16             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      43    34.13            19            14            10             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    19.84            16             6             3             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.43             2             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    70.00            51            23            24             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.43             2             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.86             1             2             1             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1      .71             1             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.43             2             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    17.86            11             7             7             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     4.29             4             1             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    42.64            31            15             9             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      74    57.36            41            15            18             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      62    48.06            36            18             8             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    23.26            17             6             7             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    22.48            15             6             8             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     6.20             5             1             2             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0060-03

0060 C030
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     145    76.72            75            39            31             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    23.28            20            16             8             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    31.44            33             8            20             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    24.23            29            12             6             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    13.92            12            11             4             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     3.09             1             4             1             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    25.26            18            19            12             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       3     1.55             2             1             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .52             1             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     137    76.54            73            35            29             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42    23.46            20            17             5             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     106    57.30            60            24            22             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      30    16.22            17            10             3             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    26.49            16            20            13             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     122    64.89            64            35            23             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    35.11            32            19            15             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0060-04

0060 C030
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     169    50.90            79            50            40             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     163    49.10            93            47            23             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     154    45.83            83            47            24             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     182    54.17            91            50            41             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      66    19.82            31            26             9             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      67    20.12            39            16            12             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      83    24.92            44            26            13             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     117    35.14            61            28            28             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     191    57.19           106            45            40             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     143    42.81            70            53            20             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     168    50.45            91            48            29             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     165    49.55            83            48            34             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     167    50.00            94            44            29             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     167    50.00            82            51            34             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      88    26.35            39            29            20             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     155    46.41            82            45            28             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      91    27.25            55            22            14             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     123    37.16            65            34            24             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     128    38.67            76            29            23             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      80    24.17            35            34            11             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     203    61.70           109            57            37             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     126    38.30            65            39            22             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0060-05

0060 C030
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     195    57.86            98            52            45             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     142    42.14            78            45            19             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     136    41.09            68            36            32             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      95    28.70            56            26            13             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     100    30.21            52            35            13             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     214    64.65           109            60            45             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     117    35.35            63            38            16             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     116    34.42            65            26            25             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     186    55.19            82            63            41             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    10.39            21            10             4             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     129    39.09            62            42            25             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    18.18            35            15            10             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     141    42.73            69            42            30             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     198    57.39           101            59            38             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     147    42.61            71            40            36             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0061-01

0061 C031
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,188
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     415                    216           122            77             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     100    24.10            47            33            20             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     260    62.65           146            63            51             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      55    13.25            23            26             6             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            18.97
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0061-02

0061 C031
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      17    17.89            10             4             3             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      78    82.11            34            27            17             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    44.44            18            10             8             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      27    33.33            10            12             5             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    22.22             8             5             5             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.03             1             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    72.16            30            23            17             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.03             1             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     4.12             0             2             2             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.03             1             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    16.49             9             6             1             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     4.12             2             2             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    47.78            22            16             5             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    52.22            18            14            15             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      36    40.45            17            10             9             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    22.47             6            12             2             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    26.97            11             7             6             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    10.11             5             2             2             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0061-03

0061 C031
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     180    76.92            93            48            39             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    23.08            37            10             7             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    39.04            66             9            23             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    21.51            32            12            10             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    12.75            14            14             4             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.20             1             2             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    20.72            25            16            11             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       6     2.39             3             1             2             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     2.39             2             4             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     161    70.00            87            46            28             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    30.00            41            12            16             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     140    59.32            79            36            25             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      41    17.37            28             8             5             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    23.31            27            15            13             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     158    66.39            85            39            34             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    33.61            48            20            12             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0061-04

0061 C031
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     168    49.12            84            47            37             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     174    50.88            94            56            24             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     179    51.00           104            46            29             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     172    49.00            77            60            35             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      64    18.29            27            18            19             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      74    21.14            36            25            13             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      79    22.57            41            26            12             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     133    38.00            76            36            21             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     214    61.85           114            63            37             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     132    38.15            63            45            24             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     192    56.14           100            57            35             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     150    43.86            74            50            26             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     201    58.26           107            56            38             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     144    41.74            68            51            25             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      89    26.10            47            25            17             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     162    47.51            89            50            23             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      90    26.39            41            29            20             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     130    38.46            74            37            19             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     108    31.95            54            34            20             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     100    29.59            49            31            20             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     183    54.46            99            56            28             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     153    45.54            73            48            32             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0061-05

0061 C031
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     197    57.10            97            61            39             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     148    42.90            80            45            23             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    35.73            66            41            17             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      84    24.21            48            25            11             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     139    40.06            69            36            34             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     226    65.13           114            71            41             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     121    34.87            65            35            21             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     128    34.59            62            31            35             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     197    53.24            96            68            33             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    12.16            30            12             3             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     169    48.01            81            60            28             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    21.59            43            18            15             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     107    30.40            58            30            19             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     244    64.55           132            73            39             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     134    35.45            61            40            33             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0062-01

0062 C032
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     523
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .      45                     17            13            15             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .       7    15.56             4             2             1             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      32    71.11            11            11            10             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .       6    13.33             2             0             4             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .             8.60
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0062-02

0062 C032
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       1    14.29             0             0             1             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    85.71             4             2             0             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             0             1             0             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .       4    57.14             3             1             0             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    28.57             1             0             1             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    42.86             2             1             0             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    42.86             2             1             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    14.29             0             0             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    57.14             2             1             1             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    42.86             2             1             0             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    42.86             3             0             0             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    28.57             1             0             1             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    28.57             0             2             0             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0062-03

0062 C032
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    70.37             6             6             7             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    29.63             4             1             3             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    58.06             8             3             7             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     6.45             0             0             2             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    12.90             0             4             0             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    22.58             3             3             1             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    85.71             8             7             9             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    14.29             1             2             1             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      14    48.28             7             2             5             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .       6    20.69             3             3             0             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    31.03             1             4             4             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .      19    47.50             9             4             6             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .      21    52.50             6             6             9             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0062-04

0062 C032
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .      15    39.47             7             1             7             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      23    60.53             6            10             7             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      25    60.98             9             5            11             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      16    39.02             6             7             3             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .       2     5.00             1             1             0             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .       6    15.00             2             3             1             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      10    25.00             1             5             4             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      22    55.00            11             2             9             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .      19    48.72             7             4             8             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      20    51.28             7             7             6             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      23    58.97             8             5            10             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    41.03             6             6             4             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      21    52.50             8             7             6             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    47.50             7             4             8             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    55.00             7             8             7             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      13    32.50             5             1             7             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .       5    12.50             3             2             0             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      10    25.64             1             4             5             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      17    43.59             7             4             6             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      12    30.77             6             3             3             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .      24    60.00             9             7             8             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      16    40.00             6             4             6             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0062-05

