Registered Voters as of 04/17/2014 Democrat: 563,753 Republican: 242,274 Other: 287,327 Total: 1,093,354

Office Holders

 
Federal
Executive
President*Barack Obama 4 Year Term
Vice President*Joe Biden 4 Year Term
** At Large.
US Senate
U.S. Senator*Bill Nelson 6 Year Term
U.S. Senator*Marco Rubio 6 Year Term
** At Large.
US Congress
U.S. Representative District 20Alcee L. Hastings 2 Year Term
U.S. Representative District 21Ted Deutch 2 Year Term
U.S. Representative District 22Lois Frankel 2 Year Term
U.S. Representative District 23Debbie Wasserman Schultz 2 Year Term
U.S. Representative District 24Frederica S. Wilson 2 Year Term
U.S. Representative District 25Mario Diaz-Balart 2 Year Term
US Supreme Court (Appointed)
Chief Justice, U.S. Supreme CourtJohn G. Roberts, Jr.
U.S. Supreme Court JusticeSamuel A. Alito, Jr.
U.S. Supreme Court JusticeAnthony M. Kennedy
U.S. Supreme Court JusticeRuth Bader Ginsburg
U.S. Supreme Court JusticeElena Kagan
U.S. Supreme Court JusticeClarence Thomas
U.S. Supreme Court JusticeStephen G. Breyer
U.S. Supreme Court JusticeAntonin Scalia
U.S. Supreme Court JusticeSonia M. Sotomayor
 
State
Executive
http://www.myflorida.com/myflorida/cabinet
Governor*Rick Scott 4 Year Term
Attorney General*Pam Bondi 4 Year Term
Chief Financial Officer*Jeff Atwater 4 Year Term
Secretary of State (Appointed)Ken Detzner
Commissioner of Agriculture & Consumer Services*Adam H. Putnam 4 Year Term
Commissioner of Education (Appointed)Eric Smith
** At Large.
State Senate
State Senator District 29Jeremy Ring 4 Year Term
State Senator District 31Christopher "Chris" Smith 4 Year Term
State Senator District 33Eleanor Sobel 4 Year Term
State Senator District 34Maria Lorts Sachs 4 Year Term
State Senator District 36Oscar Braynon II 4 Year Term
State House
State Representative District 92Gwyndolen "Gwyn" Clarke-Reed 2 Year Term
State Representative District 93George Moraitis 2 Year Term
State Representative District 94Perry E. Thurston Jr. 2 Year Term
State Representative District 95Hazelle P. Rogers 2 Year Term
State Representative District 96Jim Waldman 2 Year Term
State Representative District 97Jared E. Moskowitz 2 Year Term
State Representative District 98Katie Edwards 2 Year Term
State Representative District 99Elaine J. Schwartz 2 Year Term
State Representative District 100Joseph "Joe" Gibbons 2 Year Term
State Representative District 101Shevrin D. Jones 2 Year Term
State Representative District 102Sharon Pritchett 2 Year Term
State Representative District 103Manny Diaz, Jr. 2 Year Term
State Representative District 104Richard "Rick" Stark 2 Year Term
State Representative District 105Carlos Trujillo 2 Year Term
Florida Supreme Court
Florida Supreme Court JusticeCharles T. Canady
Florida Supreme Court JusticeR. Fred Lewis
Florida Supreme Court JusticeBarbara J. Pariente
Florida Supreme Court JusticeJames E.C. Perry
Florida Supreme Court JusticePeggy A. Quince
Florida Supreme Court JusticeRicky Polston
Florida Supreme Court JusticeJorge Labarga
District Court of Appeal (Appointed)
4th District Court of AppealW. Matthew Stevenson
4th District Court of AppealDorian K. Damoorgian
4th District Court of AppealJonathan D. Gerber
4th District Court of AppealMartha C. Warner
4th District Court of AppealAlan O. Forst
4th District Court of AppealBurton C. Conner
4th District Court of AppealCory J. Ciklin
4th District Court of AppealSpencer D. Levine
4th District Court of AppealRobert M. Gross
4th District Court of AppealCarole Y. Taylor
4th District Court of AppealMelanie G. May
Seventeenth Judicial Circuit
Circuit Court Judge Group 1*Carol-Lisa Phillips 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 2*Kenneth L. Gillespie 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 3*Bernard Isaac "Bernie" Bober 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 4*Elijah H.Williams 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 5*Nicholas Lopane 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 6*Carlos A. Rodriguez 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 7*David Haimes 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 8*Lynn Rosenthal 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 9*Susan Lebow 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 10*Ari Porth 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 11*Michael J.Orlando 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 12*Jeffrey R.Levenson 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 13*Hope Tieman-Bristol 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 14*William Haury, Jr. 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 15*Matthew Isaac Destry 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 16*Mel Grossman 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 17*Jeffrey E.Streitfeld 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 18*Patti Englander Henning 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 19*Michael Ian Rothschild 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 20*Raag Singhal 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 21*Merrilee Ehrlich 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 22*Carlos Rebollo 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 23*Barbara McCarthy 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 24*John T. ("Jack") Luzzo 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 25*Thomas M.Lynch 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 26*John Bowman 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 27*Steven B. Feren 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 28*Cynthia G.Imperato 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 29*Elizabeth Scherer 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 30*Dale C. Cohen 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 31*Tim Bailey 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 32*Michael Robinson 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 33*Charles M.Greene 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 34*Renee Goldenberg 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 35*Dale Ross 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 36*Paul L. Backman 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 37*Andrew Siegel 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 38*Ilona M.Holmes 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 39*Mark A.Speiser 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 40*Arthur M. Birken 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 41*John J.Murphy, III 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 42*Michael A. Usan 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 43*Geoffrey David Cohen 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 44*Marc H.Gold 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 45*Laura Marie Watson 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 46*Peter M.Weinstein 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 47*Lisa Porter 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 48*Stacy M. Ross 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 49*Alfred J.Horowitz 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 50*Michael L.Gates 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 51*Sandra Perlman 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 52*Michael G.Kaplan 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 53*Eileen M.O’Connor 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 54*Martin Bidwill 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 55*Jack Tuter 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 56*Mily Rodriguez-Powell 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 57*Michele Towbin Singer 6 Year Term
Circuit Court Judge Group 58*Marina G. Wood 6 Year Term
** At Large.
State Attorney and Public Defender
State Attorney*Mike Satz 4 Year Term
Public Defender*Howard Finkelstein 4 Year Term
** At Large.
 
