Registered Voters as of 09/19/2014 Democrat: 542,803 Republican: 235,494 Other: 283,354 Total: 1,061,651

2002 Candidates

OFFICE

NAME

STATUS

PDF

COUNTY COMMISSION

DISTRICT 2

Robert Hoffman (NPA)

Defeated

Click PDF to View Treasurer's Reports

DISTRICT 2

Kristin Jacobs (D)

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports

DISTRICT 4

Jim Scott (R)

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports

DISTRICT 6

Suzanne N. "Sue" Gunzburger (D)

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports

DISTRICT 8

Diana Wasserman-Rubin (D)

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports

SCHOOL BOARD

DISTRICT 1

Carole L. Andrews

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports

DISTRICT 4

Stephanie Arma Kraft

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports

DISTRICT 6

Alex Arreaza

Defeated

Click PDF to View Treasurer's Reports

DISTRICT 6

Phyllis C. Hope

Defeated

Click PDF to View Treasurer's Reports

DISTRICT 6

Margaret Hostetter

Defeated

Click PDF to View Treasurer's Reports

DISTRICT 6

Marty "Martin" Rubinstein

Elected 

Click PDF to View Treasurer's Reports

DISTRICT 6

Margaret Wolter

Defeated

Click PDF to View Treasurer's Reports

DISTRICT 7

Robert D. Parks

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports

AT LARGE  #8

Darla L. Carter

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports

AT LARGE  #8

William "Billy" Davison

Defeated

Click PDF to View Treasurer's Reports

AT LARGE  #8

Paul Douglas Eichner

Defeated

Click PDF to View Treasurer's Reports

COUNTY COURT JUDGE

GROUP 11

Steven P. DeLuca

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports

GROUP 11

Terri-Ann Miller  

Defeated

Click PDF to View Treasurer's Reports

BROWARD SOIL & WATER CONSERVATION DISTRICT

GROUP 1

Lakeisha Daniels Hamilton

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports

GROUP 2

Henry L. Graham

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports

CENTRAL BROWARD WATER CONTROL DISTRICT

 

ZONE 1

Sandra L. Switzer

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports

ZONE 2

Tom Green

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports

 

ZONE 2


Ron Robinson

Defeated

Click PDF to View Treasurer's Reports

ZONE 6

David T. Donzella

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports

ZONE 6

Marian Migliore-Russell

Defeated

Click PDF to View Treasurer's Reports

CORAL BAY COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT

 

Fred Bourdin

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports

 

Ronald P. Gallucci

Defeated

Click PDF to View Treasurer's Reports

 

John W. Hall, III

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports

 

Jeffery T. Herrington

Defeated

Click PDF to View Treasurer's Reports

 

Mindy Lee

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports

LAUDERDALE ISLES WATER CONTROL DISTRICT

 

Peter J. Sheridan, Jr.

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports

PLANTATION ACRES IMPROVEMENT DISTRICT

 

Ronald A. Adams

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports

 

L. L. (Lou) Flanigan

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports

 

David R. Hawkins

Withdrew

Click PDF to View Treasurer's Reports

 

Nick Perris

Elected

Click PDF to View Treasurer's Reports