0062 C032
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    46.15             7             6             5             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      21    53.85             7             5             9             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    22.50             3             3             3             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      13    32.50             5             5             3             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    45.00             7             3             8             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    74.36            10             8            11             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      10    25.64             4             3             3             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    51.35             9             3             7             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    35.14             4             5             4             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    13.51             1             2             2             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      18    50.00             4             4            10             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    25.00             6             2             1             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    25.00             3             4             2             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    81.08            11             9            10             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    18.92             1             2             4             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0063-01

0063 C033
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,004
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     124                     86            27            11             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      39    31.45            31             6             2             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      68    54.84            45            15             8             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      17    13.71            10             6             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            12.35
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0063-02

0063 C033
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       8    20.51             6             1             1             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    79.49            25             5             1             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    38.24            11             0             2             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .       7    20.59             7             0             0             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    41.18            10             4             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     2.56             0             1             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    61.54            18             4             2             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       3     7.69             3             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     5.13             2             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    15.38             5             1             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     7.69             3             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    47.22            14             2             1             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    52.78            15             3             1             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    45.45            13             1             1             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    24.24             7             1             0             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    21.21             5             2             0             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     9.09             2             1             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0063-03

0063 C033
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    83.05            33            10             6             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    16.95             6             2             2             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    48.48            23             4             5             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    22.73            11             3             1             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     4.55             0             3             0             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.52             0             0             1             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    21.21             9             4             1             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1     1.52             1             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    72.88            29             7             7             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    27.12            12             3             1             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      44    72.13            33             6             5             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .       6     9.84             5             1             0             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    18.03             6             3             2             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      47    75.81            32             8             7             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    24.19            11             3             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0063-04

0063 C033
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .      50    48.54            35            10             5             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      53    51.46            39            10             4             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      51    48.57            31            12             8             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      54    51.43            43             9             2             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      30    28.85            21             8             1             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      19    18.27            15             3             1             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      14    13.46             9             3             2             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      41    39.42            29             7             5             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .      52    50.98            35            12             5             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      50    49.02            38             9             3             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      49    49.00            35            11             3             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    51.00            36             9             6             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      39    37.86            26             8             5             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    62.14            48            12             4             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    39.81            32             5             4             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      43    41.75            26            13             4             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      19    18.45            16             2             1             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      36    36.36            20            12             4             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      36    36.36            30             3             3             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      27    27.27            20             5             2             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .      54    53.47            42             8             4             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      47    46.53            30            12             5             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0063-05

0063 C033
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    55.88            43             9             5             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      45    44.12            30            11             4             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    37.62            30             5             3             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      28    27.72            17             8             3             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    34.65            25             7             3             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      73    72.28            56            10             7             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      28    27.72            17            10             1             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    36.79            29             8             2             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    55.66            42            10             7             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     7.55             4             3             1             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      44    42.31            30             9             5             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    16.35            12             3             2             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    41.35            31             9             3             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    64.22            50            13             7             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    35.78            26            10             3             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0064-01

0064 C034
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,649
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     404                    209           122            73             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     120    29.70            64            35            21             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     232    57.43           117            74            41             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      52    12.87            28            13            11             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .50             2             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            15.25
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .08
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0064-02

0064 C034
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      11     9.48             4             4             3             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     105    90.52            58            30            17             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    46.08            27             9            11             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      26    25.49             9            14             3             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    28.43            15             9             5             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     4.31             3             1             1             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      73    62.93            42            20            11             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.72             1             0             1             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.59             3             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    22.41            11             9             6             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     6.03             3             3             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    55.96            28            14            19             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    44.04            29            17             2             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    43.12            26            10            11             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    23.85            17             5             4             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    25.69            13            12             3             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     7.34             1             6             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0064-03

0064 C034
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     162    76.78            79            52            31             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    23.22            29            14             6             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      90    39.82            58            15            17             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    17.70            20            13             7             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    17.26             7            25             7             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     2.65             3             3             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    21.24            26            14             8             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1      .44             0             1             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .88             1             0             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     150    73.53            74            44            32             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    26.47            27            22             5             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     132    61.68            65            41            26             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      35    16.36            17            11             7             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    21.96            25            14             8             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .     152    72.04            76            47            29             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    27.96            27            21            11             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0064-04

0064 C034
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     166    50.30            76            50            40             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     164    49.70            86            54            24             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     190    56.89            99            55            36             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     144    43.11            66            47            31             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      68    20.99            33            25            10             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      69    21.30            38            15            16             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      65    20.06            26            28            11             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     122    37.65            61            34            27             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     180    56.07            77            67            36             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     141    43.93            78            35            28             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     173    53.07            81            55            37             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     153    46.93            75            49            29             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     169    51.52            89            48            32             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     159    48.48            73            53            33             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     113    34.45            60            32            21             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     127    38.72            62            40            25             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      88    26.83            38            31            19             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     117    36.34            54            33            30             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     115    35.71            53            44            18             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      90    27.95            52            23            15             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     168    51.22            76            52            40             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     160    48.78            83            53            24             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0064-05

0064 C034
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     195    59.63            90            68            37             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     132    40.37            69            36            27             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     116    35.37            53            37            26             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      87    26.52            39            32            16             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     125    38.11            68            34            23             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     215    65.55            96            75            44             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     113    34.45            65            28            20             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     125    35.92            59            42            24             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     171    49.14            90            47            34             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      52    14.94            27            17             8             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     144    43.37            72            39            33             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    23.19            41            19            17             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    33.43            52            44            15             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     223    64.27           111            69            43             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     124    35.73            59            37            28             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0065-01

0065 C035
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,437
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     253                    130            64            59             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      23     9.09            11            10             2             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     215    84.98           112            50            53             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      15     5.93             7             4             4             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            17.61
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0065-02

0065 C035
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       2    11.11             2             0             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    88.89             7             7             2             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    57.14             5             5             2             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       2     9.52             1             1             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     4.76             1             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1     4.76             1             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     4.76             0             1             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    19.05             1             3             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    66.67             4             9             1             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    33.33             5             1             1             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    31.58             3             2             1             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    21.05             2             2             0             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    36.84             4             2             1             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    10.53             1             1             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0065-03

0065 C035
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .      42    21.21            25             5            12             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .     156    78.79            81            40            35             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     139    67.48            84            21            34             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     6.31             3             6             4             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18     8.74             4            10             4             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.46             0             1             2             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    15.53            14            10             8             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .49             1             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     159    82.38            85            34            40             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    17.62            18             9             7             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     139    69.15            87            25            27             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      34    16.92            11            12            11             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    13.93             8             8            12             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .      68    28.94            33            20            15             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     167    71.06            88            38            41             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0065-04