County
Constitutional Officers
Clerk of the Circuit Court*Howard C. Forman 4 Year Term
Sheriff*Scott J. Israel 4 Year Term
Property Appraiser*Lori Parrish 4 Year Term
Supervisor of Elections*Brenda C. Snipes 4 Year Term
** At Large.
County Commission
http://www.co.broward.fl.us
County Commission District 1Martin David Kiar 4 Year Term
County Commission District 2Kristin Jacobs 4 Year Term
County Commission District 3Stacy Ritter 4 Year Term
County Commission District 4Chip LaMarca 4 Year Term
County Commission District 5Lois Wexler 4 Year Term
County Commission District 6Suzanne "Sue" Gunzburger 4 Year Term
County Commission District 7Timothy M. Ryan 4 Year Term
County Commission District 8Barbara Sharief 4 Year Term
County Commission District 9Dale V. C. Holness 4 Year Term
County Court Judges
County Court Judge Group 1*John D. Fry 6 Year Term
County Court Judge Group 2*Joseph A. Murphy, III 6 Year Term
County Court Judge Group 3*Peter Barry Skolnik 6 Year Term
County Court Judge Group 4*Edward H. Merrigan, Jr. 6 Year Term
County Court Judge Group 5*Olga Levine 6 Year Term
County Court Judge Group 6*Kathleen Mary "Katie" McHugh 6 Year Term
County Court Judge Group 7*Gisele Pollack 6 Year Term
County Court Judge Group 8*Gary R. Cowart 6 Year Term
County Court Judge Group 9*Sharon L. Zeller 6 Year Term
County Court Judge Group 10*Robert F. "Bob" Diaz 6 Year Term
County Court Judge Group 11*Steven Peter DeLuca 6 Year Term
County Court Judge Group 12*John Hurley 6 Year Term
County Court Judge Group 13*Linda R. Pratt 6 Year Term
County Court Judge Group 14*Mary Rudd Robinson 6 Year Term
County Court Judge Group 15*Mindy Solomon 6 Year Term
County Court Judge Group 16*Louis H. "Lou" Schiff 6 Year Term
County Court Judge Group 17*Eric Marc Beller 6 Year Term
County Court Judge Group 18*Ellen A. Feld 6 Year Term
County Court Judge Group 19*Jane D. Fishman 6 Year Term
County Court Judge Group 20*Kenneth A. Gottlieb 6 Year Term
County Court Judge Group 21*Martin R. Dishowitz 6 Year Term
County Court Judge Group 22*Christopher William Pole 6 Year Term
County Court Judge Group 23*Mindy Kirsch Brown 6 Year Term
County Court Judge Group 24*Ginger Lerner-Wren 6 Year Term
County Court Judge Group 25*Robert W. Lee 6 Year Term
County Court Judge Group 26*Mardi Anne Levey Cohen 6 Year Term
County Court Judge Group 27*Ian J. Richards 6 Year Term
County Court Judge Group 28*Giuseppina Miranda 6 Year Term
County Court Judge Group 29*Jill K. Levy 6 Year Term
County Court Judge Group 30*Alan R. Marks 6 Year Term
County Court Judge Group 31*Arlene Simon Backman 6 Year Term
County Court Judge Group 32*Terri-Ann Miller 6 Year Term
** At Large.
School Board
http://www.browardschools.com
School Board District 1Ann Murray 4 Year Term
School Board District 2Patricia Maria Good 4 Year Term
School Board District 3Heather Brinkworth 4 Year Term
School Board District 4Abby Merle Freedman 4 Year Term
School Board District 5Rosalind (Ros) Osgood 4 Year Term
School Board District 6Laurie Rich Levinson 4 Year Term
School Board District 7Nora Rupert 4 Year Term
School Board, At Large 8*Donna Pilger Korn 4 Year Term
School Board, At Large 9*Robin Bartleman 4 Year Term
** At Large.
Special Districts
Central Broward Water Control District 1Judy Ann Bunce
South Broward Drainage District 5James "Jim" Ryan
SOUTH BROWARD DRAINAGE DISTRICT ZONE 5 District 5James "Jim" Ryan

     Municipalities
Go to Broward League of Cities