0065 C035
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     154    67.84            86            31            37             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      73    32.16            29            27            17             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     124    54.39            67            31            26             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     104    45.61            46            30            28             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      56    23.83            28            11            17             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      23     9.79             9             8             6             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      41    17.45            21            10            10             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     115    48.94            60            32            23             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     113    49.34            53            30            30             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     116    50.66            65            27            24             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     138    58.97            78            31            29             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      96    41.03            41            29            26             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     142    62.01            73            30            39             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      87    37.99            44            25            18             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     123    52.12            66            27            30             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      82    34.75            41            23            18             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      31    13.14            13            11             7             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      80    35.09            43            24            13             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      85    37.28            50            16            19             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      63    27.63            25            18            20             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     132    59.46            68            31            33             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      90    40.54            47            25            18             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0065-05

0065 C035
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     144    63.72            82            34            28             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      82    36.28            32            24            26             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    28.14            42            10            13             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      44    19.05            16            15            13             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     122    52.81            63            31            28             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     168    71.79            90            44            34             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      66    28.21            30            15            21             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     144    59.50            83            30            31             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    20.66            19            20            11             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    19.83            24             9            15             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     113    49.78            62            25            26             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    24.67            27            15            14             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    25.55            27            16            15             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     173    78.64            94            36            43             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    21.36            16            21            10             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0066-01

0066 C036
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     462
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .      55                     26            15            14             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .       9    16.36             4             2             3             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      41    74.55            20            11            10             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .       5     9.09             2             2             1             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            11.90
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0066-02

0066 C036
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       2    22.22             1             1             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    77.78             3             1             3             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    44.44             1             1             2             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .       4    44.44             2             1             1             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    11.11             1             0             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    66.67             3             1             2             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       1    11.11             0             1             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1    11.11             1             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    11.11             0             0             1             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    66.67             3             2             1             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    33.33             1             0             2             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    12.50             0             0             1             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    75.00             4             2             0             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    12.50             0             0             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0066-03

0066 C036
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    63.89            13             4             6             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    36.11             6             4             3             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    47.50            10             1             8             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     5.00             0             2             0             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    10.00             2             1             1             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     2.50             1             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    32.50             7             5             1             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     2.50             0             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    75.00            14             7             9             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    25.00             5             4             1             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      21    53.85            10             5             6             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      10    25.64             8             2             0             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    20.51             2             3             3             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .      19    38.78             7             5             7             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .      30    61.22            17             8             5             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0066-04

0066 C036
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .      24    45.28            13             6             5             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      29    54.72            13             8             8             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      27    50.00            16             6             5             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      27    50.00            10             9             8             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      17    32.69            11             4             2             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .       9    17.31             6             2             1             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      12    23.08             4             4             4             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      14    26.92             5             4             5             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .      26    49.06            13             8             5             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      27    50.94            13             6             8             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      26    49.06            13             9             4             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    50.94            13             5             9             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      30    56.60            14             7             9             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    43.40            12             7             4             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    40.38            13             5             3             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      14    26.92             6             4             4             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      17    32.69             7             5             5             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      17    32.08             8             4             5             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      17    32.08             8             5             4             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      19    35.85            10             5             4             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .      29    54.72            13             9             7             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      24    45.28            13             5             6             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0066-05

0066 C036
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    66.04            19             8             8             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      18    33.96             7             6             5             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    42.31            10             6             6             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      14    26.92             7             5             2             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    30.77             9             3             4             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    52.83            14             5             9             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      25    47.17            12             9             4             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    46.15            12             7             5             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    34.62             7             5             6             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    19.23             7             1             2             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      19    36.54             8             6             5             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    34.62            10             5             3             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    28.85             8             2             5             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    76.47            19            10            10             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    23.53             5             3             4             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0067-01

0067 C037
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,002
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     283                    156            95            32             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     109    38.52            56            43            10             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     145    51.24            86            40            19             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      29    10.25            14            12             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       3     1.06             2             1             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            28.24
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .30
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0067-02

0067 C037
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      12    11.65             7             4             1             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    88.35            45            38             8             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    45.56            24            14             3             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      30    33.33             7            21             2             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    21.11            12             4             3             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     5.88             4             2             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    74.51            38            31             7             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.94             3             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.96             1             1             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    12.75             5             6             2             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.96             1             0             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    56.99            31            20             2             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    43.01            19            15             6             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    44.94            20            17             3             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    23.60            11             6             4             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    17.98             7             7             2             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    13.48             9             3             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0067-03

0067 C037
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     106    86.18            58            32            16             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    13.82            13             2             2             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    26.76            23             6             9             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    24.65            23             7             5             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    14.79             9            12             0             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .70             1             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    31.69            28            12             5             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1      .70             1             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .70             0             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    73.50            51            25            10             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31    26.50            17             8             6             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      67    54.92            36            20            11             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      21    17.21            16             2             3             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    27.87            18            12             4             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .      94    46.08            51            33            10             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     110    53.92            63            33            14             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0067-04

0067 C037
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .      93    44.93            42            40            11             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     114    55.07            67            32            15             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     104    50.73            54            37            13             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     101    49.27            52            37            12             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      55    27.92            28            20             7             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      26    13.20            18             7             1             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      51    25.89            27            19             5             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      65    32.99            33            24             8             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     126    60.58            68            44            14             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      82    39.42            43            31             8             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     112    55.72            65            32            15             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      89    44.28            41            40             8             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     111    54.41            62            36            13             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      93    45.59            51            34             8             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    25.51            22            21             7             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      80    40.82            46            25             9             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      66    33.67            39            23             4             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      75    39.68            39            27             9             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      60    31.75            28            25             7             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      54    28.57            37            13             4             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     108    54.27            55            40            13             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      91    45.73            54            30             7             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0067-05

0067 C037
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     121    58.17            58            47            16             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      87    41.83            50            30             7             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      86    43.43            48            26            12             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      58    29.29            35            22             1             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    27.27            27            19             8             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     148    72.91            71            58            19             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      55    27.09            39            12             4             0


School Board Member District 7
(VOTE FOR)  1
 Mike Olbel .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      65    30.81            35            22             8             0
 Nora Rupert.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     122    57.82            62            48            12             0
 Hubert St Clair  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    11.37            15             6             3             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      96    47.29            46            33            17             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    14.78            17            11             2             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      77    37.93            43            29             5             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     135    62.21            74            41            20             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    37.79            37            37             8             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0068-01

0068 C038
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     179
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .      61                     15            25            21             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      27    44.26            10             8             9             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      22    36.07             4             9             9             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      12    19.67             1             8             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            34.08
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0068-02

0068 C038
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       1     3.70             0             0             1             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    96.30            10             8             8             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    57.69             5             3             7             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .       6    23.08             3             3             0             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    19.23             1             2             2             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    88.89            10             5             9             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.70             0             1             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.70             0             1             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.70             0             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    43.48             3             5             2             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    56.52             5             3             5             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    33.33             2             3             2             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    23.81             1             2             2             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    33.33             4             2             1             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     9.52             1             1             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0068-03

0068 C038
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    85.00             3             5             9             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    15.00             1             2             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     9.09             0             1             1             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    22.73             0             2             3             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     9.09             0             1             1             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    59.09             4             5             4             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    78.95             1             6             8             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    21.05             2             1             1             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      15    83.33             3             5             7             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .       1     5.56             1             0             0             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    11.11             0             1             1             0


State Senator District 34
(VOTE FOR)  1
 Gary M. Farmer Jr.  .  .  .  .  .  .  .  .      16    72.73             2             6             8             0
 Jim Waldman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    27.27             2             3             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0068-04

0068 C038
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .      27    55.10             7            10            10             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      22    44.90             7            10             5             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      27    56.25             4            11            12             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      21    43.75            10             9             2             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .       7    14.00             3             2             2             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .       6    12.00             3             3             0             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      10    20.00             2             7             1             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      27    54.00             7             9            11             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .      32    68.09            11            12             9             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      15    31.91             3             8             4             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      25    52.08             7            13             5             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    47.92             7             7             9             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      24    52.17             8            12             4             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    47.83             5             9             8             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    20.83             3             5             2             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      29    60.42             6            14             9             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .       9    18.75             4             2             3             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      17    35.42             3             6             8             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      14    29.17             7             4             3             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      17    35.42             4            10             3             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .      22    51.16             4            10             8             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      21    48.84             7             9             5             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0068-05

0068 C038
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    71.15             9            14            14             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      15    28.85             5             7             3             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    17.78             3             3             2             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      17    37.78             5             8             4             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    44.44             3            10             7             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    78.00            14            12            13             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      11    22.00             1             8             2             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      27    50.94             6            12             9             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     3.77             2             0             0             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    45.28             6             9             9             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    39.62             4            11             6             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    60.38             8            12            12             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0069-01

0069 D001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,546
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     436                    152           134           150             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     146    33.49            72            33            41             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     248    56.88            62            85           101             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      42     9.63            18            16             8             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            28.20
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0069-02

0069 D001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      20    14.08            12             2             6             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     122    85.92            57            31            34             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      67    50.76            37            11            19             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      36    27.27            15            12             9             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    21.97            12             9             8             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .71             1             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     102    72.34            48            28            26             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.84             2             0             2             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     2.84             1             0             3             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.42             2             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    17.73            12             4             9             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     2.13             2             0             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      73    56.15            36            19            18             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    43.85            32            10            15             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    46.83            29            11            19             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    31.75            19            13             8             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    18.25            14             5             4             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     3.17             2             1             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0069-03

0069 D001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     189    84.38            43            59            87             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    15.63             9            16            10             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    17.62            17             5            21             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    23.77            17            21            20             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    21.72             7            29            17             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      90    36.89            20            28            42             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     175    79.91            38            61            76             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    20.09            12            20            12             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     129    58.90            29            54            46             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      29    13.24            13             8             8             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      61    27.85             9            18            34             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .      34    51.52            10             8            16             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .      32    48.48            12             6            14             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0069-04

0069 D001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     205    56.79            64            73            68             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     156    43.21            56            45            55             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     196    53.70            50            69            77             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     169    46.30            71            50            48             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      75    20.78            24            22            29             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      70    19.39            22            24            24             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      45    12.47            20            10            15             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     171    47.37            55            61            55             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     202    56.27            77            51            74             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     157    43.73            41            66            50             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     178    48.50            66            49            63             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     189    51.50            60            71            58             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     144    40.22            52            41            51             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     214    59.78            68            77            69             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     108    30.68            44            34            30             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     178    50.57            49            67            62             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      66    18.75            24            18            24             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     144    41.03            37            63            44             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     128    36.47            46            35            47             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      79    22.51            31            21            27             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     226    63.48            85            70            71             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     130    36.52            35            48            47             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0069-05

0069 D001
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     238    65.56            80            78            80             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     125    34.44            41            38            46             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     146    41.01            55            46            45             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      95    26.69            34            27            34             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    32.30            30            42            43             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     278    77.01            95            90            93             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      83    22.99            29            28            26             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     186    49.87            48            69            69             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      49    13.14            26            10            13             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     138    37.00            53            42            43             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     218    52.66            71            66            81             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     196    47.34            71            59            66             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0070-01

0070 D002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,858
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     423                    180           144            99             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      92    21.75            38            33            21             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     297    70.21           126           103            68             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      34     8.04            16             8            10             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            22.77
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0070-02

0070 D002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      12    13.33             4             5             3             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      78    86.67            33            28            17             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    32.93            11             7             9             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      29    35.37             9            16             4             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    31.71            15             7             4             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.18             1             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      54    63.53            27            17            10             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.18             0             0             1             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     2.35             2             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       2     2.35             0             2             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     2.35             1             0             1             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    22.35             5             8             6             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     4.71             0             4             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    42.17            11            16             8             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    57.83            24            14            10             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    40.00            18            10             4             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    28.75             7            11             5             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    23.75             9             4             6             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     7.50             1             3             2             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0070-03

0070 D002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     220    82.09            91            74            55             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    17.91            22            17             9             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      88    29.93            54            23            11             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    22.45            25            26            15             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    15.65             9            28             9             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.02             0             1             2             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      90    30.61            37            23            30             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .34             1             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     212    78.52            91            73            48             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    21.48            24            20            14             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     146    53.28            61            51            34             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      43    15.69            22            11            10             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      85    31.02            33            35            17             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0070-04

0070 D002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     179    50.14            75            64            40             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     178    49.86            75            62            41             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     214    59.61            87            72            55             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     145    40.39            63            56            26             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      78    21.97            39            22            17             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      72    20.28            30            27            15             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      55    15.49            20            25            10             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     150    42.25            59            54            37             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     215    60.22            86            78            51             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     142    39.78            60            51            31             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     190    52.92            82            71            37             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     169    47.08            66            58            45             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     166    46.50            79            51            36             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     191    53.50            69            78            44             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     103    29.18            41            37            25             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     172    48.73            69            61            42             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      78    22.10            35            31            12             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     146    42.20            52            68            26             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     114    32.95            53            33            28             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      86    24.86            35            26            25             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     200    56.18            81            73            46             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     156    43.82            67            56            33             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0070-05

0070 D002
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     212    59.89            82            85            45             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     142    40.11            66            42            34             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     133    37.25            58            40            35             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      84    23.53            39            30            15             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     140    39.22            49            57            34             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     232    65.91            88            93            51             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     120    34.09            54            37            29             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     177    49.44            72            67            38             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    18.44            34            19            13             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    32.12            45            41            29             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     229    60.26           101            71            57             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     151    39.74            59            58            34             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0071-01

0071 D003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,655
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     609                    192           217           200             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     164    26.93            64            58            42             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     397    65.19           112           137           148             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      48     7.88            16            22            10             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            36.80
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0071-02

0071 D003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      20    12.74             7             8             5             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     137    87.26            57            47            33             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    42.25            28            16            16             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      53    37.32            17            21            15             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    20.42            12            10             7             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     115    73.25            42            39            34             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       3     1.91             2             0             1             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     3.18             0             4             1             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1      .64             0             0             1             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.27             1             1             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    14.65            13             7             3             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     5.10             3             4             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    49.67            25            33            17             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    50.33            39            17            20             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58    40.28            23            21            14             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    26.39            14            10            14             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    22.92            15            10             8             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    10.42             5             8             2             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0071-03

0071 D003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     322    85.87            91           105           126             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    14.13            15            22            16             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    20.82            37            23            21             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      96    24.68            34            29            33             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    17.48            13            32            23             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3      .77             0             2             1             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     139    35.73            27            48            64             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .51             1             0             1             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     268    76.57            67            91           110             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    23.43            30            31            21             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     211    59.10            61            64            86             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      39    10.92            15             8            16             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .     107    29.97            23            51            33             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0071-04

0071 D003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     304    59.49            90           109           105             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     207    40.51            66            76            65             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     330    62.26            94           119           117             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     200    37.74            70            71            59             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      82    15.98            28            27            27             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .     118    23.00            32            39            47             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      70    13.65            19            31            20             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     243    47.37            74            91            78             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     302    58.19            83           124            95             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     217    41.81            73            66            78             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     238    46.12            74            91            73             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     278    53.88            81            94           103             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     193    37.55            54            69            70             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     321    62.45           104           118            99             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     129    24.95            37            52            40             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     293    56.67            82           110           101             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      95    18.38            36            29            30             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     221    44.47            53            91            77             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     178    35.81            64            47            67             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      98    19.72            29            43            26             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     292    58.17            93           101            98             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     210    41.83            60            82            68             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0071-05

0071 D003
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     328    63.44            98           123           107             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     189    36.56            55            67            67             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     169    33.33            44            65            60             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .     128    25.25            46            46            36             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     210    41.42            61            78            71             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     368    72.58           107           136           125             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     139    27.42            47            44            48             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     266    52.78            72            91           103             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      74    14.68            24            26            24             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     164    32.54            60            65            39             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     296    52.58            95           102            99             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     267    47.42            84            94            89             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0072-01

0072 D004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,303
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     477                    246           113           118             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     100    20.96            56            21            23             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     327    68.55           163            72            92             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      50    10.48            27            20             3             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       2      .42             2             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            36.61
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .15
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0072-02

0072 D004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      17    17.71            10             5             2             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    82.29            45            15            19             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    47.13            20             8            13             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      26    29.89            13             6             7             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    22.99            16             3             1             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.04             0             0             1             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      68    70.83            37            14            17             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.04             1             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     4.17             2             2             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1     1.04             1             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     3.13             3             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    15.63             9             3             3             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     3.13             2             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    52.22            25            10            12             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      43    47.78            24             9            10             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    46.99            23             3            13             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    28.92            14             7             3             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    14.46             8             3             1             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     9.64             2             4             2             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0072-03

0072 D004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     262    83.17           123            58            81             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    16.83            31            12            10             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      76    23.38            42            14            20             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    24.92            47            21            13             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      44    13.54            13            14            17             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.23             3             1             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     118    36.31            57            19            42             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .62             0             2             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     222    74.75           105            51            66             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    25.25            40            13            22             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     181    60.54            93            32            56             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      36    12.04            18            10             8             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      82    27.42            40            20            22             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0072-04

0072 D004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     220    54.19           112            46            62             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     186    45.81            88            51            47             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     246    59.85           115            58            73             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     165    40.15            94            35            36             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      88    21.89            52            19            17             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      84    20.90            41            23            20             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      45    11.19            24             9            12             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     185    46.02            82            45            58             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     209    52.25           100            56            53             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     191    47.75            95            41            55             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     198    48.65            99            51            48             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     209    51.35           100            48            61             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     176    43.46            98            42            36             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     229    56.54           101            57            71             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    24.50            48            23            27             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     230    57.50           111            57            62             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      72    18.00            39            16            17             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     188    47.72            91            43            54             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     117    29.70            56            26            35             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      89    22.59            46            27            16             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     227    56.61           110            52            65             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     174    43.39            88            45            41             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0072-05

0072 D004
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     218    54.36           103            56            59             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     183    45.64            95            42            46             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     153    38.54            81            42            30             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      91    22.92            46            24            21             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     153    38.54            67            30            56             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     274    69.19           130            64            80             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     122    30.81            65            30            27             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     226    55.53           112            54            60             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    17.20            37            15            18             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    27.27            54            27            30             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     239    53.35           125            49            65             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     209    46.65           106            54            49             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0073-01

0073 D005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,218
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     564                    237           152           175             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      62    10.99            30            22            10             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     462    81.91           193           115           154             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      40     7.09            14            15            11             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       1      .18             0             0             1             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            25.43
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .              .05
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0073-02

0073 D005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      12    20.34             5             4             3             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    79.66            24            17             6             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    39.58             8            10             1             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      14    29.17             7             5             2             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    31.25            11             2             2             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     3.77             2             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    69.81            17            14             6             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       2     3.77             0             2             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1     1.89             1             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.89             0             0             1             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    15.09             4             3             1             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     3.77             1             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    52.00            10            11             5             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    48.00            15             8             1             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    39.13            13             4             1             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    30.43             6             4             4             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    19.57             3             6             0             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    10.87             2             2             1             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0073-03

0073 D005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     339    81.10           131            87           121             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      79    18.90            40            21            18             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     180    39.65            94            21            65             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    17.62            35            19            26             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      53    11.67            13            25            15             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     1.98             5             1             3             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     130    28.63            42            46            42             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       2      .44             1             1             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     321    77.16           130            80           111             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      95    22.84            40            26            29             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     244    58.94            97            56            91             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      72    17.39            36            18            18             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      98    23.67            39            30            29             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0073-04

0073 D005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     254    51.84            99            75            80             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     236    48.16           102            63            71             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     296    59.80           125            71           100             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     199    40.20            82            63            54             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      90    18.22            44            21            25             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      98    19.84            34            30            34             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      94    19.03            36            31            27             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     212    42.91            91            54            67             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     236    48.96            89            73            74             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     246    51.04           108            61            77             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     249    52.31           108            57            84             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     227    47.69            85            77            65             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     246    50.83           105            68            73             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     238    49.17            94            67            77             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     182    36.92            67            47            68             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     218    44.22            90            64            64             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      93    18.86            45            25            23             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     192    40.00            71            65            56             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     171    35.63            78            43            50             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     117    24.38            48            26            43             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     308    64.30           122            86           100             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     171    35.70            76            50            45             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0073-05

0073 D005
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     281    57.23           118            86            77             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     210    42.77            85            51            74             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     180    36.59            80            46            54             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .     107    21.75            43            30            34             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     205    41.67            76            61            68             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     332    68.03           126           100           106             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     156    31.97            73            37            46             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     244    49.59            98            60            86             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     119    24.19            58            32            29             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     129    26.22            50            40            39             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     333    65.94           133            87           113             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     172    34.06            71            53            48             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0074-01

0074 D006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,517
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     463                    206           133           124             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     113    24.41            62            23            28             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     305    65.87           123            93            89             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      45     9.72            21            17             7             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            30.52
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0074-02

0074 D006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      19    17.27            13             2             4             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      91    82.73            46            21            24             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    36.46            19             6            10             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      32    33.33            15            11             6             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    30.21            15             5             9             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.87             1             0             1             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    64.49            41            14            14             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .93             0             1             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       2     1.87             0             0             2             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29    27.10            16             3            10             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     3.74             0             4             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    55.88            35             8            14             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    44.12            20            13            12             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    35.11            20             5             8             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    34.04            14            11             7             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    17.02            10             2             4             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    13.83             5             2             6             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0074-03

0074 D006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     236    82.52            96            74            66             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      50    17.48            17            14            19             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      60    20.07            31            12            17             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      75    25.08            40            17            18             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    15.38             9            25            12             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5     1.67             1             2             2             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    37.12            39            34            38             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1      .33             1             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .33             0             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     200    75.19            80            70            50             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      66    24.81            20            18            28             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     148    52.86            59            50            39             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      38    13.57            15             9            14             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      94    33.57            36            27            31             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0074-04

0074 D006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     212    54.64            84            69            59             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     176    45.36            81            50            45             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     232    57.57            94            81            57             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     171    42.43            79            40            52             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      86    22.05            41            22            23             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      73    18.72            28            20            25             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      45    11.54            16            16            13             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     186    47.69            77            64            45             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     230    59.28           105            71            54             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     158    40.72            56            52            50             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     174    44.27            87            45            42             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     219    55.73            77            78            64             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     165    42.09            82            45            38             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     227    57.91            83            78            66             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     106    27.39            46            31            29             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     207    53.49            79            70            58             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      74    19.12            37            21            16             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     162    42.41            63            61            38             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     112    29.32            51            28            33             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     108    28.27            47            32            29             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     227    60.21            97            56            74             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     150    39.79            56            65            29             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0074-05

0074 D006
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     228    58.46            98            73            57             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     162    41.54            69            49            44             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     138    36.32            63            34            41             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      92    24.21            38            24            30             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     150    39.47            55            63            32             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     260    68.42           103            93            64             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     120    31.58            54            31            35             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     207    54.33            84            75            48             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      56    14.70            26            12            18             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     118    30.97            56            28            34             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     240    59.26           106            71            63             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     165    40.74            64            48            53             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0075-01

0075 D007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,176
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     297                    109           109            79             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      30    10.10            14             8             8             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     253    85.19            87            97            69             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      14     4.71             8             4             2             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            25.26
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0075-02

0075 D007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       7    24.14             3             1             3             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    75.86            11             7             4             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1    20.00             1             0             0             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .       2    40.00             2             0             0             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2    40.00             0             2             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    62.07             9             4             5             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       1     3.45             0             0             1             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       1     3.45             0             1             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    31.03             5             2             2             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    44.44             5             2             5             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    55.56             8             5             2             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    32.14             4             2             3             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    28.57             3             3             2             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    39.29             6             2             3             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0075-03

0075 D007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .      38    16.67            13            15            10             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .     190    83.33            65            70            55             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6   100.00             1             3             2             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     166    67.21            61            56            49             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     5.67             6             7             1             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19     7.69             4            11             4             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .81             0             1             1             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    18.62            14            19            13             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     200    86.21            64            79            57             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      32    13.79            14             9             9             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     146    62.93            47            52            47             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      40    17.24            17            15             8             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    19.83            13            21            12             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0075-04

0075 D007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     117    44.49            46            36            35             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     146    55.51            45            64            37             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     177    66.04            55            73            49             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      91    33.96            36            30            25             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      45    16.98            19            18             8             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      35    13.21            15            12             8             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      35    13.21            16            13             6             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     150    56.60            39            59            52             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     117    45.00            36            57            24             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     143    55.00            53            42            48             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     149    56.65            60            53            36             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     114    43.35            32            46            36             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     135    50.75            52            54            29             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     131    49.25            42            46            43             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     168    62.69            45            75            48             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      54    20.15            26            11            17             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      46    17.16            19            17            10             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      81    31.27            27            38            16             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     103    39.77            33            28            42             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      75    28.96            27            33            15             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     173    67.05            59            62            52             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      85    32.95            29            37            19             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0075-05

0075 D007
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     139    52.85            52            51            36             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     124    47.15            38            50            36             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    27.07            37            20            15             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      40    15.04            14            16            10             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     154    57.89            42            63            49             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     185    70.61            61            65            59             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      77    29.39            29            35            13             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     131    48.70            43            44            44             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      92    34.20            28            39            25             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    17.10            20            18             8             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     185    69.81            65            74            46             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      80    30.19            29            25            26             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0076-01

0076 D008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   1,639
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     416                    180           135           101             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .     105    25.24            53            30            22             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     277    66.59           113            93            71             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      34     8.17            14            12             8             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            25.38
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0076-02

0076 D008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      23    22.12            13             8             2             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      81    77.88            39            22            20             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    35.79            18             9             7             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .      39    41.05            22             8             9             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .      22    23.16             7            12             3             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.96             2             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      69    67.65            35            16            18             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.96             1             1             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .98             0             1             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       2     1.96             0             2             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      24    23.53            12             9             3             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     1.96             1             1             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      47    50.54            23            12            12             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      46    49.46            21            17             8             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    42.39            22            11             6             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      25    27.17            13             6             6             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    22.83             6             8             7             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7     7.61             2             5             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0076-03

0076 D008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     215    83.98            76            72            67             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      41    16.02            29             8             4             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      88    32.35            49            20            19             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      59    21.69            34            14            11             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      39    14.34             2            25            12             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.47             3             1             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      78    28.68            21            30            27             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.47             2             0             2             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     171    69.80            68            58            45             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      74    30.20            26            26            22             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     149    58.20            66            46            37             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      43    16.80            12            19            12             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      64    25.00            24            23            17             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .     194    55.59            69            70            55             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     155    44.41            73            47            35             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0076-04

0076 D008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     184    51.98            83            59            42             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     170    48.02            59            65            46             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     198    54.55            80            70            48             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     165    45.45            67            55            43             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      77    21.94            27            32            18             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      59    16.81            28            16            15             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      52    14.81            21            19            12             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     163    46.44            65            59            39             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     167    46.78            56            62            49             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     190    53.22            86            64            40             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     169    47.47            68            63            38             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     187    52.53            74            63            50             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     156    44.96            67            46            43             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     191    55.04            67            80            44             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     111    31.44            48            44            19             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     162    45.89            68            46            48             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      80    22.66            27            33            20             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     138    39.20            46            64            28             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     130    36.93            59            41            30             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      84    23.86            39            17            28             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     204    58.45            93            58            53             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     145    41.55            42            68            35             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0076-05

0076 D008
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     212    60.06            89            80            43             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     141    39.94            52            46            43             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     112    32.18            42            36            34             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      90    25.86            32            34            24             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     146    41.95            65            53            28             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     255    73.28            96            99            60             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      93    26.72            43            23            27             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     169    47.21            66            53            50             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    19.55            32            24            14             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     119    33.24            44            47            28             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     222    58.58           103            64            55             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     157    41.42            60            57            40             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0077-01

0077 D009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,448
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     688                    252           205           231             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      48     6.98            21            15            12             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     588    85.47           204           177           207             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      52     7.56            27            13            12             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            28.10
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0077-02

0077 D009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .      13    27.66             7             4             2             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      34    72.34            13            11            10             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      28    60.87            11             8             9             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       1     2.17             0             1             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3     6.52             2             0             1             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14    30.43             6             6             2             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    54.76             9            10             4             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      19    45.24             9             4             6             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    27.91             5             4             3             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    37.21             5             5             6             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    23.26             6             3             1             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    11.63             3             2             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0077-03

0077 D009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 20
(VOTE FOR)  1
 Sheila Cherfilus-McCormick.  .  .  .  .  .     137    25.32            48            46            43             0
 Alcee L. Hastings.  .  .  .  .  .  .  .  .     404    74.68           141           108           155             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     281    48.36           130            69            82             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      71    12.22            24            26            21             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      58     9.98            11            24            23             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .34             0             2             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     165    28.40            36            52            77             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1      .17             0             1             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3      .52             0             0             3             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     428    80.45           157           125           146             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     104    19.55            28            33            43             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .     339    63.36           121            93           125             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      74    13.83            28            17            29             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .     122    22.80            39            45            38             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .     215    43.43            52            75            88             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .     280    56.57            93           100            87             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0077-04

0077 D009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .     305    51.35           110            87           108             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .     289    48.65           106            94            89             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .     395    65.18           154           101           140             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .     211    34.82            74            78            59             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      90    14.85            35            25            30             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .     107    17.66            42            28            37             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      95    15.68            30            35            30             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .     314    51.82           114            94           106             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .     280    47.95            87           101            92             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .     304    52.05           127            73           104             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .     316    53.65           124            91           101             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     273    46.35            87            88            98             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .     267    44.80            97            77            93             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     329    55.20           120           101           108             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     262    43.96            96            74            92             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .     234    39.26            86            72            76             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .     100    16.78            37            34            29             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .     221    37.59            69            74            78             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .     222    37.76            91            64            67             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .     145    24.66            56            38            51             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .     369    63.29           140            97           132             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .     214    36.71            72            77            65             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0077-05

0077 D009
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     326    53.97           109           118            99             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .     278    46.03           113            63           102             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     192    31.89            76            51            65             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      91    15.12            36            34            21             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     319    52.99           111            95           113             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     406    68.58           147           124           135             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .     186    31.42            68            52            66             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .     327    54.68           125            88           114             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     140    23.41            51            45            44             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     131    21.91            45            46            40             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     481    74.11           185           135           161             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     168    25.89            60            53            55             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0078-01

0078 D010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     858
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     148                     74            42            32             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      21    14.19            10             5             6             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     113    76.35            58            33            22             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      14     9.46             6             4             4             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            17.25
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0078-02

0078 D010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       4    19.05             3             0             1             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    80.95             7             5             5             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8    42.11             4             3             1             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .       5    26.32             1             1             3             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    31.58             4             0             2             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     9.52             1             0             1             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    61.90             5             5             3             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5    23.81             3             0             2             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     4.76             1             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9    45.00             4             2             3             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    55.00             5             3             3             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12    57.14             5             3             4             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4    19.05             2             1             1             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3    14.29             1             1             1             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2     9.52             2             0             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0078-03

0078 D010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      73    73.00            39            20            14             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    27.00            13            10             4             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    45.54            35             9             7             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13    11.61             7             3             3             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    15.18             4             8             5             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6     5.36             2             4             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    20.54             8             9             6             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       2     1.79             2             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      74    73.27            40            21            13             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      27    26.73            14            10             3             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      50    49.50            31             8            11             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .      16    15.84            11             1             4             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      35    34.65            11            21             3             0


State Representative UPC District 92
(VOTE FOR)  1
 Paulette V. Armstead.  .  .  .  .  .  .  .      56    44.09            23            21            12             0
 Patricia Hawkins-Williams .  .  .  .  .  .      71    55.91            41            17            13             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0078-04

0078 D010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .      71    55.47            34            26            11             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      57    44.53            28            15            14             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      81    61.83            38            24            19             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      50    38.17            25            18             7             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      23    17.83            15             4             4             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      24    18.60            11             8             5             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      27    20.93            14            11             2             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      55    42.64            24            18            13             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .      71    57.26            32            25            14             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      53    42.74            27            16            10             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      72    56.69            45            15            12             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    43.31            19            23            13             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      56    44.44            31            14            11             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      70    55.56            30            26            14             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      51    39.53            26            18             7             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      52    40.31            21            21            10             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .      26    20.16            16             2             8             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      55    43.31            23            21            11             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      37    29.13            21             8             8             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      35    27.56            18            12             5             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .      81    63.28            38            25            18             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      47    36.72            24            15             8             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0078-05

0078 D010
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      83    64.84            39            27            17             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      45    35.16            24            14             7             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      48    36.09            25            15             8             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      28    21.05            15             4             9             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      57    42.86            23            22            12             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      89    69.53            39            34            16             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      39    30.47            23             6            10             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      57    44.88            29            19             9             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      40    31.50            18            14             8             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      30    23.62            15             5            10             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    56.69            36            19            17             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      55    43.31            22            22            11             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0079-01

0079 D011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     338
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .      62                     21            21            20             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .       1     1.61             0             1             0             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .      53    85.48            18            15            20             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .       8    12.90             3             5             0             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            18.34
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0079-02

0079 D011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1   100.00             0             1             0             0


Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Nicolas Kimaz .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1   100.00             0             1             0             0
 Javier "Javi" Manjarres.  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Eddison Walters  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1   100.00             0             1             0             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bruce Nathan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Adam  H. Putnam  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob White  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Ashley Moody  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1   100.00             0             1             0             0
 Frank White.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Matt Caldwell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Denise Grimsley  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Mike McCalister  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Baxter Troutman  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1   100.00             0             1             0             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Democrat                                                Report EL30A Page 0079-03

0079 D011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Representative in Congress District 22
(VOTE FOR)  1
 Ted Deutch .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      45    91.84            13            15            17             0
 Jeff Fandl .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4     8.16             3             0             1             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Andrew Gillum .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    32.69             8             5             4             0
 Gwen Graham.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7    13.46             3             3             1             0
 Jeff Greene.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6    11.54             0             2             4             0
 Chris King .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1     1.92             1             0             0             0
 Philip Levine .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      20    38.46             4             5            11             0
 Alex "Lundy" Lundmark  .  .  .  .  .  .  .       1     1.92             1             0             0             0
 John Wetherbee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0


Attorney General
(VOTE FOR)  1
 Sean Shaw  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      33    68.75            11            11            11             0
 Ryan Torrens  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      15    31.25             6             4             5             0


Commissioner of Agriculture
(VOTE FOR)  1
 Nicole "Nikki" Fried.  .  .  .  .  .  .  .      22    45.83             7             8             7             0
 Jeffrey Duane Porter.  .  .  .  .  .  .  .       9    18.75             3             2             4             0
 Roy David Walker .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    35.42             7             5             5             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0079-04

0079 D011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 8
(VOTE FOR)  1
 Ernest Albert Kollra.  .  .  .  .  .  .  .      27    52.94             8            11             8             0
 Alan B. Schneider.  .  .  .  .  .  .  .  .      24    47.06            10             8             6             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 36
(VOTE FOR)  1
 Shari Beth Africk-Olefson .  .  .  .  .  .      31    54.39            12            10             9             0
 Kristin Weisberg Padowitz .  .  .  .  .  .      26    45.61             8             9             9             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 38
(VOTE FOR)  1
 Jason Allen-Rosner  .  .  .  .  .  .  .  .      10    19.23             5             0             5             0
 Melissa Minsk Donoho.  .  .  .  .  .  .  .      11    21.15             8             1             2             0
 Linda Marie Leali.  .  .  .  .  .  .  .  .      12    23.08             0             5             7             0
 Stefanie Camille Moon  .  .  .  .  .  .  .      19    36.54             4            12             3             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 39
(VOTE FOR)  1
 Susan Lynn Alspector.  .  .  .  .  .  .  .      24    48.00             8             7             9             0
 Camille Coolidge-Shotwell .  .  .  .  .  .      26    52.00             8            11             7             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 42
(VOTE FOR)  1
 Richard Brian Kaplan.  .  .  .  .  .  .  .      31    57.41            10             8            13             0
 Michael Usan  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      23    42.59             8            12             3             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 43
(VOTE FOR)  1
 Karen Elizabeth Berger .  .  .  .  .  .  .      27    50.94             9             9             9             0
 Dan Casey  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26    49.06             8             9             9             0


Circuit Judge, 17th Judicial Circuit, Group 46
(VOTE FOR)  1
 H. James Curry.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    38.18             6             8             7             0
 Maria Markhasin-Weekes .  .  .  .  .  .  .      27    49.09            11            10             6             0
 Walter "Dale" Miller.  .  .  .  .  .  .  .       7    12.73             2             1             4             0


County Court Judge, Group 9
(VOTE FOR)  1
 Corey Amanda Cawthon.  .  .  .  .  .  .  .      20    37.74             6             6             8             0
 Tanner Channing Demmery.  .  .  .  .  .  .      17    32.08             7             6             4             0
 Leonore M. Greller  .  .  .  .  .  .  .  .      16    30.19             4             7             5             0


County Court Judge, Group 10
(VOTE FOR)  1
 Robert F. "Bob" Diaz.  .  .  .  .  .  .  .      37    68.52            14            14             9             0
 Michael John Heise  .  .  .  .  .  .  .  .      17    31.48             4             6             7             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Nonpartisan                                             Report EL30A Page 0079-05

0079 D011
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

County Court Judge, Group 17
(VOTE FOR)  1
 Michael Davis .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      38    70.37            10            16            12             0
 Rhoda Ann Sokoloff  .  .  .  .  .  .  .  .      16    29.63             9             2             5             0


County Court Judge, Group 19
(VOTE FOR)  1
 Allison Gilman.  .  .  .  .  .  .  .  .  .      17    32.08             9             5             3             0
 John "Jack" Phillips.  .  .  .  .  .  .  .      15    28.30             5             3             7             0
 Jackie Powell .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      21    39.62             4            11             6             0


County Court Judge, Group 25
(VOTE FOR)  1
 Robert W. Lee .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    67.27            15            11            11             0
 Stephen Leslie Lustig  .  .  .  .  .  .  .      18    32.73             4             8             6             0


School Board At Large Seat 8
(VOTE FOR)  1
 Donna Pilger Korn.  .  .  .  .  .  .  .  .      19    37.25             5             7             7             0
 Elijah Manley .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    31.37             8             6             2             0
 Ryan B. Petty .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      16    31.37             7             5             4             0


School Board
(VOTE FOR)  1
 Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      37    67.27            14            12            11             0
 No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18    32.73             5             8             5             0
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         STATISTICS                                              Report EL30A Page 0080-01

0080 D012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .     500
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     164                     57            53            54             0
 BALLOTS CAST - Republican .  .  .  .  .  .      13     7.93             1             6             6             0
 BALLOTS CAST - Democrat.  .  .  .  .  .  .     139    84.76            50            45            44             0
 BALLOTS CAST - Nonpartisan.  .  .  .  .  .      12     7.32             6             2             4             0
 BALLOTS CAST - BLANK.  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            32.80
 VOTER TURNOUT - BLANK  .  .  .  .  .  .  .
PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Official Primary Election                               OFFICIAL RESULTS
                                                   August 28, 2018
                                                   Broward County, Florida
Run Date:09/05/18 02:33 PM                         Republican                                              Report EL30A Page 0080-02

0080 D012
                                        TOTAL VOTES     %              ED            AV            EV       PV - ED

United States Senator
(VOTE FOR)  1
 Roque "Rocky" De La Fuente.  .  .  .  .  .       1     8.33             0             0             1             0
 Rick Scott .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      11    91.67             1             6             4             0


Governor and Lieutenant Governor
(VOTE FOR)  1
 Don Baldauf.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Ron DeSantis  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    83.33             1             4             5             0
 Timothy M. Devine.  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 Bob Langford  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                      0             0             0             0
 John Joseph Mercadante .  .  .  .  .  .  .       0                      0